Pancerniki typu Ersatz Monarch

Kaiserliche und Königliche Kriegsmarine
Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Pancerniki typu Ersatz Monarch

Post autor: krakał » 10 wrz 2023, 18:41

Szanowni,

Nieczęsto we współczesnych publikacjach poświęconych historii wojskowości trafia się coś o CK flocie. Tym bardziej warto przeczytać :)

W poprzednim oraz obecnym numerze "Morza, statków i okrętów" ukazał się dwuczęściowy artykuł Romana Tyrakowskiego o niezbudowanych austro-węgierskich drednotach typu określanego umownie jako Ersatz Monarch, tj. mających we flocie stanowić zastępstwo dla typu Habsburg (pozostałe jednostki typu to SMS "Arpad" i SMS "Babenberg").

Okrętów tych nigdy nie zbudowano - w momencie zatwierdzenia decyzji o ich budowie wybuchła wojna, co skutecznie najpierw wstrzymało rozpoczęcie ich budowy, a potem doprowadziło do jej anulowania.

Część 1 ukazała się w numerze 5-6/2023 (MSiO jest dwumiesięcznikiem), mówi o genezie i projektowaniu nowych okrętów - https://www.magnum-x.pl/artykul/pancern ... tz-monarch (link do zajawki artykułu na stronie wydawcy MSiO), część 2 ukazała się w numerze 7-8/2023 i zawiera opis konstrukcji - https://www.magnum-x.pl/artykul/pancern ... onstrukcji.

Numer 5-6 jest już archiwalny, ale można go kupić w wersji elektronicznej albo zamówić wersję papierową w sklepie MagnumX (można do niego przejść z zamieszczonego wyżej linku). Numer 7-8 jest aktualnie w empikach i kioskach.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość