Poszukiwanie informacji o przodku - IR Nr 13 oraz UR Nr 3

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
MStachnik
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2023, 13:28

Poszukiwanie informacji o przodku - IR Nr 13 oraz UR Nr 3

Post autor: MStachnik » 21 mar 2023, 13:47

Dzień dobry,

Zwracam się do Was z prośbą o wszelkie wskazówki, sugestie lub podpowiedzi gdyż utknąłem w punkcie (jeszcze chyba nie martwym).
Otóż - poszukuję informacji głównie o dacie (przybliżonej), miejscu i okolicznościach śmierci (ew. pochówku) mojego przodka - brata mojego dziadka, który brał udział w Wielkiej Wojnie.

Garść informacji, które udało mnie się ustalić z pomocą dobrych ludzi (jest tego sporo, dotychczas w rodzinie wszyscy wiedzieli, że zginął i tyle):

1. Michał Chyrc, figurujący również jako Michael Hyrc, urodzony 10.08.1891 roku we wsi Cichawa, pow. bocheński, Galicja.
2. Z listy strat/ofiar, wynika, że służył w 13 pułku piechoty - Krakowskie Dzieci (IR 13), 10 kompanii, w stopniu kaprala. Lista z dnia 15.01.1915r. informuje, że został ranny. Dobra dusza (w postaci Pana Dr Przemysława Stanki) na forum genealodzy napisała mi że zgodnie z jego ustaleniami na podstawie dokumentów z KA z Wiednia, został ranny w walkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej gdzieś między 17-25 listopada 1914r. (Bitwa pod Gołaczewami albo o Chełm). Ma to sens, czytałem gdzieś, że cykl publikacyjny tych list strat tak właśnie wyglądał - w styczniu uwzględniano ofiary/rannych z listopada.
3. Michał Chyrc figuruje po raz kolejny na liście start jako osoba RANNA, tym razem datowej na 15.01.1916r., a więc rok później. Wychodzi na to, że się "wylizał" i przeniesiono go do UR Nr 3, Korp. TitZugsf. MGA (pododdział karabinów maszynowych?). Tu mi się ślad urywa.
4. Z przekazów ustnych w rodzinie wynika, że zginął - nikt nie wie jak i gdzie. Do domu rodzinnego przyszedł nieśmiertelnik i powiadomienie, ale oczywiście gdzieś to przepadło. Usłyszałem też od najstarszego członka rodziny, iż "został pociachany przez polskie szable" (?). Może to jakiś trop.

5. Z pytaniem o jakiekolwiek dokumenty/informacje napisałem do:
- CAW/WBH - odpisali, że nie posiadają dokumentacji dot. żołnierzy z państw zaborczych - proszę kontaktować się z KA Wiedeń.
- AN w Krakowie - zapytałem czy mają karty zgonów (ktoś mi powiedział, że ponoć je udostępnili?) albo cokolwiek o IR 13 lub UR Nr 3 - to samo - nie mamy nic,
- napisałem do KA w Wiedniu - patrzę dzisiaj - jest mail! Ucieszony, odpalam z wypiekami na twarzy, pełen nadziei, liczący na tę ostatnią deskę ratunku w poszukiwaniach, a tam odpowiedź - przykro nam, nie mamy nic o Michale Chyrcu, proszę się skontaktować z CAW/WBH albo AN w Krakowie i podano mi linki... Napisano również na samym końcu pisma, że mogą przejrzeć dokumentację szpitalną/medyczną, ale muszę podać nazwę szpitala wojskowego, w którym był leczony. Jest tu ewidentna sprzeczność - Pan Przemysław napisał mi, że info o Michale Chyrcu ma z dokumentów z KA, tymczasem oni odpisują, że nic nie mają... a może mają, ale to dokumentacja szpitalna i proszę nam napisać nazwę szpitala.
- sprawdzam jeszcze skany kart rejestracyjnych żołnierzy ur. po 1865 z FS od Mormonów z Archiwum Lwowskiego - szukanie igły w stogu siana, na razie przejrzałem 13 mikrofilmów żołnierzy na literkę "H" i to jeszcze nie koniec. Wiem, że jest skatalogowane i przejrzane mniej niż połowa (Projekt Wojak), niestety w wyszukiwarce nie ma ani Michała Chyrca ani Michaela Hyrca.

Tu pytanie: da się wygrzebać informacje z internetu, gdzie byli leczeni żołnierze z IR 13 i UR 3 i w jakich okresach? Trochę się zawiodłem odpowiedzią KA, czytałem, że niektórym oferowali skany aktów zgonu wystawianych przez szpitale polowe, jedna Pani napisała, że znajomy znalazł jej będąc na miejscu w Wiedniu cały "szlak szpitalny" jaki przebył jej przodek lecząc odniesione rany. Ponoć sporo zależy od urzędnika do którego trafi dane zapytanie... no cóż. Walczę dalej.
Mieszkam w Bochni, nie wykluczam wyprawy do Wiednia bo to w zasadzie rzut beretem. Zastanawiam się tylko czy da się jakoś doprecyzować dokumentację, w której muszę szukać informacji o przodku, czy jest to w ogóle możliwe, czy odpowiadać na pismo KA - jeśli tak to co w nim zasugerować, itp.

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny, Maks.

MStachnik
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2023, 13:28

Re: Poszukiwanie informacji o przodku - IR Nr 13 oraz UR Nr 3

Post autor: MStachnik » 31 mar 2023, 19:43

A może ktoś wie jak wyglądał szlak bojowy 3 Pułku Ułanów Galicyjskich w 1915 roku? Albo gdzie taką informację znaleźć?
Z góry dzięki.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości