Strona 1 z 1

Österreichisches Schwarzes Kreuz – półrocznik „Mitteilungen und Berichte“

: 18 paź 2021, 17:13
autor: KG
Nie jest to publikacja książkowa, ale gdzie podać informację, jak nie tu…

Ukazał się kolejny numer – 153 (2/2021) - półrocznika Austriackiego Czarnego Krzyża „Mitteilungen und Berichte”, a w nim kilka tekstów dotyczących terenów Polski.
Na str. 6-7 dr Sławomir Kułacz (Uniwersytet Gdański) opisuje okoliczności zleconej przez Austriacki Czarny Krzyż ekshumacji w Lubaczowie w 1928 roku zwłok płk. Ludwiga von Holzhausen (komendanta k.u.k.IR.4 Hoch- und Deutschmeister), które później pogrzebano na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu.

W kolejnym artykule omawiane są udostępnione redakcji dokumenty związane z tworzeniem jeszcze podczas walk cmentarzy wojennych w Borzęcinie i Kamieniu. Tak się składa, że wspomniany wyżej dr Sławomir Kułacz w 2017 roku wydał obszerne opracowanie Kamień i Steinau w pożodze I wojny światowej. Z kolei na naszym Forum jest wątek związany m.in. z borzęcińskim cmentarzem i tam też zamieściłem omówienie artykułu z „Mitteilungen und Berichte”.
viewtopic.php?f=46&t=103&p=9633#p9633

W trzecim tekście płk. prof. Erwin Fitz opisuje walki toczone w marcu 1915 roku przez 3. pułku tyrolskich strzelców cesarskich w rejonie Blechnarki w Beskidzie Niskim roku oraz cmentarz wojenny nr 49 przy słowackiej granicy, zamieszczając m.in. cztery Sterbebildy pochowanych tam żołnierzy.

Re: Österreichisches Schwarzes Kreuz – półrocznik „Mitteilungen und Berichte“

: 21 paź 2021, 18:27
autor: Nirven
Czy ta publikacja jest gdzieś dostępna w Polsce? Albo czy da radę ściągnąć ją, choćby w formie pdfa?

Re: Österreichisches Schwarzes Kreuz – półrocznik „Mitteilungen und Berichte“

: 21 paź 2021, 20:03
autor: KG
Dwa poprzednie numery można ściągnąć ze strony https://www.osk.at/de/home/
Ten najnowszy pewno się pokaże za jakiś czas.

Dopisane później:
https://osk.at/fileadmin/images/zz-zeit ... 21-web.pdf

Re: Österreichisches Schwarzes Kreuz – półrocznik „Mitteilungen und Berichte“

: 16 cze 2022, 09:04
autor: KG
Na stronie Austriackiego Czarnego Krzyża dostępna jest wersja elektroniczna numeru 154 (1/2022) półrocznika „Mitteilungen und Berichte”.
https://osk.at/fileadmin/images/zz-zeit ... 22-web.pdf
Wśród wielu artykułów i notatek jak zwykle sporo tekstów dotyczy terenów polskich.

Płk w st. spocz. Johann Hörtl pisze o losach swojego dziadka, Johanna Hörtla, szeregowca w 1. tyrolskim pułku strzelców cesarskich, który zmarł na czerwonkę w wadowickim szpitalu na samym początku wojny, 15 listopada 1914 i został pochowany na miejscowym cmentarzu wojskowym.
Jak wspomina autor, odwiedził on w 1978 roku, a więc jeszcze nie papieskie, Wadowice, nie znajdując śladów grobu swojego dziadka.
Prawie 40 lat później próbowałem – z dość dobrym skutkiem – ustalić chociaż przybliżone miejsce pochówku na przebudowanym w latach 60. cmentarzu. Przy okazji dowiedziałem się o pewnych nieopisanych w artykule szczegółach wizyty austriackiego wojskowego, będących ciekawym świadectwem tamtych ponurych, ale czasem i zabawnych (zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy) czasów. Otóż po bezskutecznych poszukiwaniach na cmentarzu, w których pomagał spotkany na rynku stary człowiek, żołnierz w czasach A-W, następnego dnia udał się do naczelnika miasta, który przyjął go bardzo uprzejmie i z dużą chęcią pomocy. W jego obecności niezwłocznie zadzwonił do proboszcza. Postrzegany zapewne przez swojego gościa jako komunistyczny aparatczyk, naczelnik miasta rozmawiał z wielebnym niezwykle grzecznie, nawet z pewną uniżonością, wielokrotnie kłaniając się do słuchawki…
W osobiście przewertowanej później parafialnej księdze zgonów za listopad 1915 roku gość z Austrii nie znalazł jednak poszukiwanego nazwiska.

Artykuł płk. w st. spocz. prof. Erwina Fitza o walkach w rejonie Lichwina i pochowanym tam na cmentarzu nr 186 (ostatnio odnowionym) szeregowym żołnierzu TKJR.2 Josefie Höfle z Vorarlbergu.

Ten sam autor napisał także o wystawie (wciąż czynnej!) w forcie 51 1/2 Wróblowice w Swoszowicach, poświęconej budowie cmentarzy wojennych w Zachodniej Galicji i ich twórcom, której kuratorem jest dr Agnieszka Partridge.

Są też w półroczniku trzy notatki:
- o wyróżnieniu odznaczeniem przez Czarny Krzyż pani Joanny Florkiewicz-Kamieniarczyk, dyrektor w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, za wieloletnią pracę na rzecz cmentarzy wojennych, w tym przede wszystkim za sfinalizowanie umów, dotyczących 41 remontów cmentarzy w roku 2022, finansowanych w większości z funduszy europejskich,
- o opiece nad cmentarzem wojennym nr 365 w Tymbarku sprawowanej Jednostkę Strzelecką 2007 Tymbark ZS "Strzelec" i, osobno, o jesiennym porządkowaniu tego samego cmentarza przez uczniów szkoły w Tymbarku-Podłopieniu.


Interesujący jest też artykuł płk. Erwina Fitza powstały w związku ze stuleciem śmierci cesarza Karola i uroczystościami w Funchal, a poświęcony politycznym inicjatywom ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier, zmierzającym do zakończenia wojny.

Re: Österreichisches Schwarzes Kreuz – półrocznik „Mitteilungen und Berichte“

: 24 cze 2023, 09:20
autor: KG
Opublikowana została elektroniczna wersja półrocznika Austriackiego Czarnego Krzyża – numer 156 * 1/2023.
W żadnym z dotychczasowych wydań nie poświęcono tyle miejsca cmentarzom w Polsce.
Na okładce zdjęcie wyremontowanego cmentarza nr 357 Orłówka w Kamionce Małej, dalej trzy artykuły płk. w st. spocz. prof. Erwina Fitza – o krakowskiej wystawie „Sztuka w mundurze” (str. 10-11), o remontach cmentarzy prowadzonych w ostatnich miesiącach w województwie małopolskim (str. 12-16, 27 zdjęć), o walkach w 1915 roku w rejonie Lubinki, cmentarzu nr 192 i pochowanych tam żołnierzach z Przedarulanii (str. 60-62). Z kolei na stronach 54-55 o wizycie delegacji ÖSK w województwie lubelskim i na stronie 66 o cmentarzu w Brylińcach na Pogórzu Przemyskim.
https://www.osk.at/fileadmin/images/Bil ... 23-web.pdf