Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Publikacje książkowe
Krebsrot
Posty: 71
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:11

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Krebsrot » 07 cze 2018, 08:09

QAbt 7 widziałem, ale jeszcze nie wszystko co jest mi potrzebne. Akta niepaginowane (przynajmniej według inwentarzy) na wstawienie numerków czeka się do dwóch tygodni, przed wyjazdem do Wiednia nie zdążyłem zamówić wszystkiego.
Maja też Komendę Etapową 2 Armii (dość znaczne fragmenty) i dla przełomu 1914 i 1915 roku szczątki Komendy Etapowej 3 Armii.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: dwójkarz » 07 cze 2018, 08:16

Tak, niepaginowane. Lipa. Kiedyś dawali jak leci.
QAbt 7 oglądałem dla 14/ 15. Karpaty, Legiony, Zagórski. Są perełki!
Największy jest jednak QAbt 4, duże również QAbt 9 (np. komplet akt Grupy Technicznej), ale to po maju 1915 r. Inne zespoły akt Q to 1916 - 1918 r.
W każdym razie brak tego QAbt 4 jest dotkliwy. Widziałem dwie, trzy teczki z 1914 r. Komplety! Łącznie z syt na froncie z Oddziału Op 4 Armii!

Poziom opracowania akt jest taki, że materiał Ośrodka Wywiadowczego Komendy 2 Armii właczono w ciąg akt Komendy Etapów 2 Armii. Jerzy Gaul i Alicja Nowak "żądzą"!

Awatar użytkownika
Trzaska
Posty: 46
Rejestracja: 06 cze 2018, 13:36

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Trzaska » 06 wrz 2018, 10:15

W książce padają, że obie strony zdobyły sztandary, więc druga strona je traciła
Czy możę Koledzy wiedzą które jednostki straciły sztandary i co się z tymi sztandarami stało ?

Krebsrot
Posty: 71
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:11

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Krebsrot » 06 wrz 2018, 15:54

W książce jest informacja o zdobyciu trzech sztandarów przez stronę austro-węgierską. Swoje znaki straciły rosyjskie 5 i 7 pułki strzeleckie ze składu 2 Brygady strzeleckiej oraz jeszcze jeden pułk o numerze, którego nie udało mi się ustalić. Dalsze losy sztandarów nie są mi znane.

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: redbaron » 22 lis 2022, 12:48

Umówiony jestem z Autorem na rozmowę na temat austro-węgierskiej ofensywy wyprzedzającej oraz bitwy pod Kraśnikiem. Spotkanie będzie na moim kanale na żywo w poniedziałek o 11:30. Będzie można wówczas zadawać pytania. Ponieważ pora średnio może sprzyjać oglądaniu na żywo, zachęcam także do zadawania pytań w komentarzach pod poniższym linkiem. Nagranie będzie cały czas widoczne tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=1OmMercP0F8
Zapraszam serdecznie!

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Trotta » 22 lis 2022, 15:10

Pora dzika dla pracujących, ale może się uda nawet na żywo ;)

Bardzo fajnie się zapowiada!
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Brygadier
Posty: 16
Rejestracja: 06 cze 2018, 19:47
Lokalizacja: Królestwo Polskie

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Brygadier » 23 lis 2022, 17:55

Krebsrot pisze:
06 wrz 2018, 15:54
W książce jest informacja o zdobyciu trzech sztandarów przez stronę austro-węgierską. Swoje znaki straciły rosyjskie 5 i 7 pułki strzeleckie ze składu 2 Brygady strzeleckiej oraz jeszcze jeden pułk o numerze, którego nie udało mi się ustalić. Dalsze losy sztandarów nie są mi znane.
W źródłach rosyjskich, wymieniających sztandary utracone przez jednostki w walkach pierwszej wojny światowej brak jest informacji o utracie sztandarów przez 5. i 7.Pułk Strzelców w walkach pod Kraśnikiem w 1914r. Brak jest też jakiejkolwiek wzmianki o stracie sztandaru przez inny oddział na tym odcinku frontu. Jedyne rosyjskie straty w tym zakresie to sztandary utracone (lub ukryte) w czasie walk w Prusach Wschodnich, na rzecz armii niemieckiej. Jedyny sztandar zdobyty przez ck armię wpadł w jej ręce w sierpniu 1914r. pod Tomaszowem w taborze 242.Łukowskiego Pułku Piechoty. Co w takim razie zdobyli podobno Austriacy pod Kraśnikiem ? Na pewno nie były to sztandary pułkowe.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: KG » 24 lis 2022, 21:30

Pisząc o zdobyciu przez wojska austro-węgierskie trzech sztandarów pułkowych przeciwnika, w tym 5. i 7. pułku strzelców, autor odwołuje się do dwóch źródeł: Der Völkerkrieg. Chronik der Ereignisse seit dem 1 Juli 1914 (tom 2) oraz Die europäische Krieg und der Weltkrieg. Historische Darstellung der Kriegsereignisse 1914/15.
Obydwa wydawnictwa ukazały się już w początkowej fazie wojny – odpowiednio w 1914 i w 1915 roku. Nawet jeśli traktować je jako usystematyzowany wykład o działaniach wojennych, to brakowało przecież dostępu do źródeł.
Informacje o tych krzepiących dusze sukcesach pojawiły się w prasie austriackiej we wrześniu 1914 roku. Powtarzano rozpowszechnioną przez Kriegspressequartier informację, iż pod Krasnikiem ujęto 3000 jeńców, zdobyto 3 sztandary, 20 dział i 7 karabinów maszynowych.
Ten sam organ podawał też, że między Frampolem a Kraśnikiem na całej linii trwają zwycięskie walki, a rosyjscy jeńcy całują austriackich oficerów po rękach z radości i wdzięczności za ratunek.
Dwa sztandary padły łupem żołnierzy X korpusu. Bardziej szczegółowa informacja, tym razem z nieoficjalnych źródeł, wyszła z Krakowa, a uzyskana była od przejeżdżających przez miasto jeńców z 5. pułku piechoty, moskiewskiego zresztą, iż sztandar zdobyły pułki krakowski i wadowicki. W niektórych notatkach wadowicki zmienia się na warażdyński, ale to szczegół.
Według innej relacji jeden ze sztandarów miał osobiście zdobyć jakiś kapitan. Ówczesny sposób dowodzenia w linii, obfity w konsekwencje, tego całkiem nie wyklucza.
Ale może gdzieś te sztandary sobie wiszą, a ja błądzę, sądząc że chodziło tylko o propagandowy wynik 3:2 na sztandary w tej fazie wojny.

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Krzysztof Ju » 26 lis 2022, 19:11

Czy gdzieś można poczytać o sztandarach na linii frontu? Były przechowywane w sztabie jednostki? Zastanawia mnie, w jaki sposób znalazły się w rękach przeciwnika - jako trofeum znalezione w rzeczach sztabu czy rzeczywiście żołnierze przelewali za nią krew nim ją druga strona zdobyła lub straciła?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Jan Błachnio, Kraśnik 1914

Post autor: Trotta » 28 lis 2022, 16:30

Obejrzałem z przyjemnością, czekam na kontynuację!
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości