Podwójni cesarze?

Awatar użytkownika
Śmiechu
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 15:52

Podwójni cesarze?

Post autor: Śmiechu » 25 gru 2022, 23:31

Po długim niebycie na forum wracam z kolejnym pytaniem dotyczącym tytulatury. Czy Najjaśniejszej Dynastii nie przysługuje przypadkiem (dość egzotyczny i nietypowy) tytuł Cesarzy Łacińskich? Poszukałem trochę i wydaje mi się, że tak, ale nie jestem pewien. Wizja ciekawa, albowiem, jeśli tak, to Habsburgowie byliby teoretycznie prawowitymi cesarzami Rzymu Zachodniego i Wschodniego. Co o tym sądzicie?
Hab 3, 17-19

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Trotta » 28 gru 2022, 20:23

Chodzi Ci o tytuł Cesarza Rzymskiego? Tego chyba Habsburgowie pozbyli się w 1806 r. (pod przymusem, więc można rozważyć wady oświadczenia woli Franciszka II/I)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Śmiechu
Posty: 8
Rejestracja: 16 mar 2021, 15:52

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Śmiechu » 29 gru 2022, 20:04

W wyniku IV krucjaty powstało tzw. Cesarstwo Łacińskie, o ten tytuł mi chodzi
Hab 3, 17-19

Cyprian
Posty: 106
Rejestracja: 30 cze 2018, 02:32
Lokalizacja: Olesno (opolskie)

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Cyprian » 29 gru 2022, 22:47

Trotta pisze:
28 gru 2022, 20:23
Chodzi Ci o tytuł Cesarza Rzymskiego? Tego chyba Habsburgowie pozbyli się w 1806 r. (pod przymusem, więc można rozważyć wady oświadczenia woli Franciszka II/I)
Zgodnie z zastosowaniem ogólnych norm prawa cywilnego zapewne byłoby wskazanym tę kwestę rozważyć. Kolega zapytuje o kwestię Cesarstwa Łacińskiego i chyba tutaj wypływa podobna problematyka jurydyczna. W chwili kiedy pod inspiracjami a nawet pod dyktatem państw sprzymierzonych w ramach działań określanych mianem kurcjat albo wypraw krzyżowych powołano Cesarstwo Łacińskie na tzw. wschodzie (dzisiaj określanym jako bliski wschód) istniało Cesarstwo Bizantyjskie czyli Wschodniorzymskie, powstałe to nazwijmy lege artis. Czy wobec tego Cesarstwo Łacińskie jest tworem powstałym w "sposób prawny"? Wydaje cię to być zagadnieniem na dłuższą dyskusję, nawet akadamicką.
Pozdrawiam wszystkich.

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Pudelek » 03 sty 2023, 11:14

ostatnie osoby noszące tytuł cesarza łacińskiego to książątka w Grecji, w tym niejaki Jakub de Baux. Później ten tytuł przekazano Ludwikowi Andegaweńskiemu (ale nie temu, co królował i w Polsce), jako królowi Neapolu. Nie widzę związków z Habsburgami...

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Heines » 03 sty 2023, 15:57

Nie bardzo orientuję się w zawiłościach dynastycznych, dziedzicznych itp. i nie chcę się w tym babrać, ale zdaje się że potomkowie tegoż Ludwika I Andegaweńskiego stali się w pewnym momencie władcami Lotaryngii. Jak wiadomo jeden władca tejże Lotaryngii, Franciszek III Stefan(zdaje się że był potomkiem Ludwika I Andegaweńskiego), został mężem Marii Teresy, co dało początek dynastii habsbursko-lotaryńskiej.

Co prawda potomkowie Ludwika I Andegaweńskiego nie używali tytułu cesarza łacińskiego, ale to nie znaczy że się go wyrzekli. Może nawet mieli do niego jakieś prawo. Tytułem dziedziczenia te prawa mogły przypaść i cesarzom - potomkom Marii Teresy.

Mogły ale nie musiały. To tylko moje rozważania a sprawy te, jak już wspomniałem, są za subtelne dla mnie.

Awatar użytkownika
Trzaska
Posty: 46
Rejestracja: 06 cze 2018, 13:36

Re: Podwójni cesarze?

Post autor: Trzaska » 06 sty 2023, 16:07

Szanowni Panowie
Wg mnie ani Franciszek Józef, ani Karol I nie używali tego tytułu.
Mieli cały sztab ludzi do spraw heroldii i jakby mogli to by nosili ten tytuł.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości