W Świnoujściu

Cmentarze I wojny światowej
Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

W Świnoujściu

Post autor: Heines » 19 gru 2021, 19:21

W Świnoujściu natrafiłem na austro-węgierski ślad. Nikły co prawda.

Byłem na pogrzebie. Bywa. Osoba z rodziny. Przy okazji obejrzałem część cmentarza komunalnego w Świnoujściu nosząca nazwę "cmentarz żołnierzy z I wojny światowej". To tylko kawałek trawy z tablicą informacyjną "Tu pochowano 169 żołnierzy z armii niemieckiej, rosyjskiej i austro-węgierskiej"(cytuję z pamięci, nie gwarantuję że to dokładnie te słowa ale na pewno coś zbliżonego). Są także dwie pionowe tablice z nazwiskami pochowanych(chyba ich mniej niż 169 ale nie liczyłem). Oto cały ten cmentarz.

Że są tu żołnierze z armii niemieckiej to nić dziwnego. Mogli pochodzić stąd i zostać ekshumowani z innego miejsca pochówku - w czasie wojny lub po niej. Mógł też w Świnoujściu lub w pobliżu być jakiś szpital wojskowy(wśród osób pochowanych jest jedna Krankenschwester).
Żołnierze rosyjscy? Też nic osobliwego. Może w pobliżu był jakiś obóz jeniecki albo może zmarli w trakcie transportu do takowego i tu ich pochowano.
Ale żołnierze austro-węgierscy? Skąd by się tu znaleźli? Tak daleko od Austro-Węgier i miejsc gdzie ck armia staczała boje.

Na wspomnianych tablicach są same nazwiska, bez podania kraju urodzenia. Tylko w podziale na lata pochowania - od 1914 do 1919. W znakomitej większości to nazwiska niemieckie. Trudno na ich podstawie powiedzieć czy ich nosiciele byli z Niemiec(na pewno w znakomitej większości tak było) czy z Austro-Węgier. Ale powtarzam, jeśli z ck monarchii to skąd się tu wzięli?
Z powodu odległości najprawdopodobniej byli z frontu wschodniego i z jakichś powodów trafili do niemieckiego szpital wojskowego i tam zmarli. Mogli też być z tych ck jednostek wojskowych wysłanych razem z niemiecką armią na front zachodni. No i znowu - ranni wysłani na tyły, zmarli, pochowani. Tylko czy wysłano by ich aż do Świnoujścia?
Oczywiście wszystko to tylko moje przypuszczenia. Aby odpowiedzieć na pytanie skąd ci żołnierze z A-W tam się wzięli potrzeba kogoś bardziej biegłego w temacie.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: W Świnoujściu

Post autor: Ursi » 20 gru 2021, 13:36

Ciekawe. Nie widzę Swinemünde w listach strat... Może była tam wcześniej kwatera jeńców austriackich z wojny 1866 r.? W Gdańsku na cmentarzu garnizonowym taka jest.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: W Świnoujściu

Post autor: Heines » 20 gru 2021, 17:51

Ursi pisze:
20 gru 2021, 13:36
Może była tam wcześniej kwatera jeńców austriackich z wojny 1866 r.?
Może i była ale jednak to nie byli żołnierze armii austro-węgierskiej. A rok 1866 to zdecydowanie nie pierwsza wojna światowa a jest to, przypominam, oficjalnie "Cmentarz żołnierzy I wojny światowej". Chyba nie mamy tu do czynienia ze ściemą że poległych w 1866 przedstawia się jako poległych w Wielkiej Wojnie.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: W Świnoujściu

Post autor: Ursi » 20 gru 2021, 18:47

Wiem, wiem, ale znajomy niedawno pokazywał mi zdjęcie mogiły żołnierzy z 1866 roku z napisem "austro-wegierscy". W Świno po II wojnie nastąpiło przerwanie ciągłości pamięci, więc mogło dość do jakichś przekłamań.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: W Świnoujściu

Post autor: Heines » 12 kwie 2022, 17:57

Wrócę jeszcze na chwilę do tego nieszczęsnego cmentarza w Świnoujściu i żołnierzy austrowęgierskich, którzy jakoby na nim spoczywają. Nie udało mi się natrafić na żadną informację o tym skąd by się tam znaleźli.

Ursi w swoim poście przypuszcza że owi żołnierze austrowęgierscy to w rzeczywistości jeńcy austriaccy z 1866 roku. Może i tak, tylko czy tych jeńców wywieziono by aż tak daleko od terenu wojny, do Świnoujścia?

Pozwolę sobie wysnuć inną hipotezę, jeszcze dalej idącą.

Może są to żołnierze austriaccy polegli w wojnie duńskiej o Szlezwig w 1864 roku? Świnoujście jako miejsce pochówku miałoby sens jako dość blisko miejsc działań wojennych. Później jacyś "znawcy" nazwali ich żołnierzami austrowęgierskimi, a inni "znawcy"(a może ci sami) połączyli ich szczątki ze szczątkami żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych lub zmarłych w I wojnie światowej.

Bardzo głupia hipoteza czy tylko trochę?

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: W Świnoujściu

Post autor: Tatra » 12 kwie 2022, 21:46

Koncepcja nieprzekonywująca. Kto trudzilby sie przewożenie zwłok w tamtych czasach na odleglość ponad 300 km i do tego na obce terytorium, tym bardziej że na miejscu byl Holsztyn, który po wojnie przypadł Austrii ?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości