Kriegsarchiv - pytania techniczne

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: Ursi » 19 mar 2021, 13:27

Trotta pisze:
16 mar 2021, 16:08
Kurcze, a ja sobie pomyślałem o naszym wspólnym znajomym - czy on aby nie jest teraz uziemiony... Ale trochę głupio pisać do gościa: Hej, może w tej chwili nie zarabiasz albo zarabiasz rzadko, nie chcesz zarobić ?
Ty, wiesz, że o nim nie pomyślałem? Ale głupio. Zapytam go! I mam jeszcze jednego znajomego Wiedeńczyka, nawet ostatnio sam do mnie napisał i mu zleciłem wizytę na cmentarzu centralnym, a o wysłaniu go do KA to zapomniałem ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 19 mar 2021, 20:14

Mój urzędowy optymizm przerodził się w zwykły pesymizm, ech, zamykają wszystko...

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 21 mar 2021, 07:02

Pytanie techniczne - teczki personalne oficerów - zamawia się konkretne nazwisko czy też karton, gdzie nazwisko (oficer) może się znajdować? Zatem czy wiem czy coś jest, czy też strzał w ciemno? W CAW zamawia się w oparciu o kartotekę (niemiecka, z lat II Wojny), która nie ma 100% pokrycia na półkach.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 21 mar 2021, 13:12

W https://www.archivinformationssystem.at ... suche.aspx nie wyświetlają się armie w KA/ FA/ NFA/ HHK/ AK... znów kłoda pod nogi...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: Trotta » 21 mar 2021, 14:28

Ciesz się chociaż korpusami. Dywizje i brygady nie wyświetlają się też, a przysiągłbym, że któraś z tych kategorii była "rozwijalna".

Przed wojną za każdym razem robiłem sobie zdjęcia fizycznych katalogów w takim zakresie, w jakim wydawały mi się przydatne "na zaś". Potem za każdym razem czegoś i tak mi brakowało.

Moje nadzieje na wiosenne KA zaczynają się rozwiewać. No to może lato. Jak nie, to może jesień...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 21 mar 2021, 15:04

Wszystko się rozwijało... ech, człek myślał (?), że tak będzie zawsze.

Tja... w Wiedniu Wuhan też kosi... cholera

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: Ursi » 21 mar 2021, 17:15

QL zamawia się po numerze kartonu, w którym jest około 50 teczek. Ale wszystko jest świetnie uporządkowane alfabetycznie, więc jeśli się nie pomyślisz w szacunkach, to dostaniesz to co trzeba ;)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 21 mar 2021, 17:33

Ale przed zamówieniem nie wiem czy "mój" oficer tam jest? Mam tylko ramy - od Aa - do Ab - na przykład, bez dodatkowego opisu - czy Aaron tam jest? Bo w CAW wiele razy odnajdywałem Qualifikationsliste w obu kopiach - Reinpare i Makularpare - zatem w KA nic nie powinno już być. Stąd "śledcze" pytanie.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: Ursi » 21 mar 2021, 17:47

Gwarancji nie masz, trzeba zaglądać i przeglądać. Z moich doświadczeń wynika, że QL oficerów rezerwy są bardzo rzadkie... Szczególnie tych powołanych już w czasie wojny.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Kriegsarchiv - pytania techniczne

Post autor: dwójkarz » 21 mar 2021, 18:57

Ok, dzięki, to ważna wskazówka. W aktach personalnych w CAW akurat dokumenty oficerów rezerwy zdarzają się w "nad wyborze", choć tych najbardziej interesujących - oczywiście - nie ma... Mnie także "ratują" nieco akta placówek z Krakowa, Lwowa i Lublina oraz 2 Armii/ HG Boehm - Ermolli, bo tam choćby wnioski nominacyjne i odznaczeniowe można trafić (Lublin do tego to caaaaała zachowana kancelaria, więc tu jest najlepiej). Rocznych opinii etc. to nie zastąpi, ale jak się nie ma co się lubi...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości