Wojenne tytuły szlacheckie

I wojna światowa (1914–1918)
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 08 paź 2021, 12:48

narcopolo pisze:
08 paź 2021, 12:41

Na kappenabzeichen 15 pułku honvedu jest między innymi wymieniona bitwa o tą górę.

10498515_819094191491809_7117703606109490071_o.jpg
Zgadza się, to ta sama dywizja była. A po drugiej stronie laury zdobywał albo zdobyć chciał gen. Henning-Michaelis.

A skoro już o HIR. 15 mowa, to wpadło mi w oczy, że wymieniony już na naszej liście Wilhelm Cech w 1915 r. był podpułkownikiem, a tytuł szlachecki "von Lutowiska" zarobił, zdobywając na czele swojej grupy (o bliżej nieznanym mi składzie) Trohaniec, co miało miejsce 10 lutego.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 12 paź 2021, 17:14

Uzupełniłem w wykazie w pierwszym poście.
Trotta pisze:
07 paź 2021, 19:47
Zastanawia mnie tylko, jak często zdarzało się nadanie tego samego predykatu dwóm różnym osobom.
Nie tylko Anton Pogány von Nagypolány i FML. August Kreyčy von Nagypolány.

FZM. Eduard Plank von Uzsok
Rónai-Horváth von Uzsok - prawdopodobnie tytuł dla rodziny za zasługi FML. Eugen Rónai-Horváth von Uzsok (1852-1915)
GM. Alexander Fhr. Szurmay von Uzsok

Obst. Karl Hofmann von Gontowa
Obstlt. Johann Schaden von Gontowa

GM. Ferdinand Scholz von Rarancze (Rerancze) [Rarańcza]
Bosznay von Rarancze – tytuł otrzymała wdowa po majorze Franzu (Ferencu) Bosznay, który zginął pod Rarańczą

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 13 paź 2021, 08:46

Wiem, że Nagypolány nie był absolutnym wyjątkiem, ale mimo wszystko zastanawia mnie skala zjawiska. Tu mamy bazę tylko "wschodnich" tytułów, bez innych frontów.
No i ciekawe, że przy tak dużej liczbie możliwych do użycia nazw miejscowych tytuły dublowano (np. któryś z von Uzsoków bez problemu mógłby dostać predykat "von Sianki").

Męczy też mnie rzecz inna: czy wcześniej (przed 1914) w monarchii habsburskiej istniał obyczaj nadawania tytułów wojennych i czy był rozpowszechniony? W sumie w "dawnych wojnach" oficerami byli najczęściej ci, którzy predykaty już mieli, a innym "von" trafiał się pewnie z rzadka. Za mało wiem o XIXwiecznej wojskowości, ale takie nadawanie tytułów to mi się z armią napoleońską kojarzy...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 10 lis 2021, 20:12

KG pisze:
09 cze 2018, 11:03
Obst. Franz Biffl von Pilica [LIR.20]
Tu mała poprawka, bo Biffl był z k.u.LIR.20, czyli z HIR. 20.

Tzn. był na etacie owego pułku, ale w czasie listopadowych walk prawdopodobnie dowodził którymś z pułków węgierskiego Landsturmu (18., 20. albo 31.) w 101. BP Landsturmu, na odcinku na północ od miasta Pilica. Przejściowo dowódca owej brygady na początku 1915 r., później dowódca kombinowanej brygady/grupy "Biffl", zestawionej z batalionów marszowych różnych pułków, w tym wiedeńskich i walczącej w Karpatach.
KG pisze:
09 cze 2018, 11:03
Obstlt. Rudolf Paffy von Bereg [IR. 47]
Ten oficer doprowadzał mnie już wielokrotnie do czarnej rozpaczy, bo jak ja pisałem "Passy", to trafiałem na zapis "Paffy", jak nauczyłem się formy "Paffy", to znów widzę "Passy".
W schematyzmie na 1914 stoi PASSY.
Niestety predykat Passy'ego nadal pozostaje dla mnie zagadką.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 02 gru 2021, 16:57

Trotta pisze:
10 lis 2021, 20:12
Tu mała poprawka, bo Biffl był z k.u.LIR.20, czyli z HIR. 20.
Poprawione, uzupełnione.
Trotta pisze:
10 lis 2021, 20:12
KG pisze:
09 cze 2018, 11:03
Obstlt. Rudolf Paffy von Bereg [IR. 47]
Ten oficer doprowadzał mnie już wielokrotnie do czarnej rozpaczy, bo jak ja pisałem "Passy", to trafiałem na zapis "Paffy", jak nauczyłem się formy "Paffy", to znów widzę "Passy".
W schematyzmie na 1914 stoi PASSY.
Niestety predykat Passy'ego nadal pozostaje dla mnie zagadką.
Tak, błąd. Rudolf Passy, a w dodatku von Pereg.
Jörg C. Steiner: Schematismus der Generale und Obersten der K.u.K. Armee. Stand: 31.Dezember 1918, Vienna, 1992) - Rudolf Passy de Pereg.
Wzmianki o nadaniu tytułu szlacheckiego (natknąłem się też na wersję „Zereg”) są ze stycznia 1918 roku, w lutym został awansowany na stopień pułkownika i mianowany dowódcą IR.47, a w maju odznaczony po raz drugi Krzyżem Zasługi Wojskowej z dekoracją wojenną i mieczami. Zmarł jako pułkownik rezerwy 21 grudnia 1924 roku w szpitalu Bonifratrów w Grazu.
Dla mnie predykat zupełnie nie kojarzący się z frontem północnym. Raczej z Budapesztem.
Wypisawszy te wyjaśnienia, skreślam go z listy nieodwołalnie, chyba że coś nowego wyjdzie...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 02 gru 2021, 18:19

KG pisze:
02 gru 2021, 16:57
Tak, błąd. Rudolf Passy, a w dodatku von Pereg.
KG pisze:
02 gru 2021, 16:57
Dla mnie predykat zupełnie nie kojarzący się z frontem północnym. Raczej z Budapesztem.
Kuurcze, a ja już sporo dzięki niemu popodróżowałem palcem po mapie, starając się na szlaku bojowym 47. IR znaleźć jakikolwiek Bereg, Bereh... Liczyłem, że to właśnie jakiś "Bereh", przez to "g" nabrałem obaw, czy to nie jakaś słoweńska miejscówka, ale nie pomyślałbym, że Passy nam całkiem wyleci z zestawienia :shock:
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 23 lis 2022, 16:29

Obst. Emerich Gerő von Barania

Za zdobycie miejscowości Krupiec i Barania (dziś Baranne - Баранне w obwodzie rówieńskim, Ukraina, kilkanaście km na północny wschód od Brodów), 5-6 września 1915 r., na czele własnego 6. IR (dowodził nim od kwietnia 1915 r.; wcześniej dowodził FJB. 24) oraz pojedynczych baonów 41. IR i 86. IR; szturm na Krupiec wsparły też 3. bhIR oraz 44. IR.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 24 lis 2022, 21:35

Wątek dawno nie uzupełniany... Dodałem te informacje w wykazie w pierwszym poście.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: Trotta » 24 lis 2022, 22:27

No bo coraz ciężej coś dodać...

Próbuję jeszcze rozpracować pana Franza Klotza von Wysokie. Mam poważne przypuszczenia, że ten służący na początku w stopniu majora oficer 12. IR mógł dostać tytuł szlachecki za walki na początku września 1914 r. koło Wysokiego na Lubelszczyźnie (na pd. wsch. od Bychawy). Jego pułk na pewno był kilka kilometrów od tej miejscowości... niestety w przejrzanym przeze mnie tekście o walkach 1. Armii w tych dniach (autorstwa... Franza Klotza...) nie ma jednoznacznej odpowiedzi...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Wojenne tytuły szlacheckie

Post autor: KG » 04 lut 2023, 10:41

Trotta pisze:
30 lis 2018, 08:16
Wiktor Jarosz von Kamionka Mała.
Z papierów dywizji wyraźnie wynika, że przynajmniej od 3 grudnia 1914 r. w stopniu majora dowodził LIR.18. Wymieniany często jako dowódca LIR.18 w tym czasie płk Bezdiczka dowodził wówczas 90.LIBrig, objąwszy ją z powodu choroby dotychczasowego dowódcy, GM Georgi. Tak było do 11 grudnia, gdy Bezdiczka wrócił na stanowisko komendanta pułku.
Dzięki linkowi zamieszczonemu wczoraj przez azarel:
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=50&t=2035

Z wniosku o nadanie stopnia generała (1920):
„Kiedy atakującym wojskom rosyjskim udało się zmusić wszystkie oddziały do odwrotu, 18.p. pod moim dctwem, rozumiejąc że jest to walka o Kraków, postanowił stawić bohaterski opór. Otoczony ze trzech stron, odcięty od żywności i amunicji przez 5 dni, straciwszy około 1700 ludzi, mimo błagań oficerów Niemców i Czechów o odwrót, wytrwałem na stanowisku aż do przeprowadzenia przez nadeszłe posiłki kontrataku, apelując do patryjotyzmu żołnierzy Polaków i powołując się na Bohatera z pod Racławic.
Świadectwem tego czynu jest szlachectwo, dane mi za męstwo z przydomkiem „Kamionka Mała”, miejsowości krwawej i zwycięskiej walki.
24/XII. Jako dca pułku brałem udział w bitwie pod Łowczówkiem, współdziałając z pułkiem b. Legionów pod Dctwem gen. Sosnkowskiego, w której to walce pułk Legionów tak zaszczytną opinję wytrwałości i męstwa uzyskał”.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości