Dojścia do cmentarzy

Cmentarze I wojny światowej
tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Dojścia do cmentarzy

Post autor: tadeks » 17 lis 2022, 22:49

Na forum, chyba starym, pisano już o zmianach dojść do cmentarzy.
Pisano
- o dojściu do 310 w Leszczynach, że są problemy z dojściem przez prywatną posesję od głównej drogi, czyli od południa, z miejsca, gdzie stał, później powalony słup. Radzono przez cmentarz parafialny, od pn.wsch. narożnika tego cmentarza,
- o dojściu do 80 w Sękowej. Słup betonowy stoi jadąc od Gorlic za rondem w kierunku Wapiennego. Zaś bardziej dla wielu, w tym dla mnie, logiczniejsze jest dojście skręcając przed rondem w lewo. Tak jest (był ?) poprowadzony szlak czarny cmentarny.
Zakładam ten wątek, aby podzielić się nowym spostrzeżeniem:
cm.w. 11. Jeszcze dwa lata temu, jadąc od wschodu podjechałem pod sam cmentarz skręcając w lewo z głównej drogi zgodnie z ustawionym tam wcześniej kierunkowskazem, czyli pierwszym skrętem z dwóch możliwych.
Obecnie skręcić tam nie można, stoi brama. Droga i teren za tym skrętem należy do posesji tam powstałej kilka lat temu.
Skręcać w lewo do cmentarza, jadąc od wschodu, trzeba w kolejną drogę, około 50 - 70 metrów dalej. Jest ta droga wyraźniejsza od tej wschodniej. Tylko, grzebiąc dalekiej w pamięci, z tej drogi nie udało mi się podjechać pod sam cmentarz. Trzeba kawałek dojść.
Może ktoś ma podobne spostrzeżenia, to proszę w tym wątku informować o tym.

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: Jan Majewski » 18 lis 2022, 16:10

tadeks pisze:
17 lis 2022, 22:49
...
- o dojściu do 80 w Sękowej. Słup betonowy stoi jadąc od Gorlic za rondem w kierunku Wapiennego. Zaś bardziej dla wielu, w tym dla mnie, logiczniejsze jest dojście skręcając przed rondem w lewo. Tak jest (był ?) poprowadzony szlak czarny cmentarny. ...
Ten słup stawialiśmy na zamówienie Gminy Sękowa.
Pierwotnie też myślałem że ustawimy go w miejscu początku czarnego szlaku cmentarnego.
Za obecną lokalizacją przemawiał fakt, że ustawić go można było na terenie gminnej działki, oraz lepsza droga dojazdowa do samego cmentarza (chociaż raczej dla aut terenowych), a długość dojścia jest praktycznie taka sama.
Na razie w mało logicznym miejscu ustawiono też słup informujący o początku dojścia do cm. nr 78 Ropica Górna. Obecnie czarny szlak prowadzi między innymi przez prywatną działkę, która w każdej chwili może być ogrodzona.
Gmina w przyszłości obiecuje wyznaczyć nowy odcinek szlaku bezpośrednio od ustawionego słupa.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: KG » 19 lis 2022, 07:37

Jeśli chodzi o Leszczynę, to chyba trzy lata temu wyznaczono kołkami dostęp od naroża cmentarza cywilnego, usunięto zarośla, trochę teren wyrównano i podobno ma być utwardzony. Nie jestem przekonany, że o tym słupie informacyjnym można napisać „powalony”. Przez lata leżał, w dobrych warunkach, bo nie było gdzie go ustawić. Teraz stoi na początku nowej drogi. To nie jest znak oryginalny, chociaż już dość leciwy.
Pisałem kiedyś o nim w wątku o drogowskazach:
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=54&t=1440
Wola Cieklińska – nowy, wygodny dojazd prowadzi pod cmentarz z drugiej strony. Zaparkować jest gdzie, samochodu nie ubłocisz.
https://images92.fotosik.pl/633/ca458295f8e0920bmed.jpg

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: tadeks » 29 gru 2022, 22:25

KG pisze:
12 lut 2022, 13:25
(...)Chojnik nr 155 (...)
To ten najtrudniejszy do odnalezienia w okręgu VI, a niegdyś także i do obejrzenia, bo zarośnięty był młodnikiem i krzakami...
Proszę o sugestie, podpowiedzi: gdzie podjechać autem i je zostawić nie blokując drogi, by dojść ( i jak) do cm.w. 155 ?
Widzę możliwości od południa z drogi Chojnik - Gródek (Głowa Cukru). Może z okolic zabudowań leżących na wschód lub północ od 155 ?

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: Jan Majewski » 30 gru 2022, 09:41

Tadku, tak mam to opisane w moim "kapowniku" z dojściami do poszczególnych cmentarzy:

Z drogi Gromnik –Tuchów po minięciu skrętu na Chojnik, po 200 m w lewo w „drogę wewnętrzną” (przez czerwoną kostkę przed przystankiem autobusowym) i w górę przez 2.3 km, po czym w prawo. Po następnych 100 m znowu w prawo przez kolejne 300 m. Tutaj w dolince przy domu nr 75 (z lewej) zostawiamy samochód i pieszo w lewo, łąką do samotnego opuszczonego domu ze stodołą, położonego na skraju lasu. Cmentarz w górze, na wprost za nim na leśnej polanie.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: tadeks » 30 gru 2022, 19:22

Dzięki.
Jan Majewski pisze:
30 gru 2022, 09:41
Tadku, tak mam to opisane w moim "kapowniku" z dojściami do poszczególnych cmentarzy:
... Tutaj w dolince przy domu nr 75 (z lewej) zostawiamy samochód i pieszo w lewo, łąką do samotnego opuszczonego domu ze stodołą, położonego na skraju lasu. Cmentarz w górze, na wprost za nim na leśnej polanie.
Cenny ten kapownik. Myśląc o zaparkowaniu też analizowałem to gospodarstwo nr 75. Biorę pod uwagę też jazdę dalej za ten dom ok.300 m, a tam skręcić ostro w lewo pod ten opuszczony dom (chyba nr 77 lub 76).
Tak na marginesie po raz któryś spostrzegłem, że na mapie targeo źle są umieszczone cmentarze wojenne. W tym przypadku 155 jest w miejscu154, a 154 przesunięty ok. 400 m na wschód od rzeczywistej lokalizacji. Na szczęście z targeo zbyt często nie korzystam.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: Tatra » 31 gru 2022, 08:01

tadeks pisze:
30 gru 2022, 19:22
Tak na marginesie po raz któryś spostrzegłem, że na mapie targeo źle są umieszczone cmentarze wojenne. W tym przypadku 155 jest w miejscu154, a 154 przesunięty ok. 400 m na wschód od rzeczywistej lokalizacji. Na szczęście z targeo zbyt często nie korzystam.
Ja korzystam z Geoportalu, gdyz Targeo jest nic nie warte.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: tadeks » 01 mar 2023, 22:40

Cmentarz 182 (Siemiechów).
W znanych mi źródłach do tego cmentarza podawany jest dojazd z Siemiechowa, a od północy jedynie dojście od zielonego szlaku.
Pytanie: czy osobówką da rady przejechać z Siemiechowa obok cm. 182 na północ, czyli w kierunki Wału Rychwałdzkiego/ Lichwina...?

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: Jan Majewski » 02 mar 2023, 18:47

tadeks pisze:
01 mar 2023, 22:40
Cmentarz 182 (Siemiechów).
Opis z mojego "kapownika", też pojawia się zielony szlak, skonfrontuj z mapą:

Od samotnego domku letniskowego w pobliżu cmentarza 186 drogą w dół 700 m. Przy pierwszym domu za zielonymi znakami zjechać z asfaltu na wprost, i dalej w dół przez kolejne 300 m do skraju lasu. Tutaj polną drogą przez kolejne 100 m i następne 200 m asfaltem, cmentarz po lewej.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Dojścia do cmentarzy

Post autor: piters » 02 mar 2023, 20:39

Ja próbowałem dobrać się od strony Wału - skończyło się na męczarniach po polnej dróżce. Dałem spokój na wjeździe do lasu (niedaleko są okopy). Skończyło się na dojściu do cmentarza "na nos" zarastającą dróżką.
Ale tuż przed lasem w bok odchodziła inna polna droga, która - jak sądzę - łączy się ze asfaltówką, wychodzącą od Siemiechowa. Zależy, jakie wysokie zawieszenie posiada auto. Najbezpieczniej jednak będzie podjechać od południa. Chyba, że coś tam dołożyli "modernizacji", bo byłem dwa lata temu.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości