Prośba o identyfikację pradziadka

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Nirven » 17 lut 2022, 14:58

krakał pisze:
17 lut 2022, 11:14
A ty z kolei dotknąłeś innego ciekawego problemu. Nasuwki widywałem na zdjęciach, mam taką grupówkę z 16 pułku z sierpnia 1914 na którym noszą je (niektórzy) żołnierze. To właśnie mnie bawi, że część nosi ale większość nie. Ale wracając do zdjęć z wątku. na jednym na naramiennikach nie ma nic i to widać. A na drugim on ma coś na naramiennikach wyszyte, nie są to nasunięte pochewki z numerem. Hmmm....
16. Pułku Landwery? Pokazałbyś? Znam zaledwie jedno zdjęcie tego pułku, na którym widać numery, natomiast na całej serii jego zdjęć wykonanej w Krakowie latem 1914 r. nie znalazłem ani jednej.
Rzecz to zagadkowa, ale rzeczywiście na zdjęciach widać niekiedy, że niektórzy żołnierze noszą nasuwkę, inni nie; wśród zdjęć które widziałem dominują te, na których nasuwek w ogóle brak. Opisano ją dokładnie w Adjustierungu dla Landwery, ale bez szczegółowego wyjaśnienia kiedy należy je nosić. Noszono je właśnie na jednym naramienniku, gdyż drugi zajmowała szlufka i aksenrola. Kwestią której jeszcze nie rozgryzłem jest to, czy nie zdarzało się aby umieszczanie (naszywanie, haftowanie?) numeru bezpośrednio na naramienniku - widziałem coś podobnego na pojedynczych epokowych zdjęciach, oraz metalowe cyfry umieszczone na naramienniku epokowej kurtki tego wzoru.
A nie jest tak, że opisujący zdjęcia pomylił TKJR i LdSchR?
Nie, ponieważ landesi nosili inny krój mundurów, przeznaczony wyłącznie dla pułków Landesschutzen oraz górskich pułków Obrony Krajowej, czyli charakterystyczne bluzy z wykładanym kołnierzem i naszytymi szarotkami. Generalnie landesi są na zdjęciach dość łatwo odróżnialni. Tutaj musiałby zajść wypadek, by ktoś zdjęcie "zwykłego" pułku landwery podpisał jako Landesów (co samo w sobie jest dość karkołomne), a potem inny ktoś zrobił z tego Tyroczyków. Zaś tam, gdzie mamy na zdjęciu tablicę z nazwą pododdziału i numerem pułku pomyłka jest raczej wykluczona.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Trotta » 17 lut 2022, 17:06

Nirven pisze:
17 lut 2022, 14:58
A nie jest tak, że opisujący zdjęcia pomylił TKJR i LdSchR?
Nie, ponieważ landesi nosili inny krój mundurów, przeznaczony wyłącznie dla pułków Landesschutzen oraz górskich pułków Obrony Krajowej, czyli charakterystyczne bluzy z wykładanym kołnierzem i naszytymi szarotkami. Generalnie landesi są na zdjęciach dość łatwo odróżnialni. Tutaj musiałby zajść wypadek, by ktoś zdjęcie "zwykłego" pułku landwery podpisał jako Landesów (co samo w sobie jest dość karkołomne), a potem inny ktoś zrobił z tego Tyroczyków. Zaś tam, gdzie mamy na zdjęciu tablicę z nazwą pododdziału i numerem pułku pomyłka jest raczej wykluczona.
Taka ciekawostka na marginesie. Znalazłem w prasie z 1915 r. ciekawe określenie - "Kaiserschutzen". I to wcale nie odnośnie do tyrolskiej landwery. Otóż pułki górskie nietyrolskie (czyli LIR. 4 i LIR. 27) pozazdrościły Landesschutzom - i na zasadzie podobieństwa zaczęły się same określać jako "Kaiserschutzen". Zanim jeszcze ta nazwa pojawiła się jako oficjalna. No i jak się już pojawiła, to owych górskich pułków nietyrolskich już nie objęła...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: krakał » 17 lut 2022, 19:44

Nirven pisze:
17 lut 2022, 14:58

16. Pułku Landwery? Pokazałbyś? Znam zaledwie jedno zdjęcie tego pułku, na którym widać numery, natomiast na całej serii jego zdjęć wykonanej w Krakowie latem 1914 r. nie znalazłem ani jednej.
Pewnie, tylko że jest mały problem - wiem dokładnie gdzie to zdjęcie leży (tj. na której półce w warszawskim mieszkaniu), ale nie mogę znaleźć go na dysku. Jeśli zaczekasz do poniedziałku wieczór...

Carl
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2022, 11:56

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Carl » 19 lut 2022, 17:13

Czyli mógłbym założyć, że mój pradziadek gdy był młody miał obowiązkową służbę wojskową ( Wadowice lub Kraków ), a potem gdy wybuchła I wojna światowa został wezwanie do rezerwy (wtedy mógł stacjonować w Cieszynie).
Czy jest możliwość znalezienia gdzieś w archiwach spisu żołnierzy, którzy odbyli służbę wojskową (Wadowice ewentualnie Kraków) w tym czasie ?

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Nirven » 18 mar 2022, 15:48

krakał pisze:
17 lut 2022, 19:44
Nirven pisze:
17 lut 2022, 14:58

16. Pułku Landwery? Pokazałbyś? Znam zaledwie jedno zdjęcie tego pułku, na którym widać numery, natomiast na całej serii jego zdjęć wykonanej w Krakowie latem 1914 r. nie znalazłem ani jednej.
Pewnie, tylko że jest mały problem - wiem dokładnie gdzie to zdjęcie leży (tj. na której półce w warszawskim mieszkaniu), ale nie mogę znaleźć go na dysku. Jeśli zaczekasz do poniedziałku wieczór...
Nieśmiało przypomnę się o zdjęcie - jeśli mógłbyś zamieścić, to myślę że byłoby to ciekawe zwieńczenie prowadzonej w tym wątku dyskusji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości