Urzędy pocztowe Galicji

Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Księstwem Oświęcimskim i Zatorskim, tudzież Wielkim Księstwem Krakowskim
DzikiZdeb
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2019, 20:28

Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: DzikiZdeb » 14 lut 2019, 18:36

Witam,

W ramach sentymentów galicyjskich postanowiłem przypomnieć swoje młode lata, kiedy to zbierałem znaczki pocztowe (filatelistyką tego nie nazwę). Nabyłem sobie spory ładunek znaczków kasowanych na terenie Galicji i przystąpiłem do segregowania. Radości było sporo, jednak pewne niejasności zostały. I tu moje pytanie - czy istnieje jakiś spis urzędów pocztowych Galicji lepszy od pozycji, z której korzystałem, tj. Bigo J., "Najnowszy skorowidz wszystkich miejscowości z przysiółkami w Królestwie Galicyi, Wielkiem Księstwie Krakowskiem i Księstwie Bukowińskiem z uwzględnieniem wszystkich dotąd zaszłych zmian terytorialnych kraju", w tym wypadku wydanie piąte, Lwów 1918 ?

Na podstawie w/w pozycji nie udało mi się dopasować takich stempli:
[...]z koło Bochni (raczej nie Wiśnicz, a może?)
[...] Narodowy
[...]cze koło Jarosławia
Dolina S?[...]
Starzeńska - tu nie wiem nawet czy brakuje członu z przodu czy z tyłu
[...]a Królewska

Pozdrawiam,
DZ

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: Stani » 14 lut 2019, 23:36

[...]cze koło Jarosławia = Pełnatycze, Zarzecze ... ?
http://www.poczta-polska.pl/hermes/uplo ... pdf?84cd58

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: Ursi » 15 lut 2019, 09:18

Strzelam:
Tuszów Narodowy
Grabownica Starzeńska
Lubycza Królewska (pasuje jeszcze Brzóza, ale raczej nie miała urzędu)
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

DzikiZdeb
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2019, 20:28

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: DzikiZdeb » 15 lut 2019, 18:07

Stani pisze:
14 lut 2019, 23:36
[...]cze koło Jarosławia = Pełnatycze, Zarzecze ... ?
Pełnatycze przydały się do Zarzecza :-) Zarzecze k/Jarosławia, moje gapiostwo, stało w spisie jak byk.
Próbowałem walczyć ze współczesnym spisem, ale dałem sobie spokój biorąc pod uwagę, że nijak nie wynika z niego, czy placówka istniała przed 1918 r. Gros stempli na zbiorku, który kupiłem, to lata 1908-9.

DzikiZdeb
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2019, 20:28

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: DzikiZdeb » 15 lut 2019, 18:15

Ursi pisze:
15 lut 2019, 09:18
Tuszów Narodowy
Bandrów Narodowy. Tuszów nar. miał urząd w Chorzelowie. Jakkolwiek dzięki temu naprowadzeniu wiem, na czym poległem - 1mo Miłościwie Nam Panujący miał w papierach 100% porządek, w co przez chwilę wątpiłem, zakładając że niektóre miejscowości mogą mieć w skorowidzu nazwy nieco skrócone w stosunku do umieszczanych na stemplach; 2do - w skorowidzu są stosowane skróty. Wystarczyło szukać po nar.
Ursi pisze:
15 lut 2019, 09:18
Grabownica Starzeńska
Jak najbardziej :-)
Ursi pisze:
15 lut 2019, 09:18
Lubycza Królewska (pasuje jeszcze Brzóza, ale raczej nie miała urzędu)
Bereżnica Królewska (tu wyłożyłem się na szukaniu po małych/dużych literach). Jak już miałem skrót król. przy dwóch urzędach okazało się, że na znaczku jest ślad po kawałku pierwszej literki i jest to zdecydowanie B.

Bóg zapłać, zostaje Wiśnicz-nie Wiśnicz koło Bochni, Starzeńska, i tajemnicza Dolina (niestety przy skrócie dol. wyskakują wszystkie "dolne").

DzikiZdeb
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2019, 20:28

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: DzikiZdeb » 15 lut 2019, 18:27

DzikiZdeb pisze:
15 lut 2019, 18:15
tajemnicza Dolina
Myślałem tutaj o Suchej Dolinie p. Głuchowiec, ale w skorowidzu jest pusty wiersz jeśli chodzi o starostwo, urząd pocztowy itp, więc raczej nie to).

DzikiZdeb
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2019, 20:28

Re: Urzędy pocztowe Galicji

Post autor: DzikiZdeb » 16 lut 2019, 10:56

Znalazłem przykład w archiwum allegro, że urząd w Wiśniczu faktycznie używał nazwy Wiśnicz koło Bochni. A Dolina to musi być Dolina koło Stanisławowa, w końcu to jedyna miejscowość posiadająca własny urząd.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości