Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Publikacje książkowe
otamor
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2021, 22:47

Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: otamor » 19 maja 2021, 21:04

Witam Szanownych Forumowiczów, wszystkich zainteresowanych historią austro-węgierskiego wywiadu, cenzury i jeniectwa wojennego zachęcam do zapoznania się z pracą :
Paweł Brudek, Jan Molenda, Jerzy Pająk, Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską, Materiały polskich grup cenzury z lat 1914–1918, Instytut Historyczny Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2018, Tomy I-V.

Seria wydawnicza obejmuje tom I poświęcony strukturze i zadaniom cenzury listów jenieckich, zakamuflowanej jako instytucja podległa austriackiemu i węgierskiemu Czerwonemu Krzyżowi, a w rzeczywistości zbierająca i opracowująca informacje na rzecz austro-węgierskiego wywiadu wojskowego. Tomy II - IV zawierają raporty polskich grup cenzury oraz listy żołnierzy austro-węgierskich - Polaków (a także jeńców wojennych) z obozów w Rosji, Serbii, Włoszech, Anglii i Francji. Tom V to indeksy: indeks osobowy, indeks obozowy, indeks geograficzny. Wszystkie publikowane tu materiały pochodzą z Kriegsarchiv w Wiedniu.

Wszystkie tomy dostępne są online w ramach serii Instytutu Historii PAN „Metamorfozy Społeczne”, T. 13-17 : https://rcin.org.pl/publication/173994

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 870
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: Ursi » 19 maja 2021, 21:12

Dziękujemy za informację! Swego czasu kolega pokazywał mi na żywo, w archiwum, smaczki z tego zasobu. Świetny temat, ja z chęcią poczytam!
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: Albert » 19 maja 2021, 21:27

Jest o wywiadzie - dwójkarz się ucieszy, o ile jeszcze tego nie znał :)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: dwójkarz » 20 maja 2021, 06:19

Ha! Zna od dawna!

Bardzo cenne wydawnictwo, kilka dokumentów cytuję w pracy pisanej.

Nie zgadzam się z tłumaczeniem pewnych nazw ściśle wywiadowczych (organizacja). Kilku oficerów niezidentyfikowanych można identyfikować nie wychodząc z domu. Zabrakło mi "poloników" (personalia szerzej potraktowane). Ale to jedyne "minusy". Bo jak wiecie, czy też zdążyliście się zorientować - organizacja i personel do mój ulubiony temat. Stąd się "czepiam".

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: Albert » 20 maja 2021, 10:18

No tak, jak w ogóle mogłem pomyśleć, że byś takiej rzeczy nie znał ;) Gdyby to była nowość, to może, ale to praca sprzed 3 lat, nie zwróciłem uwagi.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Wielka Wojna w polskiej korespondencji zatrzymanej przez cenzurę austro-węgierską

Post autor: dwójkarz » 20 maja 2021, 10:58

Wywiad łapię na gorąco : )

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości