Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: Ursi » 08 cze 2022, 09:26

Dzięki, KG. Świetna robota detektywistyczna. Przeczytałem późno, ale pięknie się to skomponowało, bo tuż po wizycie na paru pięknych cmentarzach koło Tarnowa.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 20 lip 2022, 17:13

Ursi, dzięki.

W pierwszym poście wspominałem o książce Hansa Hauptmanna Der Glaubensweg eines Siebziegjährigen, wydanej w Stuttgarcie w 1937 roku.
Spodziewałem się w niej licznych i konkretnych informacji z życia tytułowego siedemdziesięciolatka, ale ich nie znalazłem. W dodatku tekst stawił opór dla mnie nie do pokonania.
Korzystając z okazji podrzuciłem więc książkę znajomemu, dla którego niemiecki jest językiem własnym. Następnego dnia, lekko niewyspany, powiedział mi, że tak w ogóle lepiej by było, gdyby Hansa Hauptmanna nadal znał tylko z zachodniogalicyjskich inskrypcji, a książki, jeśli chodzi o warstwę tekstową, wolałby nie czytać, ale już się stało.
Rozważania długie i męcząca, pisane w sposób zawiły, sprowadzają się do przemian światopoglądowych autora. Krótko sprawozdając zawsze ostre zakręty – Hans Hauptmann wychowany został w rodzinie katolickiej, już z własnego wyboru zmienił wyznanie na protestanckie, a potem nastąpił okres poszukiwań wierzeń naturalnych, okultystycznych, zakończony wraz z katastrofą, jaką przyniosła pierwsza wojna światowa. Tak znalazł wreszcie swą przystań – rasizm i antysemityzm.

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: Incubus » 20 lip 2022, 21:21

Pieśń pokutna KG winna brzmieć: "Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił..."

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: krakał » 23 lip 2022, 19:40

KG pisze:
20 lip 2022, 17:13
Ursi, dzięki.

a książki, jeśli chodzi o warstwę tekstową, wolałby nie czytać, ale już się stało.
Rozważania długie i męcząca, pisane w sposób zawiły, sprowadzają się do przemian światopoglądowych autora. Krótko sprawozdając zawsze ostre zakręty – Hans Hauptmann wychowany został w rodzinie katolickiej, już z własnego wyboru zmienił wyznanie na protestanckie, a potem nastąpił okres poszukiwań wierzeń naturalnych, okultystycznych, zakończony wraz z katastrofą, jaką przyniosła pierwsza wojna światowa. Tak znalazł wreszcie swą przystań – rasizm i antysemityzm.
krótko mówiąc, jak to mawiają na wsi - trzym się z dala

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: KG » 28 sie 2023, 22:31

W gminie Pleśna wyremontowano w tym roku dwie przydrożne kapliczki – z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego w Janowicach i z rzeźbą Marii Panny w Szczepanowicach.
Przy tej drugiej założono w latach I wojny światowej cmentarz wojenny nr 195 w nomenklaturze budowniczych określany jako „Rzuchowa”. Przyczyną niezgodności nazwy z miejscem położenia było przeniesienie mogił.
Pisałem kiedyś o tym w wątku:
Tadeusz Cyga-Karpiński - grób w Szczepanowicach
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=54&t=1560
Według wczesnych zapisów archiwalnych cmentarz miał numer 4 w okręgu VI i znajdował się na zachodnim skraju Rzuchowej, niedaleko dworu, a więc na północ od drogi Rzuchowa – Szczepanowice. W 1916 roku przeniesiono go w bardziej widoczne miejsce – na południe od drogi, pozostawiając w dokumentach dotychczasowy numer i nazwę. Położony jest jednak w Szczepanowicach w przysiółku Granice, przy czym nadal w niektórych dokumentach i publikacjach określany był i jest jako „Rzuchowa nr 195” (w nowej numeracji).

Podczas tworzenia cmentarza na kapliczce zamocowano daszek (podobnie jak na cmentarzu nr 152 w Siedliskach) z charakterystycznym wykończeniem blacharskim i krzyżykiem. Dodano też solidny, ale niezbyt proporcjonalny fundament.
https://images92.fotosik.pl/683/b70874eab7ab64f3med.jpg
Jak się okazuje, nie były to jedyne zmiany. Podczas renowacji spod grubej warstwy starych farb wyłoniła się niemieckojęzyczna inskrypcja autorstwa Hansa Hauptmanna.
https://images92.fotosik.pl/683/1749976f3a2ee377med.jpg
https://images90.fotosik.pl/681/8110fbdf8a74be0amed.jpg
Do nas pokój przyszedł wcześniej niż do was

To jedyny przypadek w zachodniogalicyjskim zespole, by w obrębie cmentarza wojennego na starszej figurze lub krzyżu wykuto inskrypcję Hansa Hauptmanna, zapewne niszcząc wcześniejszy napis.
Można przypuszczać, że nie spotkało się to z akceptacją mieszkańców i dlatego pojawiła się farba całkowicie zasłaniająca niemiecki tekst.
O umieszczeniu napisu na kapliczce w Szczepanowicach nie wspomniano w „Brochu”, nie znalazłem też żadnej wzmianki w aktach archiwalnych.
Epigram ten użyty został na cmentarzach kilkakrotnie – w Bieździadce (40), Szczurowej (262), Sterkowcu (279), Krynicy (346) i Mszanie Dolnej (363).

Podczas remontu kapliczki masywny fundament zastąpiono trzystopniową podstawą, typową dla tego rodzaju przydrożnych figur. Znacznie zmieniła się też figurka NMP.

Cmentarz wymaga pilnego remontu. W złym stanie są mury i niektóre nagrobki.
Warto zwrócić uwagę na znaki i napisy pozostawione przez kamieniarzy.
Wspominałem kiedyś o nich w wątku:
https://www.austro-wegry.eu/viewtopic.php?f=54&t=1570

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Hans Hauptmann (1865 – ok.1946)

Post autor: DAR » 02 wrz 2023, 00:10

Ładnie wygląda ta figura po odnowieniu :!:
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości