Henryk Łukasik, Kraków 1914

Publikacje książkowe
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1462
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: Trotta » 04 mar 2023, 22:00

Słuchajcie, wiemy co Henryk Łukasik wypisywał przed laty. Ale mimo wszystko niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy w przeszłości nie wierzył w walki o wzgórze Kaim.

Nie spodziewam się po tej książce wiele, najwyżej się rozczaruję. Ale póki choć jedna osoba nam nie poda dokładnie, co i jak jest w środku, to może jednak lepiej się powstrzymać od recenzowania. Bo - jak mniemam - na razie o zawartości książki wnioskujemy na podstawie osoby autora oraz okładki.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: krakał » 06 mar 2023, 20:44

Also po temu milczę...

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: johan1968 » 11 mar 2023, 16:03

Trotta pisze:
04 mar 2023, 22:00
Słuchajcie, wiemy co Henryk Łukasik wypisywał przed laty.
To, że wiemy, co Henryk Łukasik wypisywał przed laty to jest jedna warstwa oceny/krytyki w tej sprawie.
Wiemy, niektórzy z nas przynajmniej, co Autor-Henryk potrafi, potrafił wygadywać i pokazywać kilka miesięcy temu tylko wstecz, i jak bardzo nie różniło się to w niczym od tego, co wypisywał i prelegował przed 20-stu-plus laty. Jak bardzo nic-niezmienione slajdowiska prezentował we wrześniu 2022 roku, tyle-co więc. Mimo... tylu dyskusji, ustaleń, publikacji, archiwaliów udostępnionych i omówionych, etc., etc , etc... Ja - z takiej perspektywy wiedzy i kontaktu pozwalam sobie swoje ciężkie i gorzkie słowa nt. tej pozycji tutaj wylewać. Także - z pozycji osoby, której udostępniono ten tekst, którąś jego wersję przynajmniej (niewątpliwie - wersję po poprawkach wniesionych już przez kilku innych Fachowców wcześniej) - uprzednio, wiele miesięcy temu, celem "kolaudacji", oglądu krytyczno-naprawczego, i z uwag, sugestii - raczej nie skorzystano. Nie chodzi o mnie, o moje "mądrości". Chodzi o - fakty, prawdę (historyczną), li tylko, o szansę na nie-błaźnienie (się...) i nie-tumanienie (innych).

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: johan1968 » 11 mar 2023, 16:04

Józek pisze:
04 mar 2023, 21:05
A ten obrazek z okładki przecież aż się prosi o memy - ("Już mnie głowa boli od tego strzelania", "Czy ktoś wie jak się to wyłącza?" ;) )
Prosi się - najabsolutniej. I już kilka przymiarek w tym temacie zaliczył, jak obserwuję w "społecznościach". To już, przed wejściem na półki. Z rozbawieniem, ale i z gorzką łzą w oku - oczekuję "dalszych ciągów", rozwoju sytuacji i kreatywności Czytelników na tym polu.

Zakrz
Posty: 21
Rejestracja: 29 mar 2020, 20:48

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: Zakrz » 11 mar 2023, 16:26

Tak jak wspominałem na poprzedniej stronie, już opis ze strony Bellony sugeruje, że do publikacji należy podejść z dużą ostrożnością.
Nie trzeba używać nie wiadomo jak tajemnych i niedostępnych źródeł (wystarczy np. drugie wydanie Wielkiej Wojny na Jurze), żeby wiedzieć, że:
- rosyjski "walec parowy" nie został powstrzymany pod Krakowem;
- miasto nie miało być przed kim ratowane - Rosjanie nie zamierzali go szturmować;
- wobec powyższego nie było żadnej bitwy o Kraków (jak chce Autor), a to co się działo na przedpolach Twierdzy należy nazywać bitwą pod Krakowem;


Bardzo jestem ciekawy jak Autor uzasadni, że w bitwie pod Krakowem zwycięstwo odniosły wojska austro-węgierskie.

Mimo tylu niepokojących stwierdzeń zawartych w zajawce książki, pewnie za niecałe 2 tygodnie pomaszeruję do księgarni, żeby zrobić "rozpoznanie bojem".

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1462
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: Trotta » 12 mar 2023, 11:13

johan1968 pisze:
11 mar 2023, 16:03
Także - z pozycji osoby, której udostępniono ten tekst, którąś jego wersję przynajmniej (niewątpliwie - wersję po poprawkach wniesionych już przez kilku innych Fachowców wcześniej) - uprzednio, wiele miesięcy temu, celem "kolaudacji", oglądu krytyczno-naprawczego, i z uwag, sugestii - raczej nie skorzystano.
Pisałem wyżej:
Trotta pisze:
04 mar 2023, 22:00
Ale póki choć jedna osoba nam nie poda dokładnie, co i jak jest w środku, to może jednak lepiej się powstrzymać od recenzowania.
no i może jeszcze nie "dokładnie", ale właśnie nam zarysowałeś, jaka będzie zawartość. Kto zatem widział, ten już recenzjami ciskać może :)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: piters » 15 mar 2023, 07:49

Książka już jest.
Ktoś nawet zamieścił na grupie HB na facebooku spis treści i bibliografię. Zwróciłem uwagę na aneksy. Naprawdę, poza krajowymi opracowaniami i tłumaczeniem ÖULK nic naszego?
A może autor ma awersję do źródeł niemieckojęzycznych, bo przecież kilka ciekawych historii pułkowych można łatwo wygrzebać z sieci.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2023, 07:51 przez piters, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: piters » 15 mar 2023, 07:50

I jeszcze bibliografia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 869
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: Ursi » 15 mar 2023, 09:58

No, powiem Wam, skromnie, skromnie...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Henryk Łukasik, Kraków 1914

Post autor: Albert » 15 mar 2023, 11:27

W bibliografii dosłownie ani jednej pracy w obcym języku.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości