Prośba o identyfikację pradziadka

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
Carl
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2022, 11:56

Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Carl » 16 lut 2022, 19:02

Witam wszystkich forumowiczów,

Piszę ten post z prośbą o pomoc w odkryciu przeszłości mojego pradziadka. Niestety nie posiadam zbytniej wiedzy dotyczącej poszukiwań przodków dlatego też uznałem, że dobrym pomysłem będzie zamieszczenie postu na tej stronie.
Przechodząc do sedna sprawy, mój pradziadek nazywał się Franciszek Głuszek, urodził się 1869 roku w miejscowości Stryszawa ( woj. małopolskie obecnie ), zmarł 1961. Służył w armii Austrowęgierskiej, jego oddział najprawdopodobniej stacjonował w Cieszynie.
Chciałbym się dowiedzieć:
-co oznaczają medale na fotografii
-do jakiego "pułku / oddziału" należał
- jaki stopień posiadał

Jeżeli ktoś byłby wstanie mi pomóc z góry dziękuję :)

Pozdrawiam Karol
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tatra
Posty: 80
Rejestracja: 01 sty 2020, 21:13

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Tatra » 16 lut 2022, 21:57

Stryszawa koło Suchej, to raczej Wadowice, a nie Cieszyn

Carl
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2022, 11:56

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Carl » 16 lut 2022, 22:09

To mniejsze zdjęcie zostało zrobione w Cieszynie (Teschen), dlatego domniemuje, że właśnie tam stacjonował.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: krakał » 17 lut 2022, 00:33

Nosi kurtkę od munduru wyjściowego, prawdopodobnie landwery (Landwehr - obrona krajowa) - jasne sukno, więc zapewne hechtgrau, guziki kryte listewką (co eliminuje możliwość przynależności do któregoś z batalionów strzelców, oni mieli guziki odkryte), naramienniki i patki kołnierza ciemne, zapewne trawozielone (grassgruen). Wszystkie pułki landwery nosiły ten sam kolor. Nosi też sznur strzelecki, nagrodę za wyniki w strzelaniu - w landwerze sznury były w kolorze takim samym, jak naramienniki i patki, czyli trawozielone.

Oczywiście to może też być zwykła, regularna piechota. Pasowałby (z racji miejsca pochodzenia, ale to nie pasuje do Cieszyna) wadowicki IR 56, który nosił naramienniki i patki stalowozielone i na zdjęciu w sepii tego nie odróżnisz, podobnie jak koloru sznura (w piechocie armii wspólnej byłby czerwony) od koloru patek. Opieram sąd co do landwery na tej sugestii odnośnie Cieszyna jako miejsca służby oraz na tym, że naramienniki, sznur i patki wydają się być w jednym kolorze. Cieszyński IR 100 nie pasuje, bo on używał koloru popielatego (lichtdrap) i to by na zdjęciu w sepii tak nie wyglądało - patki i naramienniki byłyby jasne, niemal takie jak sukno kurtki, a sznur w piechocie armii wspólnej byłby jak wspomniałem czerwony, czyli ciemny. Nie przypuszczam też, aby był to to IR 3 (II i III batalion stacjonowały przed wojną w Cieszynie) - tam kolor pułkowy był błękitny, różnica między kolorem sznura a patek i naramienników też byłaby IMO widoczna.

Odznaczenia nie podejmuję się ruszać, nie znam się na falerystyce. Wygląda mi to na medal jubileuszowy (Jubilaeums-Erinnerungsmedaille fuer die Befaffnete Macht, 1898) względnie na medal waleczności (Tapferkeitsmedaille), ale raczej ze wskzaniem na to pierwsze bo wstążka jest jednolitego koloru. Zwróć jednak uwagę, że wstążka medalu jest znacznie jaśniejsza od patek, naramienników i sznura, a w przypadku wstążek od medalu jubileuszowego kolorem jedynym, a w tapferkajcie dominującym, był czerwony - pasowałoby to do teorii o landwerze (sznur, patki, naramienniki ciemniejsze, trawozielone).

Jeżeli faktycznie służył w Cieszynie i w landwerze, to to najprędzej może być cieszyński 31 pułk (LIR 31), choć miejscowość z której pochodził wskazuje też ewentualnie na krakowski 16 pułk (LIR 16).

Patki puste, czyli szeregowy (Landwehrinfanterist).

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Nirven » 17 lut 2022, 08:42

Nie do końca tak. To nie jest kurtka od munduru wyjściowego - tą był Waffenrock, kurtka jednorzędowa z guzikami na wierzchu oraz wypustkami i wałkami w barwie pułku lub broni - lecz mundur polowy, niewątpliwie barwy hechtgrau, kurtka w kroju bluzy M1869, w wersji z zielonymi naramiennikami szyta od 1907 r. dla oddziałów ck Landwery. Fakt zielonych naramienników wyklucza wszelkie pułki piechoty liniowej, co wyklucza dywagacje na temat IR 3 czy IR 100, choć z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że bluzy tego kroju pojawiały się u strzelców (wówczas nie powinny mieć zielonych naramienników, lecz hg), pojawiają się także w pułkach strzelców tyrolskich (tu czasami zielone naramienniki bywają, lecz czemu tak jest - jeszcze nie wiem). Widziałem też pojedyncze egzemplarze na sterbebildach żołnierzy Landsturmu, choć to może być kwestia albo wojennego chaosu, albo wklejenia starszego zdjęcia, wykonanego podczas pełnienia służby zasadniczej w innej jednostce.
Sznur strzelecki, jak Krakał trafnie napisał, trawozielony Landwery. Na tę formację jednoznacznie wskazuje też widoczny na naramienniku numer pułku, noszony na nasuwce na naramiennik - teoretycznie wprowadzony Adjustierungiem, acz w praktyce widywany rzadko. Gdybyś mógł ten fragment powiększyć, może udałoby się rozczytać numer pułku.
Swoją drogą, umundurowanie Landwery aż się prosi o omówienie, może w biuletynie forum?

Z identyfikacją odznaczenia jako Jubilaeums-Erinnerungsmedaille fuer die Befaffnete Macht się zgadzam.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: krakał » 17 lut 2022, 09:08

Tak to jest, jak sie pisze po ciemku, czyli w środku nocy. Piechotę armii wspólnej wyklucza nie tylko listwa, ale i kolor kurtki, dunkelblau byloby duzo ciemniejsze - i na tym powinienem skończyć dywagacje o armii wspólnej.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 870
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Ursi » 17 lut 2022, 09:24

Nirven pisze:
17 lut 2022, 08:42
Swoją drogą, umundurowanie Landwery aż się prosi o omówienie, może w biuletynie forum?
Działaj, Krzyśku. Z radością zamieszczę taki tekst.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Nirven » 17 lut 2022, 10:10

krakał pisze:
17 lut 2022, 09:08
Tak to jest, jak sie pisze po ciemku, czyli w środku nocy. Piechotę armii wspólnej wyklucza nie tylko listwa, ale i kolor kurtki, dunkelblau byloby duzo ciemniejsze - i na tym powinienem skończyć dywagacje o armii wspólnej.
Dotknąłeś tym dunkelblau wątku, który wcześniej mi umknął. W chwili wybuchu wojny żołnierz ze zdjęcia był w wieku, kwalifikującym infanterzystę raczej do Landsturmu niż piechoty czy landwery - i mundurowo może to być ten casus o którym wspomniałem, czyli incydentalne pojawianie się tych mundurów na fotografiach innych formacji (nigdy jednak nie trafił na taki przypadek w armii wspólnej). A mamy na zdjęciu raczej mężczyznę ok. 45-letniego niż dwudziestoletniego młodzieńca. Pogdybam sobie, że mogłaby to by być też erzackadra jakiegoś pułku landwery.
Działaj, Krzyśku. Z radością zamieszczę taki tekst.
Z wielką przyjemnością! Tylko czas, czas... No i pytanie, czy biuletyn przyjmie dużo zdjęć, bo bez nich omawiać mundury nader ciężko.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: krakał » 17 lut 2022, 11:14

Nirven pisze:
17 lut 2022, 08:42
Na tę formację jednoznacznie wskazuje też widoczny na naramienniku numer pułku, noszony na nasuwce na naramiennik - teoretycznie wprowadzony Adjustierungiem, acz w praktyce widywany rzadko. Gdybyś mógł ten fragment powiększyć, może udałoby się rozczytać numer pułku.
Swoją drogą, umundurowanie Landwery aż się prosi o omówienie, może w biuletynie forum?
A ty z kolei dotknąłeś innego ciekawego problemu. Nasuwki widywałem na zdjęciach, mam taką grupówkę z 16 pułku z sierpnia 1914 na którym noszą je (niektórzy) żołnierze. To właśnie mnie bawi, że część nosi ale większość nie. Ale wracając do zdjęć z wątku. na jednym na naramiennikach nie ma nic i to widać. A na drugim on ma coś na naramiennikach wyszyte, nie są to nasunięte pochewki z numerem. Hmmm....

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Prośba o identyfikację pradziadka

Post autor: Trotta » 17 lut 2022, 12:53

Nirven pisze:
17 lut 2022, 08:42
w pułkach strzelców tyrolskich (tu czasami zielone naramienniki bywają, lecz czemu tak jest - jeszcze nie wiem).
A nie jest tak, że opisujący zdjęcia pomylił TKJR i LdSchR?

Dostałem kiedyś zapytanie od kumpla: co mogli szturmować Kaiserjegrzy na Magurze Małastowskiej w październiku 1914 r.
Odpowiedź brzmiała krótko: NIC, ale to było typowe Radio Erewań, coś tam dzwoniło: bo nie na Magurze, a na Magierze, nie Kaiserjegrzy, tylko Landesschutzen...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości