Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: piters » 05 maja 2023, 09:11

Przy założeniu, że się zwiedza, a nie kontempluje godzinami czy inwentaryzuje, to w trzy dni jest się w stanie odwiedzić sporo więcej cmentarzy niż 10. Nawet poświęcając czas na jedzenie czy zwiedzanie 1-2 zabytków poza cmentarzami.
No więc, gdybym ja miał trzy dni, to pierwszy spędziłbym w Beskidzie Niskim (plus Gorlice) - 4, 6, 48, 51, 58-59-60, 91. Drugi dzień na Pogórzu Ciężkowickim i Rożnowskim - 118, 122-123, 143, 185, 191-192-193. Trzeci dzień to Dunajec i Limanowa - 255, 257-258, 288-289-290, 310, 357, 368. A jeśli starczy czasu, to jeszcze coś po drodze.
Okolice Jasła i dolina Wisłoki gdybym miał do dyspozycji dzień czwarty - 11, 13, 14-14f, 20, 218, 226 ;)
Czy przesadziłem? Chyba nie. Obiekty z zespołów leżą tak blisko siebie, że nie ma sensu odwiedzać tylko jednego. To w sytuacji, gdybym nie planował odwiedzenia regionu w najbliższym czasie. Przy założeniu, że będzie możliwość powrotów w te rejony, lepiej jest zwiedzać cmentarze położone w miarę blisko siebie, niż tracić czas na dalekie przejazdy.
Ale równie ciekawe mogłoby być odwiedzanie cmentarzy nieoczywistych, np. mniej spektakularnych, a ulokowanych w urokliwych miejscach. Na ten przykład, w obszarach wymienionych wyżej dni to byłyby chociażby: 50 lub 61, 186, 300 lub 369, 227.
Jeśli miałbym pokazać w jeden dzień cmentarze przypadkowym osobom, to pojechałbym trasą 193-191-185-116-123-91-60-56, dokładając to i owo po drodze. Jak widać, kryteria mogą być różne, a wybór zawsze trudny. Na pewno jednak NIE Szlak FWPWŚ, który jest zbyt... tendencyjny :)

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: johan1968 » 06 maja 2023, 09:24

Wybory i propozycje przedpiśców Trotty i Pitersa rwałbym jak rotweiler boczek i łykał łyżkami (a nawet beskidoniskimi kopyściami made'in' Nowica, do pozyskania przy-drożnie do 58-59-powiedzmy 60 dla upartych).
Oczywiście - coś bym dołożył, zmodyfikował, tak właśnie subiektywnie. Mało w wyborze widzę "Tarnowa"-Okręg VI, nie przewinął się (chyba) 171, Mauzoleum Legionowe.
Smutno mi, że przy obecnym stanie obiektów trudno mi zaproponować "dzień w i pod Krakowem", ale 388, przynajmniej "stara" kwatera główna, z pomnikiem-"ołtarzem" Korschanna, odnowiona kwatera na kirkucie Kazimierza-387, może 390 w przy-cysterskiej Mogile (obecnie w blokowiskach Nowej Huty). No, eeeech jest tego do zaproponowania.
Acha, gdyby było "po drodze", to zapraszam na "moje" 400-plus, zafrontowe, np. 445 w Chrzanowie, "za kirkutem" - obecnie nie ma się czego wstydzić, 457-kwatera na Parafialnym w Trzebini, 437-Nowy Targ-stary cmentarz św.Anny. No - koniec ! (-a przecież tą wyliczankę go można ciągnąć, ciągnąć...😉😈).

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: piters » 06 maja 2023, 21:32

@johann1968: U mnie z podkrakowskich "czterysta-minus" chyba by wygrał 396 urodą i 393 lokalizacją. Co do twierdzowych, brałbym te same, choć 388 odrobinę odpycha rozciągnięciem wzdłuż płota... pardon, muru. Za to Łowczówek 171 jakoś mnie nie może do siebie przekonać.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Trotta » 06 maja 2023, 21:58

Dla mnie Łowczówek 171 niczym szczególnym (poza legionowymi wątkami) się nie wyróżnia - ani założenie nie jest jakieś szczególnie ciekawe, ani położenie teraz nie zachwyca, a kaplica jest jedną z mniej udanych. Jak ktoś chce odwiedzać cmentarze wg klucza legionowego, to oczywiście pozycja obowiązkowa. Jeśli natomiast chodzi o najciekawsze cmentarze Zachodniej Galicji, to widzę 171 stosunkowo daleko na liście, chyba poza pierwszą (moją osobistą i subiektywną) pięćdziesiątką na liście.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: piters » 07 maja 2023, 10:05

Tak, CW 171 ma w mojej opinii nieudaną kaplicę, dość schematyczne założenie i sporo późniejszych dodatków tablicowo-pomniczkowych. A dookoła trzy tablice o raczej ogólnej treści, w tym jedna promująca gminę - żadna w sposób wystarczający nie omawia samej bitwy - i przesyt infrastruktury, związanej ze współczesnymi imprezami, choć te wydruki na siatce wyszły fajnie (tylko już podstarzały). W mojej opinii, jak coś wspomina z taką pompą, to się robi porządny pomnik w godnym miejscu - vide Wolica Śniatycka - a niekoniecznie przytula do cmentarza. Ale to oczywiście opinia subiektywna. Ponadto lokalizacja jest jakaś posępna, trzeba być dość wcześnie, by złapać dobre światło. I jeszcze te czasami pojawiające się filozofie, jak np. kiedyś czytałem o (poniemieckich) okopach nieopodal cmentarza, w których rzekomo doszło do słynnej wigilii. Również pozostałe cmentarze, tradycyjnie związane z miejscami walk Legionów, jakoś nie stoją wysoko w rankingu; mnie się najbardziej podobał 158, choć po remoncie jeszcze nie widziałem na żywo i różnie może być ;) A już legionowe nagrobki z międzywojnia (na których niestety wzoruje się IPN) z trudem toleruję tylko na 250 - gdzie indziej stanową element zdecydowanie szpecący.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości