Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Cmentarze I wojny światowej
Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: Dlugi » 17 lip 2019, 18:43

Witam

Znalazłem opracowanie E. Orłowskiego, w którym wspomina on o cmentarzu na stokach Rydoszowej. Podobno jest do niego oznakowane dojście od strony szlaku granicznego.
Macie jakieś informacje na jego temat? Rzeczywiście jest oznaczony w terenie? Może jeden z krzyży, jakie były zamówione przez Nadleśnictwa w zeszłym roku, jest ustawiony na nim?
Obrazek

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: Trotta » 18 lip 2019, 11:42

Dokładniej - te walki mogły toczyć się albo w listopadzie-grudniu 1914 r. (mniej prawdopodobne), albo początkiem kwietnia 1915 r., co różnicy wielkiej nie robi.

W opisie:
https://freshmtb.wordpress.com/2012/07/ ... artwy-las/
ani słowa o cmentarzu, ale jedno ze zdjęć tam zamieszczonych sugeruje, że to jest tam krzyż typu Jurkowicz-Nadleśnictwo ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: KG » 18 lip 2019, 12:58

Na zdjęciu jest krzyż (pochodzący z Łysej Góry) na zachód od Wierchu nad Łazem (napis, uszkodzenia emalii).

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: Dlugi » 18 lip 2019, 14:39

Tak, na stronie Fresha zdjęcie krzyża jest z cmentarza, o którym pisze KG. Z tego co widzę, to Fresh była tam w 2012r, ja byłem w 2016 i nie widziałem żadnych drogowskazów do cmentarza. Plan mam , by tam się udać, ale wycieczka kilometrowo zapowiada się dość długa i nie chciałbym za dużo czasu stracić na poszukiwania cmentarza pod Rydoszową.
Zresztą, na mapie Compass-u jest oznaczony jeszcze jeden cmentarz, na SE od Wierchu nad Łazem, a nic o nim E. Orłowski nie wspomina.
Poniżej zrzut z mapu Compassu:
Obrazek

I jeszcze link do artykułu:
http://www.komancza.krosno.lasy.gov.pl/ ... d251f41089
W nim wspomniany jest też cmentarz w Wysoczanach, o który pytałem też bodajże tutaj. Jest też opis cmentarza nad Turzańskiem, ale ani słowa nie ma o cmentarzu (?) położonym na NW od tego cholerycznego.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: KG » 18 lip 2019, 15:24

Ja tam byłem w 2013 i po tym wschodnim skłonie Wierchu nad Łazem (połowa listopada, więc w lesie widoczność dobra, przynajmniej do 4. po poł.) trochę sobie połaziłem. Bez skutku, ale to nie znaczy, że go tam nie ma.
Nie znam tego pod Rydoszową. Opis „drogą leśną przy krzyżu pańszczyźnianym i dalej już lasem bez widocznej ścieżki w kierunku granicy” nie jest specjalnie precyzyjny. Nawiasem, wtedy poszedłem od krzyża pańszczyźnianego grzbietem na prawo (orograficznie) od potoku i potem wprost na Rydoszową, rozglądając się co nieco.
Skądinąd wiadomo, że w Balnicy miały być dwa – jeden o powierzchni 68 mkw, a drugi 1050 m kw.

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Pytanie o cmentarz na stokach Rydoszowej nad Balnicą

Post autor: Dlugi » 26 sie 2019, 09:03

Byłem w sobotę na granicznym, chciałem znaleźć ten cmentarz na stokach Rydoszowej. Łatwiejsze dojście miało być z granicznego, oznakowaną ścieżką, więc nie zawracałem sobie głowy chaszczowaniem od krzyża pańszczyźnianego. To mógł być błąd, żadnej ścieżki od granicznego nie widziałem (oznakowanej czy nie). Możliwe, że idąc od krzyża pańszczyźnianego udało by się cmentarz odnaleźć po śladach transportu krzyża na cmentarz...?
Przy okazji - cmentarz pod Wierchem nad Łazem ma już wymieniony krzyż, nie ozdabia go już łysogórski:
Obrazek
To jest jeden z parudziesięciu krzyży zamówionych przez leśników. Ostatnio, po uzgodnieniach w gminie, ma powstać lista miejsc związanych z WW, mam nadzieję, że rzetelnie będą podane lokalizacje cmentarzy.
Cały wypad miał na celu sprawdzenie fortyfikacji przy szlaku granicznym, widocznej na LIDAR-ze:
Obrazek
IMHO to jednak drugowojenna sprawa...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości