Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Incubus
Posty: 405
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: Incubus » 27 mar 2022, 19:14

KG pisze:
27 mar 2022, 17:14

Jak czyjaś droga życiowa kręta, a Hansa Hauptmanna taką była, to wolę, gdy zaczyna źle, a kończy dobrze.
No, brzmi, jak inskrypcja...

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: Nirven » 29 mar 2022, 11:08

Znakomity tekst, gratuluję. Przeczytałem z wielką ciekawością, choć ustalenia dotyczące późniejszych lat HH zasmuciły. Czy ukaże się gdzieś jeszcze prócz forum?
Odgrzebanych w archiwum inskrypcji jest całkiem sporo, w tym parę na język polski nie przekładanych. W tym roku kilka znajdzie się na cmentarzach remontowanych w gminie Sękowa. Ale tylko takie, co do których jest wzmianka, że je tam przewidywano.
Świetna wiadomość!

Zgadzam się z Krakałem, też cenię te inskrypcje. A jeśli chodzi o Rotundę, to tłumaczenie Wilczyńskiego - choć można marudzić, że niedoskonałe (czterowiersz, w miejsce czterowiersza) - pod katem poetyckości języka góruje moim zdaniem nad pozostałymi. Swoją drogą o jego autorstwo długo posądzałem prof. Olszańskiego, autora świetnych przekładów tolkienowskich wierszy.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 30 mar 2022, 17:04

Dzięki!
Co do zasady, piszę sobie na Forum. Kto chętny, znajdzie łatwiej niż w czymś niskonakładowym.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na cytowaną powyżej inskrypcję z Rotundy, opublikowaną w 1989 roku w artykule Zapomniana śmierć ("Pismo literacko-artystyczne" nr 4/1989) przez Krzysztofa Lipińskiego (1957-2013), później profesora w Instytucie Germanistyki UJ. Jest w artykule tych tłumaczeń Hansa Hauptmanna, szerzej nieznanych, w sumie 34.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 26 kwie 2022, 19:18

AI przeciwko ujawnianiu pewnych szczegółów z życia HHH.
W poście pod tekstem głównym napisałem, że życiorys za jakiś czas się zacznie pojawiać w wynikach wyszukiwania i się w ten sposób rozpowszechni.
Temat hermetyczny, więc post już po kilku dniach szybko awansował do czołówki (hasło: Hans Hauptmann) i to w dwóch postaciach – jako link do strony 1 (tekst zasadniczy, 9 postów pod nim) i, na dalszej pozycji, do strony 2 (kolejne posty).
Zajrzałem po ponad miesiącu – strona 1 nie pojawia się w ogóle, strona 2 dość wysoko.
Frazy ze str.1 wpisane do wyszukiwarki nie dają wyników. Każda fraza wpisana ze str. 2 wynik daje.
Problemem jest zapewne użycie tytułów książek i artykułów o jednoznacznie rasistowskim wydźwięku.
Pewno czekam mnie niedługo jakiś wyrok, bez prawa apelacji, wydany przez sąd w składzie trzech botów.
Wiem. Nic to nie ma wspólnego z tematyka Forum, ale warto podać przykład, jak to działa.

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: johan1968 » 27 kwie 2022, 10:01

KG pisze:
26 kwie 2022, 19:18
Pewno czekam mnie niedługo jakiś wyrok, bez prawa apelacji, wydany przez sąd w składzie trzech botów.
Wiem. Nic to nie ma wspólnego z tematyka Forum, ale warto podać przykład, jak to działa.
Gorzkie wnioski wysnuwasz - Szanowny KG. Problem w tym, że - najprawdopodobniej - prawdziwe.
No, pażywiom-uwidiom, jak mawiali starożytni Indianerzy.

Incubus
Posty: 405
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: Incubus » 27 kwie 2022, 21:26

O ile dobrze kminię, chodzi o algorytmy. Tyle się trąbi o sztucznej inteligencji, a algorytmy stosowane w najpopularniejszych programach, jak w tym, wyżej wzmiankowanym (przeglądarka), czy np. w najpopularniejszym edytorze tekstu, nawiązują raczej do technologii młockarni. Co do tego ostatniego (edytora) - głupi jak kilo cebuli dymki. Z definicji mam wyłączone funkcje autokorekty i wszelakiego sprawdzania, i nawet gęby mi się nie chce otwierać, kiedy jacyś "mądrzy" ludzie powołują się na jego wskazówki.

morganghost
Posty: 23
Rejestracja: 03 cze 2018, 23:01

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: morganghost » 28 kwie 2022, 15:54

Czy Hans Hauptmann jest jedynym autorem inskrypcji na cmentarze "Zachodniogalicyjskie"?

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 04 maja 2022, 22:37

Zakładam, że Hans Hauptmann był autorem wszystkich niemieckojęzycznych napisów o poetyckim charakterze na pomnikach powstałych podczas działania KGA. W wielu przypadkach inskrypcje są podpisane (Hans Hauptmann, H. Hauptmann, HH), o niektórych można znaleźć wzmianki w innych źródłach. Ale oczywiście nie o wszystkich.
Nie znam natomiast żadnych przesłanek, które wskazywałyby innego autora.
Są natomiast pomniki z inskrypcjami sprzed powstania KGA:
276. Brzesko
viewtopic.php?f=54&t=129
131. Stróże
viewtopic.php?f=54&t=133

Są też napisy o charakterze informacyjnym, np. Ożenna 1 i 2, Łużna 122, jest pomnik na Jabłońcu z dłuższą inskrypcją w języku węgierskim napisaną przez Ferenca Molnara.

Tablicę z napisem identycznym jak w Siepietnicy, Pilźnie i Radłowie umieszczono podczas remontu na cmentarzu w Błażkowej. Nie wiadomo, czy i jaka inskrypcja była tam wcześniej. A może ja nie wiem…
Jest też taka ciekawostka w Sękowej (79) - w czasie remontu zamontowano tam metalową tablicę z polskim tekstem:
TA GÓRA ZAWIERA SKARBY
WIERNOŚĆ, ODWAGĘ, MĘSTWO
WIARA DAŁA SIŁĘ
BÓG DAŁ ZWYCIĘSTWO

To przetłumaczone z języka niemieckiego fragmenty dwóch inskrypcji, zapewne zaczerpnięte z przewodnika Romana Frodymy, znane z Lichwina, Paleśnicy i Gorzejowej (zdanie pierwsze) oraz z Osobnicy (zdanie drugie).
Taką hybrydę przełożono na język niemiecki, zapewne nie wiedząc, że jest to zbędne:
DER BERG SCHÄTZE ENTHÄLT
TREUE, MUT, TAPFERKEIT
GLAUBE GAB DIE KRAFT
GOTT GAB DEN SIEG

Co oczywiste, wyszło inaczej, niż napisał Hans Hauptmann:
“SCHÄTZE BIRGT DIESER BERG,
TREUE, MUTIGE MÄNNER.”
“GLAUBE GAB STÄRKE – GOTT GAB DEN SIEG!

Kto sękowskiej tablicy nie widział, niech bystro bieży. To jej ostatnie miesiące. Będzie tam nowa tablica z inskrypcją przeznaczoną na ten cmentarz, co wynika z dokumentu, jaki znalazłem przed laty w krakowskim archiwum.

W Grabiu (nr 4) na krzyżach głównych podczas remontu w latach 90. umieszczono cztery emaliowane tabliczki z sentencjami. Jedna z nich jest autorstwa Hansa Hauptmanna, trzy pozostałe nie mają odpowiednika na zachodniogalicyjskich cmentarzach.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: krakał » 05 maja 2022, 08:54

Kurczę, szkoda że przed weekendem nie napisałeś, byłbym wykroił parę minut jadąc przez Sękową z Bieszczad...

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 09 maja 2022, 13:30

Gdybym to ja wiedział, kędy Twoje ścieżki...
https://images82.fotosik.pl/355/f901fde7bed38380.jpg

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości