karta mobilizacyjna - pytanie

I wojna światowa (1914–1918)
Dariusz Winnicki
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2019, 21:07

karta mobilizacyjna - pytanie

Post autor: Dariusz Winnicki » 25 lut 2023, 18:15

(Edycja postu) Dziękuję Wam za udzielone odpowiedzi, pomogły. W międzyczasie jednak udało mi się dotrzeć do pozostałych dokumentów, których lektura niestety nie dała mi jasnej odpowiedzi na pytanie : w jakiej jednostce rozpoczął wojnę mój Przodek.
Do 1905 ćwiczenia odbywał w Stanisławowie w 31 Pułku Armat Polowych, później ze względu na zamieszkanie jak widzę przypisano go do Złoczowa

Teraz pytania:
- czy z tych dokumentów w jakiś sposób można wyczytać przypisanie do konkretnej jednostki ?
- czy na podstawie lokalizacji (Złoczów) można założyć że to właśnie tamtejsza jednostka artylerii polowej ?

Poniżej załączam zdjęcia dokumentów z Archiwum we Lwowie (jedną stronę usunąłem bo wydaje się być mało istotna a system nie pozwala na dodanie większej ilości zdjęć)




Czy ktoś z was mógłby mi rozszyfrować zawartość tego dokumentu ? Chodzi mi o to czy da się tu odnaleźć jednostkę i jej rodzaj ? Zakładam że tak ale błądzę po omacku i mogę jedynie snuć domysły. Gdzie - wiem Kamionka Strumiłowa ale niestety nic ponadto.

dziękuję
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2023, 17:19 przez Dariusz Winnicki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 870
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: Ursi » 25 lut 2023, 18:51

Jednostki nie wskazano, za to rodzaj broni: artyleria połowa.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: KG » 25 lut 2023, 22:22

Z nazw geograficznych nie tylko Kamionka Strumiłowa, ale i Busk jako domicyl, Torskie w powiecie zaleszczyckim jako miejsce urodzenia (w 1876 roku).
Sądzę, że poniżej to „Ukr” czyli Ukraina, a jeśli tak, to ciekawe, kiedy wpisane.
Z zawodu inżynier.
Słabo widoczne odręczne wpisy: …. niezdolny, nadający się do służby lokalnej (zadań lokalnych).
Pierwszych dwóch wyrazów nie odczytuję, ale zwykle w tego rodzaju formule wpisywano, że niezdolny jest do służby wojennej (frontowej).
Pod linią prawdopodobnie „od/ze służby w pospolitym ruszeniu” (Landsturm), ale co, to się domyślam.

Stopień kadeta w artylerii miał od 1 stycznia 1899 i jako rezerwista należał do Divisions Artillerie Regiment Nr. 31 w Stanisławowie.
1 stycznia 1902 jako rezerwista został zastępcą oficera (Offiziersstellvertreter).
1 stycznia 1905 roku w prasie ogłoszono, że awansował na stopień podporucznika rezerwy w Divisions Artillerie Regiment Nr. 31, co potwierdza zapis w odpowiedniej rubryce – zacieniony pasek „Leutnant”, pod spodem data 1/1.1905.
W październiku 1914 pisano o jego awansie na porucznika w pospolitym ruszeniu, co odpowiada zapisowi OBERLEUTNANT 1 NOV. 1914.
Do ewidencji pospolitego ruszenia wprowadzony w roku 1909 (najniższa rubryka karty ewidencyjnej pospolitego ruszenia).

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: dwójkarz » 26 lut 2023, 16:33

Pod linią - zwolniono (enthoben) ze służby pospolitego ruszenia Vid 5/16

Poza niemieckim znał polski i ukraiński vollkommen, chorwacki dienstgebrauch

Ukr dopisane w 1918

Stani
Posty: 395
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: Stani » 26 lut 2023, 18:07

Ale czego dotyczy i jak należy rozwinąć ten skrót: V. BL. Nr. 100/14
?

KG
Posty: 763
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: KG » 26 lut 2023, 18:18

(Landwehr)verordnungsblatt.

Stani
Posty: 395
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: karta mobilizacyjna - [ytanie

Post autor: Stani » 26 lut 2023, 19:52

Dzięki,
rozumiem, dot. nominacji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości