Pomniki, napisy i inne nietypowe elementy na cmentarzach zachodniogalicyjskich

Cmentarze I wojny światowej
tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Pomniki, napisy i inne nietypowe elementy na cmentarzach zachodniogalicyjskich

Post autor: tadeks » 15 kwie 2023, 09:45

KG pisze:
14 kwie 2023, 18:57
Czy jest jeszcze gdzieś srebrzanka na krzyżach?
Przejrzałem swoje zdjęcia z marca br. i coś z tego okresu wrzucam.
Świniary cm.321, srebrny cały krzyż.
Obrazek

Chyba też Słupia cm.360. Ale czy to srebrzanka? I mniej drażni, bo to sam miecz.
Obrazek
I tamże te śruby w kolorze srebrnym jakoś nie pasują.
Obrazek

Też Wrzępia cm. 318., na krzyżach srebrna girlanda i miecz.
Obrazek

Wracając do nietypowych tablic, tylko w okręgu IX Bochnia tablice "Pamiętamy".
Wrzucam swoje bieżące zdjęcia. Porównuję je z nieswoimi z lat wcześniejszych, to tych tablic nie było.
Krzeczów cm. 315.
Obrazek

Wrzępia cm. 318.
Obrazek

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Pomniki, napisy i inne nietypowe elementy na cmentarzach zachodniogalicyjskich

Post autor: tadeks » 19 kwie 2023, 10:41

KG pisze:
07 kwie 2023, 17:12
Pewno znajdziesz też przykłady(...)żołnierzy rosyjskich pod krzyżem jednoramiennym, ale też austro-węgierskich pod dwuramiennym.
Wrzuciłem wcześniej przykłady z cm. 330 i 361 a przykładów podobnych jest sporo.
Temat uznałbym za zamknięty, gdyby nie jedno ale.
Otóż na cmentarzyu 178 nad Woźniczną zobaczyłem cokół z tabliczką informującą, że pochowany tam jest JOSEF WOLFSEGGER (zdjęcie niżej). Cokół nie ma krzyża, jest ślad po wyłamaniu. Mocno zardzewiały krzyż leży pod cokołem, ale to krzyż dwuramienny !
Obrazek
Czy to z tego grobu? Może nie, ponieważ kojarzę, że na tym cmentarzu był inny cokół bez krzyża z tabliczką 1 RUSS KRIEGER. Jednak tam luźnego krzyże nie pamiętam. Może gdzieś leży?
Jaki krzyż wcześniej był na grobie Josefa Wolfseggera? Może ktoś przełożył luźny dwuramienny krzyż pod ten cokół? A gdzie jest , jeżeli był brakujący jednoramienny?
Pytam, bo cmentarz ten wcześniej lub później doczeka się remontu, jakiego doczekał się niedaleki 177, teraz pięknie wyglądający. Wówczas krzyże mogły by wrócić na właściwe miejsca.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Pomniki, napisy i inne nietypowe elementy na cmentarzach zachodniogalicyjskich

Post autor: piters » 19 kwie 2023, 22:32

Fragment krzyża na cokole wskazuje jasno, że był to krzyż "austriacki". W październiku 2020 był już wyłamany, a tego prawosławnego chyba tam nie było.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 110 gości