Strona 1 z 1

Tytulatura. Królowie Jerozolimy

: 09 kwie 2021, 21:24
autor: Śmiechu
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad pewną sprawą, jak Habsburgowie zdobyli tytuł Królów Jerozolimy? W trakcie krucjat byli jeszcze mało znaczącym rodem, czyżbym w późniejszym okresie wżenili się w dynastię władającą Królestwem Jerozolimy? W zasadzie, to kiedy tytuł ten uzyskali i czy miał on jakiś wpływ na ich politykę, i przełożenie na rzeczywistość? Słyszałem też, że Królami Jerozolimy tytułują się królowie Hiszpanii, podejrzewam, że innych europejskich dynastii, które tytułują się Królami Jerozolimy można by jeszcze trochę znaleźć, a więc kto w zasadzie jest prawdziwym Królem Jerozolimy? Jak widać pytań jest wiele, a odpowiedzi mało, więc gdyby ktoś posiadał wiedzę na ten temat to byłoby mi miło gdyby się nią podzielił.

Re: Tytulatura. Królowie Jerozolimy

: 10 kwie 2021, 05:28
autor: Heines
Z tego co wiem, tytuł ten został przez Habsburgów oddziedziczony po dynastii lotaryńskiej. Stało się to wtedy kiedy Habsburgowie wymarli po mieczu a dynastia stała się dynastią habsbursko-lotaryńską(ślub Marii Teresy z Franciszkiem Lotaryńskim).

Dynastia lotaryńska z kolei też pewnie ten tytuł po kimś oddziedziczyła, ale nie chciało mi się szukać po kim.

Re: Tytulatura. Królowie Jerozolimy

: 10 kwie 2021, 08:05
autor: Heines
Poniżej są strony zawierające informacje na temat królów Jerozolimy - o ile Wikipedię można uznać za wiarygodne źródło informacji(z tym, jak się nieraz przekonałem, różnie bywa).

Oto strona w języku angielskim:

https://en.wikipedia.org/wiki/King_of_Jerusalem

a to strona w języku polskim(niestety, znacznie mniej informacji w niej):

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%B3lowie_Jerozolimy

Re: Tytulatura. Królowie Jerozolimy

: 10 kwie 2021, 20:36
autor: Śmiechu
Dziękuję za odpowiedź i informacje, cóż można by więc powiedzieć, że Habsburgowie zdobyli tytuł ten w typowo habsburski sposób-tu się w kogoś wżenili, tam się w kogoś wżenili i tytuł odziedziczyli. Chyba nie na darmo mówiło się: ,,Niech inni prowadzą wojny, ty, szczęśliwa Austrio, żeń się".
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!