Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Lenk » 14 maja 2020, 14:05

400 zachodnio-galicyjskich cmentarzy wojennych - zdjęcia.

Są to cmentarze, które zostały wymienione w książce Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmanna "Zachodnio-galicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914-1915".

http://cruxgaliciae.org/galeria-cmentarzy.php

Okręg I Żmigród
Okręg II Jasło
Okręg III Gorlice
Okręg IV Łużna
Okręg V Pilzno
Okręg VI Tarnów
Okręg VII Dąbrowa Tarnowska

Stowarzyszenie Aktywnej ochrony Cmentarzy z I Wojny Światowej w Galicji "Crux Galiciae"
Źródło : "Crux Galiciae"
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2020, 10:06 przez Lenk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: DAR » 15 maja 2020, 00:18

Ten temat jest raczej dobrze znany forumowiczom, a podajesz podstawy podstaw. Niemniej nie ma co krytykować dobrych chęci. Akurat strona Curxgaliciae jest bardzo uboga w zdjęcia. Jeśli chcesz pooglądać ciut więcej zajrzyj tu: ;)

http://cmentarze.siemiaszko.eu
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Lenk » 15 maja 2020, 09:34

Dzięki za link na pewno zajrzę, co do cmentarzy nie dysponuje swoimi zdjęciami ale mam je otrzymać od kolegi - info od kolegi własnie skanuje film z 2020 roku , oczywiście mam jego pełną zgodę na publikację zdjęć, tylko trzeba na to chwilkę poczekać

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Tatra » 16 maja 2020, 22:22

Skoro był "Abt. Zmigrod" to znaczy był to Żmigród, a nie Nowy Żmigród. Nota bene wówczas były dwie miejscowości Żmigród Stary oraz Żmigród Nowy, dopiero za rządów tow. Wiesława (1968), zmieniono nazwę z Żmigród Nowy na Nowy Żmigród. Zatem Lenk trzymaj się oryginalnego nazewnictwa

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: DAR » 17 maja 2020, 00:41

A pro po... zawsze mnie ciekawiło jak powstał ten Nowy Żmigród czy jak wskazał Tatra Żmigród Nowy? Co było ze starym nie tak? ;) Zazwyczaj rozbudowuje się istniejące miasta/wsie a nie zakłada obok nowe. No chyba że jakiś kataklizm przychodzi. To samo dotyczy zresztą Starego i Nowego Sącza. Zawsze chciałem się dowiedzieć i nigdy nie miałem czasu poszukać. Może ktoś mnie oświeci?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Lenk » 17 maja 2020, 10:15

Tatra pisze:
16 maja 2020, 22:22
Skoro był "Abt. Zmigrod" to znaczy był to Żmigród, a nie Nowy Żmigród. Nota bene wówczas były dwie miejscowości Żmigród Stary oraz Żmigród Nowy, dopiero za rządów tow. Wiesława (1968), zmieniono nazwę z Żmigród Nowy na Nowy Żmigród. Zatem Lenk trzymaj się oryginalnego nazewnictwa
Oki dzięki za wyjaśnienie nie kłucę się bo tematy pewno dopiero poznaje, to była tylko moja teoria poparta znalezionym info na wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Oddzia%C5 ... w_Krakowie mapką, edytowałem już post aby nie wprowadzać nikogo w błąd, na stronie jest zdjęcie nad którym mimo, że na zdjęciu jest napisane Żmigród w opisie jest Nowy Żmigród - jeden wniosek się nasuwa, żę trzeba poprawić wpis na wilkipedii.

Fajnie że jesteśmy na forum i razem wyjaśniamy pewne kwestie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Tatra » 17 maja 2020, 13:40

DAR pisze:
17 maja 2020, 00:41
Może ktoś mnie oświeci?
Sposoby były trzy:
1. Mieszkańcy miejscowości np. Amsterdam, Orlen wyjeżdżając za wielką wodę nazywają swoje nowe miejsce pobytu jak w starej ojczyźnie, dodając jedynie dla odróżnienia Nowy --> Nowy Amsterdam (obecnie Nowy York), który występuje też w Gujanie, w stanie Indiana oraz na Surinamie.
2. W pobliżu Sącza, buduje się nowe miasto, celem odróżnienia stare to odtąd Stary Sącz, a nowe Nowy Sącz.
3. Tworzenie nowej osady w miejsce poprzedniej zniszczonej (spalonej) w czasie działań wojennych czy pożaru i nadanie jej w akcie lokacyjnym przywilejów - stąd np. Neumarkt - czy Nowy Targ.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: DAR » 18 maja 2020, 00:55

Tatra pisze:
17 maja 2020, 13:40
2. W pobliżu Sącza, buduje się nowe miasto, celem odróżnienia stare to odtąd Stary Sącz, a nowe Nowy Sącz.
3. Tworzenie nowej osady w miejsce poprzedniej zniszczonej (spalonej) w czasie działań wojennych czy pożaru i nadanie jej w akcie lokacyjnym przywilejów - stąd np. Neumarkt - czy Nowy Targ.
To wszystko oczywiście jasne i punkt drugi łączył się zapewne często z punktem trzecim. Zadam zatem pytanie bardziej szczegółowe. Jak to było z Sączem? Co się stało ze (Starym) Sączem, że założono Nowy? Chyba nie uległ zniszczeniu skoro istnieje do dziś? A może właśnie uległ i został ponownie zasiedlony?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: Lenk » 18 maja 2020, 08:08

Tatra dzięki za wyjaśnienie :), Dar a może to żuci trochę światła na Nowy i Stary Sącz https://sadeczanin.info/kultura-edukacj ... -nowy-sacz

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Zachodnio-galicyjskie cmentarze

Post autor: DAR » 19 maja 2020, 00:05

No tak... czyli polityka i przypadek. Takiego artykuły właśnie mi brakowało, dzięki Lenk.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości