CAW

azarel
Posty: 33
Rejestracja: 05 cze 2018, 14:01

CAW

Post autor: azarel » 03 lut 2023, 14:44

Witajcie,
Może coś dla Siebie znajdziecie ciekawego.

https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/kolekcja ... 9-22-nu95/

Pozdrawiam,
Radek

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: CAW

Post autor: Trotta » 03 lut 2023, 16:13

Zapowiada się pasjonująco, po nazwiskach sądząc... tylko strasznie niechętnie otwierają się pedeefy...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: CAW

Post autor: dwójkarz » 03 lut 2023, 16:24

Na iMacu tylko na Chrome. Do kilku teczek dołączone są ksera z KA. Ogólnie bardzo słaba jest jakość tych skanów, dobrze nie można wyciągnąć zapisów na Vormerkblattach. To widać i u Rybaka i u Zagórskiego. W WBH, wiadomka, spier...lą wszystko co tylko się da. Ogladałem niektóre teczki już pod koniec zeszłego wieku. Potem także w katalogach wyszukiwałem generałów, którzy u nas nie zostali przyjęci do WP, za starzy etc. Stad w kolekcji i Napoleon Łysakowski i inni "nasi". A teczka Rybaka, Kubina to dosłownie moje dzieła. Pierwsza złożona z dwóch, drugi był po prostu podmieniony. Materiały Cyrusa-Sobolewskiego znalazły się w teczce płk Juliana Piotra Dzikowskiego z EvB. No, ale to inna historia już. Wiele teczek opisuje karierę przed 1918 r. nad wyraz skromnie. Np. Trexler - tu nic nie wiadomo. Warto przerzucać kwity. Po kolei. Jak leci. Wiele przydziałów sobie uzupełniłem, w tym przede wszystkim dawnych generałów rosyjskich.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: CAW

Post autor: Trotta » 03 lut 2023, 16:46

Hmm, ja przejrzałem Dobiję, Dąbka i Farę. Jakość jak dla mnie ok. Dąbek oczywiście skurkowany musiał dać się zranić w kwietniu'15. Żeby tylko psiakrew nie wziąć udziału w majowej ofensywie ;) ;)

Teczka Trexlera zaiste rozczarowuje. A takimi fajnymi grupami dowodził w Karpatach... Są także ciekawe pomyłki. Np. Zygadłowiczowi jr. w jednej z kartk ewidencyjnych przypisano błędnie dowództwo 13. LIR (a powinno być: 14. LIR). Może się komuś Ołomuniec pomylił z Brnem?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: CAW

Post autor: Ursi » 03 lut 2023, 18:47

O! Przełom! Fajnie, u Rozwadowskiego widzę austriackie listy kwalifikacyjne. W papierach WP pięknie łatany jest maj 1915... Rozwadowski podał, że był szefem art. w IX Korpusie w Armii Mackensena (!) ;) a potem nagle w 43. DPL.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: CAW

Post autor: Trotta » 03 lut 2023, 18:54

No fajne są to rzeczy. Zalecałbym ostrożność w korzystaniu z austriackich QL, bo fakt, że ktoś pozostawał w ewidencji jakiegoś pułku armii wspólnej wcale nie wykluczało oddelegowania do Landwehry czy Landsturmu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: CAW

Post autor: dwójkarz » 03 lut 2023, 20:28

Listy kwalifikacyjne wypełniał osobiście delikwent. Jeśli coś się omsknęło przy przepisywaniu pierwotnej deklaracji to z 14 LIR zrobiło się 13 LIR, w Oddziale V/ Biurze Personalnym MSWojsk z pewnością było wsio rawno - dca pułku - sztuka jest sztuka. Nikt tego nie weryfikował potem specjalnie.

Tak, teczka pers Rozwadowskiego jest piękna. Jest to co powinno być.

Wiadomka z tym QL. Ewidencja to ewidencja. No, ale dzieci i inne rzeszowiaki łykają wszystko jak kaczka rzęsę wodną.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: CAW

Post autor: Trotta » 03 lut 2023, 21:21

Cóż, co napisali, napisali. Ubóstwo teczki Texlera - wobec jego ciekawych dokonań karpackich - rzeczywiście zdumiewa,
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: CAW

Post autor: dwójkarz » 04 lut 2023, 07:42

Napisali co napisali, zatem wyjaśniam dlaczego tak napisali. Nikt po 1918 na wojsku wcześniejszym się nie znał, nie musiał znać, nie pisali historii. Jeśli było coś do wyjaśnienia, a nie zachowały się dokumenty, listy, dzienniki, zaświadczenia, zaczynały się schody. Szczególnie trudno było dowieść własnej służby w "egzotycznych" oddziałach, w których Polacy zwykle nie otrzymywali przydziałów.

Taki stan zachowania. Trexler nic nie ukrywał. Podobnie zachowane są teczki personalne oficerów wywiadu, zamordowanych w 1940, po 1945, często powstańców wielkopolskich czy też śląskich, często nie ma nawet karty katalogowej. Zatem to co jest o oficerach wyższych armii a-w, rosyjskiej i tak jest wspaniałe.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: CAW

Post autor: KG » 05 lut 2023, 09:52

Niektóre nazwiska zaskakujące. Np. Witkacy, a w dokumentach różne szczegóły z jego życia w latach Wielkiej Wojny i tuż po, własnoręcznie opisane.
https://wbh.wp.mil.pl/pdfviewer/?f=/c/s ... 80_697.pdf

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości