Tabliczka A.M. BESCHORNER WIEN

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Awatar użytkownika
irek1975
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2022, 22:14
Lokalizacja: Rudka

Tabliczka A.M. BESCHORNER WIEN

Post autor: irek1975 » 23 lip 2022, 11:54

Witam. Poniżej na zdjęciach tabliczka o wymiarach 50x35 mm sygnowana A.M. BESCHORNER WIEDEŃ. Znaleziona w lesie w miejscu gdzie był magazyn ładunków miotających do dział i haubic ostrzeliwujących Tarnów w 1915 roku. Do haubicy 420 mm odległość około 1500 m, do 305 mm 800 m, do dział mniejszego kalibru 2500 m. W tym miejscu znalezione zostały także pozostałości po pojemnikach na ładunki miotające i inne przedmioty wskazujące na pozostałości po magazynie. Czy ktoś byłby w stanie wyjaśnić skąd ta tabliczka w tym miejscu, biorąc pod uwagę że właściciel zakładu musiał go sprzedać miastu Wiedeń w 1907 roku, więc prawdopodobnie zmieniono nazwę.

ALEXANDER MATTHIAS BESCHORNER
"Był synem przedsiębiorcy Aleksandra Markusa Beschornera i Marianny z domu Gerlach. Beschorner pracował w firmie ojca, która produkowała trumny metalowe i była liderem w swojej dziedzinie. Wykonano artystyczne tłoczenie i odlewanie.

Rodzina Beschornerów należała do tzw. „Pietät”, stowarzyszenia trumnarzy. 3 lipca 1870 roku Alexander Matthias Beschorner otrzymał pozwolenie na założenie prywatnego domu pogrzebowego pod nazwą „Concordia”. Wiązało się to oczywiście z dużym oporem „pobożności”.

Firma AM Concordia odniosła duży sukces i zaopatrywała nie tylko wyższą burżuazję i arystokrację, ale także dwór cesarski. Niektóre bogato zdobione miedziane sarkofagi z krypty kapucynów , takie jak sarkofagi cesarzowej Elżbiety i księcia Rudolfa , również pochodzą z pracowni Beschornera . Za swoje usługi został mianowany dostawcą na dwór cesarski i królewski .

W wyniku komunalizacji prywatnych firm pogrzebowych przez wiedeńską gminę, Beschorner musiał 31 marca 1907 roku sprzedać swoją firmę miastu, ale pozwolono mu zachować pewne przywileje, takie jak stosunek dworski.

Beschorner przez całe życie odnosił sukcesy i był kilkakrotnie uhonorowany. Należał do licznych stowarzyszeń gospodarczych, był członkiem Federacji Przemysłowców Austriackich i Komisji Podatkowej, zastępcą przewodniczącego zakładu emerytalnego dla pracowników, członkiem komitetu Niemieckiego Teatru Ludowego i członkiem honorowym wiedeńskiego Cercle. Otrzymał również wiele wysokich nagród austriackich i zagranicznych.

Zmarł w domu przy Lindengasse 51 w 7. dzielnicy Wiednia i został pochowany 9 kwietnia 1935 na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Tabliczka A.M. BESCHORNER WIEN

Post autor: DAR » 24 lip 2022, 14:13

Może robili jeszcze coś poza trumnami? Tak jak w tym kawale w którym ktoś pracował w fabryce traktorów ale gdy wyniósł wszystkie części i złożył w domu to wyszedł mu czołg... ;)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Tabliczka A.M. BESCHORNER WIEN

Post autor: KG » 25 lip 2022, 17:43

Firma A.M. Beschorner to nie tylko metalowe trumny (w tym sarkofagi członków domu panującego), ale też wszelakie odlewy artystyczne – pomniki i ich fragmenty, żyrandole, kandelabry, czy też metalowe elementy wykończenia do wiedeńskiej Opery, Burgtheater, Deutsches Volkstheater, obserwatorium Urania. W przypadku tych dwóch ostatnich instytucji Alexander Matthias Beschorner przyczynił się do ich utworzenia. Był też bardzo znany z zaangażowania w inicjatywy humanitarne – opieka nad więźniami, wspieranie wdów, wiedeńskie pogotowie ratunkowe, ochrona zwierząt.
Nic to jednak nie ma wspólnego z artylerią, ani z wojskiem. Przydałby się katalog wyrobów...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości