17 Terytorialna Brygada Landsturmu

I wojna światowa (1914–1918)
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: Trotta » 09 mar 2023, 18:34

OULK twierdzi, że złożona z oddziałów galicyjskich. Ktoś cokolwiek wie? Dowodził GM Birkenhein, ale skład?

Na razie podejrzewam m. in. 230.batalion Landsturmu.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: dwójkarz » 09 mar 2023, 22:09

17 Brygada Terytorialna Pospolitego Ruszenia emerytowany GM Julius Ritt. v. Birkenhain
227 batalion etapowy pospolitego ruszenia podpułkownik Walter Winternitz
228 batalion etapowy pospolitego ruszenia podpułkownik Franz Sting
229 batalion etapowy pospolitego ruszenia podpułkownik Stefan Kobylański
230 batalion etapowy pospolitego ruszenia emerytowany kapitan Franz Unger
231 batalion etapowy pospolitego ruszenia major Franz Souhrada

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: Trotta » 09 mar 2023, 22:43

Bardzo serdecznie dziękuję! :)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: johan1968 » 11 mar 2023, 15:47

Trotta pisze:
09 mar 2023, 18:34
OULK twierdzi, że złożona z oddziałów galicyjskich. Ktoś cokolwiek wie? Dowodził GM Birkenhein, ale skład?

Na razie podejrzewam m. in. 230.batalion Landsturmu.
17 Brygada Landsturmu. Terytorialna. ...
"Z czego jest" - to już się dowiedziałeś - Drogi Trotto. A czemu Ciebie interesuje ta, taka enigmatyczo-typish-landszturmowa jednostka - jakiś szlak bojowy, punkty styczne-krytyczne. Wyjaśnisz coś ? - czy też odeślesz nas do czytania Twojego - kiedyś, kiedyś-gdzieś, za jakiś czas ? Ciekawość zżera, nie ukrywam (wiesz, za co się ostatnio chwycisz, to, z roku na rok tym BARDZIEJ - smak rośnie, bo smaczki wyciągasz coraz apetyczniejsze !) Daj choć ślad-śladu ;)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: Trotta » 11 mar 2023, 23:43

Sprawa jest dość mało rozwinięta na razie. Badanie galicyjskich jednostek, operujących na terenie dzisiejszej Słowacji.
Co do roku 1915 miałem jasność, bo działały na tym obszarze dywizje wspólnej armii (2., 11., 24. ITD, 4. KTD) oraz obrony krajowej (45., a w ostatnim momencie także 43. LITD), albo w całości, albo częściowo (4. KTD) galicyjskie.
W praniu wyszło mi, że wcześniej był tu Landsturm - w 56. ITD (wraz z pojedynczym batalionem, może marszowym, obrony krajowej, tu jest pewna zagadka) oraz właśnie w 17. LstTerrBrig. Wyganiali Korniłowa ze wschodniej Słowacji. Dzięki numerom baonów mogę posprawdzać skład w verlustlistach - no i faktycznie, wychodzi z tego wschodnia Galicja.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: dwójkarz » 12 mar 2023, 07:03

Mnie te numery batalionów nie wychodzą w Grupie Operacyjnej Pflanzer-Batlina na początku jej szlaku bojowego w październiku 1914 (może notatki dziurawe?). Elementy dwóch kolejnych Brygad kręconych wówczas w Galicji - 15 i 16 - widać tam znakomicie. 55 i 56 Dywizja Piechoty zostały zawiązane nieledwie na bazie tych dwóch Brygad Terytorialnych Pospolitego Ruszenia (emerytowany FMLt Wilhelm hrabia Attems – Petzenstein! emerytowany pułkownik Robert Drda!). Nie wiem co stało się z Brygadami 14 i 17 oraz batalionami puszczonymi luzem - 232, 233, 234 i 235.

Jaki masz numer tego marszowego Obrony Krajowej w 56 DP? Sprawdzę u siebie w bazie.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: 17 Terytorialna Brygada Landsturmu

Post autor: Trotta » 12 mar 2023, 10:52

dwójkarz pisze:
12 mar 2023, 07:03
Mnie te numery batalionów nie wychodzą w Grupie Operacyjnej Pflanzer-Batlina na początku jej szlaku bojowego w październiku 1914 (może notatki dziurawe?).
Bo powinny wyjść w IV Korpusie 2. Armii. Dopiero ok. 12 grudnia oddziały, operujące w okolicach Przełęczy Użockiej przeszły pod Pflanzer-Baltina - a i to tylko na pewien czas.
dwójkarz pisze:
12 mar 2023, 07:03
Jaki masz numer tego marszowego Obrony Krajowej w 56 DP? Sprawdzę u siebie w bazie.
II/36.LIR. W 56. ITD jest zamieszanie z pojedynczymi baonami, łaskawcy nie zawsze pisali, o jaki pułk chodzi. Ale mam raport z początków grudnia, ewidentnie opisany jako "II/k.k.36.LIR", więc wątpliwości nie ma.
Że to marszowy - zgaduję, bo posiadam też raporty baonu tego pułku, z tym numerem, operującego - razem z resztą jednostki - w grudniu w rejonie Tarnowa.

17. LstTerrBrig walczyła w listopadzie na grzbiecie granicznym, próbując (bezskutecznie) zatrzymać marsz Korniłowa przez góry. Prawdopodobnie mocno została przy tym poturbowana. To, co z brygady zostało, brało udział w wypędzaniu Korniłowa z powrotem do Galicji. Później brygada znika, zapewne ją "rozprowadzili" po oddziałach sąsiednich...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości