Szukam prapradziadka

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
parasolka22
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 12:29

Szukam prapradziadka

Post autor: parasolka22 » 09 mar 2022, 21:50

Bardzo proszę o pomoc w poszukiwaniach mojego pradziadka, którzy brał udział (i wyszedł cało) w I wojnie światowej. Pochodzilł z terenów żywiecczyzny, należał więc do armii Austro-Węgier.

1. Józef Kocoń - ze wsi Złatna gmina Ujsoły. Niestety nie znam daty urodzenia, że wspomnień dziadka wynika, że w czasie wyruszenia na wojnę miał nieco ponad 20 lat. Ważnym elementem jest historia opowiedziana przez córkę siostry mojego dziadka, dostępna na youtube. Podaję link do filmu:
https://m.youtube.com/watch?v=rnDiiPy0m0c
Opowiada ona tam, że walczył on na I wojnie bałkańskiej w Albanii, a I wojna światowa zastała go podczas powrotu do domu na Węgrzech. Dziwne, bo dowiedziałam się, że Austro-Węgry nie brały udziały w wojnach bałkańskich. Ponoć najpierw walczył w Albanii, a potem w drodze powrotnej do domu na terenie Węgier spotkała go I wojna i tam został ranny, pozostawiony w polu i uratowany przez węgierską rodzinę...
Może chodzi o powrót z Bałkanów, z frontu włoskiego na ktorym walczył IR 56 do domu w 1918 i rany zostały odniesione na terenie Węgier podczas tamtejszych walk?
Może chodzi o siły pokojowe w Skutari (Szkodra) w 1913? Ew. jakieś działania związane z wprowadzanien na tron Wilhelma z Wied? Oczywiście, prowadzi to do pytania - co on robił w Albanii, zamiast siedzeć w koszarach 56IR ...
Znalazłam jednego Kocoń Józefa na Verlustliste ur. 1892 z Ujsół, i tego samego w centralnym archiwum wojskowym. Myślałam, że to on dopóki nie otrzymałam kopii życiorysu - niestety nic się nie zgadza.
Pomóżcie, podpowiedzcie gdzie szukać.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Szukam prapradziadka

Post autor: Ursi » 10 mar 2022, 10:30

Ewidentnie pomieszano tu wojny bałkańskie i I wojnę światową. Obywatel Austro-Węgier nie miał nic do wojen bałkańskich. W Liście strat z 15 marca 1915 pojawia się jako ranny.
sadfdf.jpg
Inny Józef (popularne imię) został z kolei odnotowany jako chory 16 lipca 1915.
dsfsdf.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

parasolka22
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 12:29

Re: Szukam prapradziadka

Post autor: parasolka22 » 17 mar 2022, 18:24

Bardzo dziękuję. Ten urodzony w 1982 to nie mój Józef, otrzymałam z archiwum wojskowego info o tym Józefie (chyba, że był jeszcze jakiś inny uurodzony w tym samym roku) i okazał się to być zupełnie inny człowiek. Natomiast ten urodzony w 1880 to może być mój pradziadek, był podobno chory na tyfus/malarię.

parasolka22
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2021, 12:29

Re: Szukam prapradziadka

Post autor: parasolka22 » 10 cze 2022, 14:50

Jeszcze raz proszę Was o pomoc w poszukiwaniach! Poznałam już datę urodzin Józefa: 26 marca 1881 oraz imiona jego rodziców. Czy z tymi danymi mogę pisać o jakiegoś archiwum? Jakiego?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości