bitwa pod Limanową-Łapanowem

I wojna światowa (1914–1918)
redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: redbaron » 04 lip 2022, 15:20

Dla tutejszych bywalców, nic nowego z pewnością tam nie będzie, chyba, że naprodukowałem jakichś kwiatków ;) Nie mniej jednak wrzucę link, może sprowokuje do dyskusji na temat tej bitwy i konieczności napisania całościowej, porządnej monografii:
https://youtu.be/WNXTGtIEv1E

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: Albert » 04 lip 2022, 15:34

Zaraz obejrzę. Pięknie rozwijasz kanał, ostatnio bardzo fajna częstotliwość dodawania filmów :)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: dwójkarz » 04 lip 2022, 15:39

redbaron pisze:
04 lip 2022, 15:20
może sprowokuje do dyskusji na temat tej bitwy i konieczności napisania całościowej, porządnej monografii
Ohne Radio keine Sieg ; )

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: redbaron » 04 lip 2022, 17:03

Albert pisze:
04 lip 2022, 15:34
Pięknie rozwijasz kanał, ostatnio bardzo fajna częstotliwość dodawania filmów :)
To ostatnio moje główne hobby ;) Chociaż przyznam, że częstotliwość dochodzi do maksimum, jeżeli chodzi o możliwości fizyczne i techniczne. Nie mniej jednak wzrost liczby subskrybentów i oglądalności jakoś mnie motywuje.

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: redbaron » 04 lip 2022, 17:04

dwójkarz pisze:
04 lip 2022, 15:39
Ohne Radio keine Sieg ; )
Masz jakieś materiały dotyczące radiowywiadu w czasie bitwy pod Limanową-Łapanowem? Bo tego wątku nie znam zupełnie, a tak zrozumiałem Twój wpis ;)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: Trotta » 04 lip 2022, 20:03

Bardzo fajne, wreszcie jakiś promil moich zdjęć do czegokolwiek się przydał :D

Ale z tym odmarnianem Limanowej-Łapanowa to można polemizować... Oczywista, nie ma dwóch podobnych bitew, ale Łódź i Kraków były "zatrzymujące", a Limanowa-Łapanów - wymusiła naprawdę poważny odskok Rosjan. Gdyby to można było wykorzystać... Jak próbowano, to przyszła bitwa pod Jasłem (dokładniej: pod Sanokiem, Krosnem, Jasłem, Gorlicami i Tarnowem ;) ), która przekreśliła większość austro-węgierskich zdobyczy po Limanowej... Ale o tym to można dużo gadać i dużo jeszcze napisać :)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: redbaron » 04 lip 2022, 21:04

Trotta pisze:
04 lip 2022, 20:03
Ale z tym odmarnianem Limanowej-Łapanowa to można polemizować... Oczywista, nie ma dwóch podobnych bitew, ale Łódź i Kraków były "zatrzymujące", a Limanowa-Łapanów - wymusiła naprawdę poważny odskok Rosjan. Gdyby to można było wykorzystać... Jak próbowano, to przyszła bitwa pod Jasłem (dokładniej: pod Sanokiem, Krosnem, Jasłem, Gorlicami i Tarnowem ;) ), która przekreśliła większość austro-węgierskich zdobyczy po Limanowej...
No widzisz, a po Marnie Niemcy do 1918 r. nie wrócili nad tę rzekę. Także Limanową-Łapanów odmarniłeś sam ;)
Trotta pisze:
04 lip 2022, 20:03
Ale o tym to można dużo gadać i dużo jeszcze napisać :)
Co do tego pierwszego, to zarówno ja, jak i widzowie mojego kanału będą zachwyceni, jeżeli tylko przyjmiesz zaproszenie. Zresztą już w komentarzach mnie proszono o to :)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: Trotta » 04 lip 2022, 22:32

redbaron pisze:
04 lip 2022, 21:04
Trotta pisze:
04 lip 2022, 20:03
Ale z tym odmarnianem Limanowej-Łapanowa to można polemizować... Oczywista, nie ma dwóch podobnych bitew, ale Łódź i Kraków były "zatrzymujące", a Limanowa-Łapanów - wymusiła naprawdę poważny odskok Rosjan. Gdyby to można było wykorzystać... Jak próbowano, to przyszła bitwa pod Jasłem (dokładniej: pod Sanokiem, Krosnem, Jasłem, Gorlicami i Tarnowem ;) ), która przekreśliła większość austro-węgierskich zdobyczy po Limanowej...
No widzisz, a po Marnie Niemcy do 1918 r. nie wrócili nad tę rzekę. Także Limanową-Łapanów odmarniłeś sam ;)
Rosjanie nie wrócili też pod Kraków, nie zbliżyli się pod Limanową, nie przekroczyli ponownie linii Nidy (w Królestwie Polskim skutki Limanowej okazały się dość trwałe). Zastanawiam się, jaki był "zysk" (odzysk?) terenowy Francuzów po Marnie. Bo Austro-Węgry po Limanowej-Łapanowie odzyskały trwale całkiem sporo (linia Dunajca i Nidy), a miały szansę odzyskać jeszcze więcej, tylko druga połowa grudnia przekreśliła tę możliwość.
redbaron pisze:
04 lip 2022, 21:04
Co do tego pierwszego, to zarówno ja, jak i widzowie mojego kanału będą zachwyceni, jeżeli tylko przyjmiesz zaproszenie. Zresztą już w komentarzach mnie proszono o to :)
Kurcze pióro, tylko że ja nawet porządnej kamerki nie mam, nie wiem, jak dałoby się to zorganizować...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

redbaron
Posty: 68
Rejestracja: 26 maja 2018, 11:00

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: redbaron » 04 lip 2022, 22:38

Trotta pisze:
04 lip 2022, 22:32
Rosjanie nie wrócili też pod Kraków, nie zbliżyli się pod Limanową, nie przekroczyli ponownie linii Nidy (w Królestwie Polskim skutki Limanowej okazały się dość trwałe). Zastanawiam się, jaki był "zysk" (odzysk?) terenowy Francuzów po Marnie. Bo Austro-Węgry po Limanowej-Łapanowie odzyskały trwale całkiem sporo (linia Dunajca i Nidy), a miały szansę odzyskać jeszcze więcej, tylko druga połowa grudnia przekreśliła tę możliwość.
Tak, ale jak pisałeś, zyski wynikające z tego odwrotu rosyjskiego zostały utracone. Niemcy natomiast znad Aisne się nie ruszyli aż do 1918 r. Co do obszarów, to pamiętaj, że 1 km2 zdobytego terenu na zachodnie nie jest równy temu na wschodzie ;)
Trotta pisze:
04 lip 2022, 22:32
Kurcze pióro, tylko że ja nawet porządnej kamerki nie mam, nie wiem, jak dałoby się to zorganizować...
Wiesz, nie dla Twej urody widzowie się zbiegną ;) Ale o szczegółach, to już pogadamy poza tym wątkiem.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: bitwa pod Limanową-Łapanowem

Post autor: Trotta » 04 lip 2022, 23:04

redbaron pisze:
04 lip 2022, 22:38
Tak, ale jak pisałeś, zyski wynikające z tego odwrotu rosyjskiego zostały utracone.
No właśnie nie wszystkie, w Królestwie przesunięto front o jakieś 30 km najmarniej, w Galicji Zachodniej- o jakieś 45 do 60 km, zależy w którym miejscu liczyć. W samej Galicji Zachodniej odwojowana powierzchnia to tak w przybliżeniu ok. 400 km kwadratowych, mówię o zyskach trwałych, tym, czego już potem Rosjanom nie oddano. Udało się w znacznej mierze oprzeć linię frontu o rzeki, a w Karpatach - nawet pomimo porażki operacji ambitniejszych - na wiele tygodni wojska austro-węgierskie utrzymały grzbiet graniczny, w wielu miejscach aż do marca operowały po jego północnej stronie. Można przeliczać, ile km kwadratowych opanowano ostatecznie, ile - czasowo, ale znaczenie strategiczne nowo osiągniętych linii też było niebagatelne.

No i najważniejsze, to, o czym zresztą wspomniałeś, nazywając Limanową i Łapanów bitwą jednostronnie rozstrzygającą. Ja nie wiem, czy Francuzi i Francja przetrwaliby przegraną nad Marną w 1914. (tu wyrażam niedostatek swej wiedzy, a nie wątpliwość). Za to jestem niemal pewien, że klęska w pierwszej połowie grudnia byłaby katastrofą wojsk austro-węgierskich na froncie północnym, być może przesądzającą o losach Monarchii. Brak ofensywy na Bochnię też prowadziłby do katastrofy. Austro-Węgry musiałyby być bronione przez niemieckie dywizje, i to nie w tak homeopatycznej ilości, jak to miało miejsce aż do maja. W razie rozbicia Grupy Rotha albo w Karpatach i pod Krakowem musiałyby się pojawić ze dwa-trzy pełnowartościowe niemieckie korpusy, albo wojna dla Austro-Węgier dobiegłaby końca.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości