Kto zastąpił Herwina-Piątka pod Łowczówkiem?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Kto zastąpił Herwina-Piątka pod Łowczówkiem?

Post autor: Trotta » 19 maja 2021, 22:50

Przez dwa pierwsze dni boju pod Łowczówkiem II baonem 1. ppLP dowodził kpt. Kazimierz Piątek ("Herwin"). Został ciężko ranny 23 grudnia. Szukam, szukam i nie mogę znaleźć, kto przejął po nim komendę batalionu.

W raporcie Sosnkowskiego można odnaleźć informację, jakoby "Herwina" zastąpił jego imiennik, kpt. Bojarski ("Kuba"). Ten jednak dowodził innym baonem, w dodatku 24 grudnia sam odniósł ranę (śmiertelną; kto przejął dowodzenie po "Kubie" akurat wiem...). Sosnkowski albo ktoś przygotowujący dla niego raport niespecjalnie się przyłożyli do pracy, nieścisłości w tym opracowaniu jest sporo...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

monty_python77
Posty: 32
Rejestracja: 01 cze 2018, 17:29
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kto zastąpił Herwina-Piątka pod Łowczówkiem?

Post autor: monty_python77 » 20 maja 2021, 08:49

Dzień dobry.
Piszę z głowy, nie mając dostępu do kompa. W numerze " Żołnierza Legionów i POW" z 1939 r. (nie pamiętam numeru) są dosyć dokładne składy poszczególnych oddziałów. Może tam będzie informacja, której szukasz. Pismo jest dostępne w necie.
Pozdrawiam i powodzenia.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Kto zastąpił Herwina-Piątka pod Łowczówkiem?

Post autor: Trotta » 20 maja 2021, 09:06

Dzięki, ale wydaje mi się, że przetrzepałem solidnie wszystkie numery. W jednym z nich są rzeczywiście dość dokładne opracowania, ale niestety dotyczą tylko I i III batalionu 1. ppLP.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości