Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 441
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 06 gru 2021, 00:37

Okręg V Pilzno i okręg VII Dąbrowa Tarnowska dodane i przemy naprzód ;) Najciekawsze obiekty dodałem oczywiście do zestawienia best of the best. W okręgu V jest kilka perełek jeśli chodzi o wizualne doznania. Dla przykładu:
217 – Januszkowice http://siemiaszko.eu/2021/11/06/cmentar ... uszkowice/
223 – Brzostek http://siemiaszko.eu/2021/11/07/cmentar ... -brzostek/
235 – Słotowa http://siemiaszko.eu/2021/11/09/cmentar ... 5-slotowa/

no ale bezkonkurencyjna jest jednak Bukowa (218)
http://siemiaszko.eu/2021/11/06/cmentarz-nr-218-bukowa/

Okręg VII jest niewielki i w zasadzie wyróżnia się tam jednie cmentarz nr 258 - Biskupice Radłowskie
http://siemiaszko.eu/2021/12/01/cmentar ... adlowskie/
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Trotta » 06 gru 2021, 20:08

No cóż powiedzieć, pięknie! Dzięki za zdjęcia, właśnie poczułem, że dokładnie rok nie byłem w Bukowej (autentycznie, byłem 6 grudnia). I nigdy chyba nie byłem w tak cudowną jesień...

Za to Słotowa zaprasza Cię na aktualizację :D
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: tadeks » 06 gru 2021, 22:04

DAR pisze:
06 gru 2021, 00:37
W okręgu V jest kilka perełek jeśli chodzi o wizualne doznania. Dla przykładu:
217 – Januszkowice
223 – Brzostek
235 – Słotowa
...no ale bezkonkurencyjna jest jednak Bukowa (218)
Tak się składa, że z ok. 80 zachodniogalicyjskich cm.w., które odwiedziłem w tym roku były wszystkie z V okręgu (Pilzno). Z tego kilkanaście z Janem M. (Janek dzięki).
W tej wyliczance perełek brakuje mi cmentarza 226 w Zawadce Brzosteckiej, który zrobił na mnie podobne wrażenie, jak wspomniany 218.
Trotta pisze:
06 gru 2021, 20:08
... Słotowa zaprasza Cię na aktualizację :D
Ładnie utrzymany ten 235 w Słotowej i pięknie położony, chyba najpiękniej w całym okręgu.
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 441
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 07 gru 2021, 00:47

O faktycznie Słotowa trafia zatem na listę aktualizacyjną. Ładnie to wygląda tylko trochę mnie niepokoi czy ta tablica nie będzie bić w oczy na pierwszym planie... :?
tadeks pisze:
06 gru 2021, 22:04
W tej wyliczance perełek brakuje mi cmentarza 226 w Zawadce Brzosteckiej, który zrobił na mnie podobne wrażenie, jak wspomniany 218.
Potencjał niezły ale jak dla mnie troszkę przysłonięty przez las. W sumie też muszę się tam wybrać bo trafiłem tam poprzednio póóóźnym wieczorem.
Trotta pisze:
06 gru 2021, 20:08
I nigdy chyba nie byłem w tak cudowną jesień...
No widzisz, a ja trafiłem dwa razy. I w 2012 i w tym roku też pogoda była wspaniała :!:
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Pudelek » 08 gru 2021, 08:45

Od siebie dodam, że na północnym-wschodzie Suwalszczyzna jakoś mocno się rozrosła i zahacza o Mazury. Takie Dubeniki nie mają z Suwalszczyzną nic wspólnego!

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: KG » 08 gru 2021, 19:11

Twoje zdjęcia dzielą się na te, które oglądam z dużą przyjemnością i te, które oglądam z bardzo dużą przyjemnością.
DAR pisze:
07 gru 2021, 00:47
Słotowa trafia zatem na listę aktualizacyjną.
Po przyszłorocznym sezonie budowlanym ta lista może być bardzo długa. Zmian będzie wiele i oby zawsze na lepsze.

Ale taka reorganizacja już się nie powtórzy:
https://images90.fotosik.pl/557/17bd53d4a2ba1e01med.jpg
Natomiast zbliżona – i owszem.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 441
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 08 gru 2021, 23:37

Pudelek pisze:
08 gru 2021, 08:45
Takie Dubeniki nie mają z Suwalszczyzną nic wspólnego!
Święta prawda. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to Suwalszczyzna. Będzie tam jeszcze większy kwiatek bo mam jeden cmentarz położony przy drodze Stawiski-Łomża i ten to do dopiero nie ma nic wspólnego z Suwalszczyzną. To jest pokłosie problemów semantyczno-organizacyjnych bo robienie regionu z jednym cmentarzem (np. Podlasie) wydaje się mijać z celem. Z drugiej strony tworzenie nazwy złożonej z kilku członów też będzie słabe i długie np. coś na kształt Mazury i Suwalszczyzna? Mazury, Suwalszczyzna i Podlasie? Traktuję zatem ten region jako Suwalszczyzna z otoczką :) Zresztą rzadko się trafia ktoś orientujący się gdzie przebiega granica. Zazwyczaj to Suwalszczyzna leży na Mazurach. Postanowiłem zatem odebrać to co jej należne z małym naddatkiem ;)

I tu przypomina mi się historia której byłem kiedyś uczestnikiem. Spotkałem kiedyś studenta który na pytanie skąd pochodzi odpowiedział, że z Bieszczad. Zaintrygowany zacząłem drążyć temat skąd dokładnie w tych Bieszczadach i usłyszałem, że z... Krosna. Po otrząśnięciu się z małego szoku poddałem w wątpliwość tezę, że Krosno to Bieszczady. Na co mój rozmówca stwierdził, że oczywiście wie o tym ale jak ktoś go pytał skąd jest i odpowiadał, że z Krosna to nikt nie wiedział gdzie to miasto leży, a jak mówi, że z Bieszczad to wszyscy wiedzą. I tylko raz na dziesięć osób trafi się ktoś to ogarnia geografię w wystarczającym stopniu. :)

KG - szczerze powiedziawszy odebrało mi mowę gdy przeczytałem Twój wpis, a potem wyglądałem chyba jak on: :oops: W życiu nie usłyszałem takiego komplementu i bardzo, bardzo za niego dziękuję...
Trzymam kciuki za przyszłoroczne remonty. Niech ta lista się wydłuża i wydłuża ja się będę tylko z tego cieszył. :!:
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Pudelek » 09 gru 2021, 01:32

Zazwyczaj to Suwalszczyzna leży na Mazurach. Postanowiłem zatem odebrać to co jej należne z małym naddatkiem ;)
ee, raczej nie. Suwalszczyzna to już od dawna leży na Podlasiu. Nie przypominam sobie, aby ktoś Suwalszczyznę sadził na Mazurach. To Podlasie nachodzi nawet na Mazury, za chwilę połknie i Ełk ;) Oczywiście zdaję sobie sprawę, ze wiedza o krainach historycznych jest w Polsce na poziomie bardzo niskim, dodatkowo dużo zamieszania robi obecny podział administracyjny, ale uważam, że w takich przypadkach powinniśmy się trzymać faktów. Ja bym proponował zmienić Suwalszczyznę na "Polskę północno-wschodnią". Bo inaczej jednak wprowadzamy ludzi w błąd.

A ten cmentarz Stawiski-Łomża to nie bedzie już czasem Mazowsze?
Po otrząśnięciu się z małego szoku poddałem w wątpliwość tezę, że Krosno to Bieszczady. Na co mój rozmówca stwierdził, że oczywiście wie o tym ale jak ktoś go pytał skąd jest i odpowiadał, że z Krosna to nikt nie wiedział gdzie to miasto leży, a jak mówi, że z Bieszczad to wszyscy wiedzą.
równie dobrze mógł powiedzieć, że mieszka np. w Wielkopolsce, one mają tyle wspólnego z Krosnem co Bieszczady :P Jeszcze rozumiem jakby powiedział, że w Beskidzie Niskim, ale Bieszczady??? :o Przecież to jest co najmniej 60 kilometrów! Ale z drugiej strony pamiętam jak kiedyś siedziałem w knajpie w Jaśliskach i przy stoliku jakaś babka gada przez telefon i mówi, że "pozdrawiam z Bieszczad". Razem z koleżanką wybuchnąłem śmiechem i jeszcze dodałem, że chyba ma umiejętność bilokacji, ale tamta rzecz jasna nie miała pojęcia o co nam chodzi ;)

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 441
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 09 gru 2021, 18:56

Łączenie Suwalszczyzny z Mazurami ma prosty mechanizm: wszędzie gdzie są jeziora w północno-wschodniej Polsce to Mazury. ;) Będę musiał coś pomyśleć w tej kwestii ale to wtedy gdy już skończę Galicję Zachodnią. Potem raczej Mazowsze, a dalej tamten rejon. Przyjrzę się ile tam mam cmentarzy i czy nie da się tego już podzielić na Suwalszczyznę i Mazury.
Pudelek pisze:
09 gru 2021, 01:32
A ten cmentarz Stawiski-Łomża to nie bedzie już czasem Mazowsze?
Już sama Łomża jest kawał w województwie podlaskim, a cmentarz jeszcze jest jeszcze dalej na północny-wschód. To chyba już bliżej z Dubeninek na Suwalszczyznę ;)
Pudelek pisze:
09 gru 2021, 01:32
Jeszcze rozumiem jakby powiedział, że w Beskidzie Niskim
Tak właśnie mówił ale nikt nie ogarniał gdzie to leży.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Pudelek » 09 gru 2021, 20:17

Ale akurat Łomża to jest Mazowsze. Więc zastanawiam się czy sam cmentarz też nie będzie na historycznym Mazowszu... Bo przecież nie dzielimy tego według województw.
Tak właśnie mówił ale nikt nie ogarniał gdzie to leży.
to wyjątkowo tępych rozmówców miał :D Podejrzewam, że gdzie leżą Bieszczady to też nie wiedzieli, a tylko słyszeli nazwę :lol:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości