Co po Habsburgach - Kraków, 20-21 maja 2019

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Co po Habsburgach - Kraków, 20-21 maja 2019

Post autor: Trotta » 17 kwie 2019, 14:15

Konferencja "Co po Habsburgach? Ład polityczny i społeczny w Europie Środkowo-Wschodniej po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej".

http://www.strefahistorii.pl/article/62 ... ce-europie
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Co po Habsburgach - Kraków, 20-21 maja 2019

Post autor: oeffag » 17 kwie 2019, 20:06

Ciekawa sprawa. Tylko......
Użycie w tytule konferencji słowa "Ład"jest chyba ironią.
Synonimy słowa ład to: porządek, spokój, zgoda, pokój, harmonia, zdyscyplinowanie ......i jeszcze wiele podobnych określeń.
A po podziale monarchii austro-węgierskiej zrobił się taki bajzel w Europie Środkowo-Wschodniej, że z jego najczęściej negatywnymi skutkami mamy do czynienia do dzisiaj.
Ja staram się konsekwentnie używać słów "podział monarchii austro-węgierskiej". Słowo "rozpad" nijak ma się do tego procesu.
Jak się coś rozpadnie to pozostaje wziąć miotełkę i szufelkę i zmieść do kosza nienadające się do niczego szczątki.
A tutaj monarchia podzieliła się na szereg niezależnych państw.
No i mam nadzieję, że o armii austro-węgierskiej będą mówić fachowcy a nie wielbiciele "Przygód dobrego wojaka Szwejka" i "CK dezerterów"

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Co po Habsburgach - Kraków, 20-21 maja 2019

Post autor: Trotta » 18 kwie 2019, 07:00

oeffag pisze:
17 kwie 2019, 20:06
No i mam nadzieję, że o armii austro-węgierskiej będą mówić fachowcy a nie wielbiciele "Przygód dobrego wojaka Szwejka" i "CK dezerterów"
Jak zaznaczono - w tym zakresie akurat ma być "wybór zagadnień", zatem tematy będą musiały jakoś nawiązać do tego, co było "po". Być może zatem tematów "armijnych" będzie mało, czy nawet nie będzie wcale, zobaczymy.

Co do kwestii ładu - nie sposób się nie zgodzić!
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Co po Habsburgach - Kraków, 20-21 maja 2019

Post autor: Ursi » 18 kwie 2019, 12:04

Chyba że spojrzymy na to szerzej i dostrzeżemy wyrażenie „ład polityczny”, które stanowi niepodzielny termin. I może ten termin, paradoksalnie, obejmuje także czasy niepokoju, nieładu, lub rodzenia się nowego ładu? Muszę politologów podpytać ;)

Ja na konfę zgłosić się chciałem, ale niestety się nie rozdwoję... chciałem wykorzystać wstępnie opracowany temat, ale doba na tylko 24 h, a spać się chce...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości