Żyd Adolf Hitler?

Wybitni obywatele Austro-Węgier
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:44

Napisał: Allonsanfan 2010-06-16, 08:55

Nie chodzi tutaj o tego Adolfa Hitlera.

Wszyscy pewnie słyszeli pogłoski o niearyjskim pochodzeniu wodza III Rzeszy bo historia jest dość znana. Ojciec Hitlera urodził się jako dziecko nieślubne. Jego matka a babka Adolfa w tym czasie gdy zaszła w ciążę pracowała jako służąca w żydowskiej rodzinie Frankenbergerów. Tak że były pogłoski że ktoś płci męskiej z tej rodziny mógł być sprawcą ciąży i że Adolf Hitler był w jednej czwartej Żydem. No ale to tylko badania DNA mogłyby potwierdzić bądź wykluczyć.

Ale mnie chodzi o innego Adolfa Hitlera.

Dawno temu słyszałem gdzieś historię o Żydzie z Galicji nazwiskiem Adolf Hitler który, gdy Niemcy zajęli Polskę, dzięki swojemu nazwisku ocalał. Niemcy nie chcieli bowiem zabić Adolfa Hitlera.
Osobiście nie bardzo wierzyłem w tę historię. Podejrzewałem że jest to tzw. miejska legenda(urban myth). Sądzę że Niemcy istnienie Żyda Adolfa Hitlera uznaliby za uwłaczające dla swojego przywódcy i czym prędzej zabiliby go. W każdym razie spróbowałem poszukać coś o tym domniemanym galicyjskim żydowskim Adolfie Hitlerze ale nic nie znalazłem dotychczas. Gdyby rzeczywiście mieszkał on w Galicji w czasie okupacji to prawdopodobnie urodził się też w Galicji. A jeśli urodził się w Galicji to jest duża szansa że w czasach ck monarchii tak że post ten związany jest z tematyką forum. Może ktoś też słyszał tę historię i wie coś więcej?

Ale coś jednak znalazłem przez Internet - w gazecie wydawanej w Singapurze(sic!) "The Straits Times"z 26 marca 1940 r. jest krótki artykuł "Polish Jew named Adolf Hitler". Jest tam mowa o 70 letni Żydzie z Łotwy o nazwisku Adolf Hitler przebywającym w Polsce tj. na zajętych przez Niemcach ziemiach polskich. Wtedy Łotwa była jeszcze państwem niepodległym(przynajmniej formalnie). Częścią ZSRR stała się parę miesięcy później. W artykule jest napisane że Niemcy nie chcieli dać temu Hitlerowi wizy na powrót na Łotwę bo obawiali się że samo istnienie Żyda o nazwisku Adolf Hitler może być obiektem dowcipów wymierzonych w tego "prawdziwego" Hitlera.
Nie wiem co się w końcu stało z tym łotewskim Żydem. Pewnie nic dobrego.

Tak że mamy Żyda Adolfa Hitlera. Co prawda z Łotwy a nie z Galicji ale zawsze. Po za tym jeden nie wyklucza drugiego. Mogło być wówczas na świecie więcej niż jeden Żydów o tym nazwisku. Może jeszcze kiedyś dowiem się czegoś więcej o tym galicyjskim.
Bleeeee

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:45

Napisał Allonsanfan 2010-06-17, 10:13

Szukając informacji o tym galicyjskim Hitlerze dowiedziałem się że nazwisko Hitler( i jego różne odmiany jak Hüttler, Hütler, Hiedler itp.) było dość często spotykane wśród Żydów w Europie wschodniej. Istniał np. niejaki Abraham Hitler z Sosnowca który jednak w 1933 zmienił nazwisko.
W Strzyżowie wśród ofiar Holocaustu również podobno występuje nazwisko Hitler.
W Bukareszcie znaleziono grób Żyda Adolfa Hitlera żyjącego w latach 1832-1892.

Tak że ów galicyjski Adolf Hitler mógł istnieć.

P. S. Fakt że nazwiska Hitler, Hüttler itp. były popularne wśród ludności żydowskiej prowadził niektórych ludzi do hipotez że Adolf Hitler mógł być żydowskiego pochodzenia bez "pomocy" wspomnianej rodziny Frankenbergerów. Ktoś np. wysnuł hipotezę że ten Adolf Hitler z Bukaresztu był dziadkiem Hitlera. Jest tylko jeden problem - ojciec Hitlera, Alois, urodził się w 1837 był więc tylko o 5 lat młodszy.
Ale o żydowskim pochodzeniu Hitlera czytałem i słyszałem rozmaite legendy - na przykład że ojcem ojca Hitlera miał być baron Rothschild.
Bleeeee

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:46

Napisał porucznik 2010-06-20, 10:09

Mam pytanie : A o który Strzyżów chodzi, podkarpacki czy lubelski ?
Bleeeee

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:47

Napisał Allonsanfan 2010-06-21, 15:57

O ile pamiętam chodziło o Strzyżów w Galicji a więc chyba ten podkarpacki.
Bleeeee

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:48

Napisał Allonsanfan 2015-02-14, 13:18

Niezupełnie w temacie, ale podobne:

http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=3324

"W Krośnie odnaleziono grób Führera" - taki tytuł artykułu.

Chodzi o rabina Samuela Ozona Führera.

Krosno należało do Austro-Węgier. Führer to nie Adolf Hitler, ale blisko. Może stąd wzięła się miejska legenda o Żydzie Adolfie Hitlerze(choć rabin Führer zginął, a tamten miał ocaleć). Mogło tak być, ale oczywiście nie musiało ...

Mój szacunek dla pana Samuela Ozona Führera, który zginął tragicznie. Mam nadzieję że nikt nie pomyślał, że sobie robię dowcipy z Jego nazwiska ...
Bleeeee

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
Posty: 83
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:03
Lokalizacja: Kolbuszowa

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: admin » 15 cze 2018, 11:49

Napisał Allonsanfan 2018-05-01, 08:26

Dystansując się wobec Hitlera, nie piję oczywiście do Holocaustu będącego, jak pisała Hannah Arendt, złem banalnym. Moja matka miała szwagra, który w Alpach stracił nogę na bobsleju, ale za to posiadał motorówkę na Wiśle. Wujo nazywał się Adolf Hitler. Po dojściu do władzy w Niemczech swego imiennika zmienił nazwisko na Adolf Heitler. Nie chciał być mylony. W 1939 Niemcy wkroczyli do Warszawy wraz ze świadomością, że żyje tu kulawy Żyd zajmujący się nie wiadomo czym i profanujący święte personalia. Od razu zabrali go i zabili, wówczas w drodze wyjątku. Nie było bowiem jeszcze zarządzonej Zagłady, motywem zamordowania wuja było zaspokojenie próżności wodza i kanclerza Rzeszy. Oburzyło to całą moją rodzinę.

To cytat z felietonu Jerzego Urbana w ostatnim "NIE"(nr 17-18 27 kwietnia - 10 maja 2018).

Pozwoliłem sobie na mały offtopic, przyznaję. No bo tekst ten nie ma nic wspólnego z ck monarchią(poza tym że ten Hitler urodził się w niej, bo gdzie urodził się wuj Urbana - nie podano). Zrobiłem to, by wykazać że kiedyś niejeden żydowski Adolf Hitler był na świecie.
Bleeeee

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: Trotta » 15 cze 2018, 11:51

Dziękuję bardzo za wklejenie. Coś się daty nie zgadzają, ale to drobiazg. O ile się nie mylę, wklejona tu dyskusja z dawnego forum miała miejsce w kwietniu - maju br.

Mogę uzupełnić wątek o potwierdzenie, że nagrobek Adolfa Hittlera w Bukareszcie istnieje:
https://www.findagrave.com/memorial/665 ... lf-hittler
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Żyd Adolf Hitler?

Post autor: ljank » 17 cze 2018, 20:58

Jako, że dyskusja nad osobami o nazwisku Hitler ju z dawno wyszła poza ramy Austro-Wegier chciałbym jako ciekawostkę przytoczyć osobiste spotkanie ze współcześnie żyjącym człowiekiem o nazwisku Hitler.
Mieszka w w Kolumbii, w miasteczku Leticia, nad Amazonką.
Ma przenośny grill z rybami, który rozstawia wieczorami na ulicy - taki lokalny "fast food".
Nazwisko z pewnością pomaga mu w biznesie - wskazał go nam lokalny przewodnik - a rybki przyrządza wyśmienite.
Pan Hitler chętnie prezentował swój dowód osobisty.
20171209_191847.jpg
20171209_192057.jpg
Wyznania Pana Hitlera nie znam, na oko ma w sobie sporo krwi indiańskiej.

(Zdjęcia są marnej jakości, robione komórką, nocą i w chmurze dymu z grilla)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości