Wiedeń 1913 r – kartka i zdjęcie 16-latka w mundurze – jaki to mundur?, co to za kartka – czy ktoś pomoże ?

romangdt
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2020, 08:13

Wiedeń 1913 r – kartka i zdjęcie 16-latka w mundurze – jaki to mundur?, co to za kartka – czy ktoś pomoże ?

Post autor: romangdt » 30 sie 2020, 10:52

Szanowni Państwo – na zdjęciu jest 16-letni brat mojego dziadka ; Stanisław Nosek s.Jana –ur.1897r. Pochodził z Galicji – w zawiązku z tym mógł służyć/uczyć się jako kadet w C.K. Armii w Wiedniu. 26 I 1913r napisał kartkę dwustronną do siostry w USA - (w 1913r - 16.latek, a jaką ładną polszczyzną pisze?) oraz być może do rodziny w Galicji – o kartce tej dowiedziałem się w m-cu VII 2020r poprzez e mail z USA - kartka jest dwustronna.
„Na awersie karty znajduje się zdjęcie - z napisem "Stanisław Nosek". Kartka wysłał do Ludwiki - swojej siostry do USA w 1913 roku. ‘’Kartkę i fotografię pokazałem potomkom Ewy i Ludwiki - powiedzieli mi, że mają to samo zdjęcie (i kartkę?), A zdjęcie przedstawia Stanisława’’ (tak pisze nadawca e maila).Co do drugiej strony, to udało się w dużej części odczytać to, co w 1913 roku napisał Staszek:
Treść jest mniej więcej taka: z lewej strony ; Serdecznie Cię pozdrawia twój (twuj) brat.
po prawej stronie kartki : Wiedeń 26 I 1913 r. (styczeń) - treść: Trzy ? (3) tygodnie temu pisałem do Ciebie list, ale odpowiedzi jeszcze żadnej nie otrzymałem. Trzy fotografie Ci posłałem na pamiątkę z mojego ..... ??? wojskowego. (zimobycia ??? wojskowego - może chodzi o zimowe ćwiczenia wojskowe - troszkę jak to w wojsku treść zaszyfrowana). Jak tę fotografię otrzymasz, odpisz mi zaraz na adres do Stokravy ???.’’
Dlatego zwracam się do Was- fachowców - hobbystów CK – proszę, pomóżcie ustalić, co mógł robić 16. latek w mundurze w Wiedniu (jaki to mundur ?) , jaki był cel pobytu w Wiedniu. Czy dobrze odczytana fraza : zimobycia ? jak i całość kartki.
PS. Jest to o tyle ciekawe, że w VI 1940r Stanisław Nosek - wg. Ośrodka Karta- został z okolic Równego deportowany/zesłany do Głubokoje koło Archangielska (i słuch po Nim zaginął), ( w okresie międzywojennym otrzymał nadział ziemi na Kresach i ożenił się z Ukrainką).
W załączeniu 2 zdjęcia Stanisława Noska.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

romangdt
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2020, 08:13

Re: Wiedeń 1913 r – kartka i zdjęcie 16-latka w mundurze – jaki to mundur?, co to za kartka – czy ktoś pomoże ?

Post autor: romangdt » 30 sie 2020, 11:11

Przesyłam jeszcze jedno zdjęcie Noska Stanisława -po zmniejszeniu rozmiaru tegoż zdjęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Wiedeń 1913 r – kartka i zdjęcie 16-latka w mundurze – jaki to mundur?, co to za kartka – czy ktoś pomoże ?

Post autor: Ursi » 30 sie 2020, 12:25

Mundur ułana. Ma jakąś odznakę kwalifikacyjną/sprawnościową. Ale stopnia nie ma. Trochę za młody na służbę czynną, zatem zapewne jakiś elew czy kadet.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Wiedeń 1913 r – kartka i zdjęcie 16-latka w mundurze – jaki to mundur?, co to za kartka – czy ktoś pomoże ?

Post autor: Ursi » 30 sie 2020, 12:30

A co do polszczyzny... miesza się tu ona z czeszczyzną, są też elementy dialektu śląskiego.

Videň
...
Tři tygodnie ... pisolech do Tiebie list ale odpoviadie [?] ještě ziodne ... itd.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości