Notatnik z Twierdzy Przemyśl - Jan Jakub Stock 1914-1915

Publikacje książkowe
Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Notatnik z Twierdzy Przemyśl - Jan Jakub Stock 1914-1915

Post autor: Incubus » 24 sty 2019, 20:09

No i jestem po kolejnej lekturze. Znakomita. Jakże jednak inna od wspomnień Gayczaka. Trochę zresztą trudno ich porównywać, bowiem obaj autorzy żyli w diametralnie różnych warunkach: Gayczak - w linii, Stock - w ciepłej kancelarii. Gayczak - histeryzujący, cierpiący na swoistą klaustrofobię (głównie informacyjną), Stock - intelektualnie traktujący wypadki, raczej dobrze poinformowany, mający w oblężonym mieście powinowatych i znajomych, a przede wszystkim pełniący funkcję (mimo bycia zwykłym szeregowcem), dającą mu spore możliwości "urządzenia się". Przy tym w stylu, zwłaszcza Stocka (umysł ścisły przecież) poznać, czym była w owych czasach... matura. Oby takich książek więcej.
Stock na szczęście broni się sam, niestety poziom "aparatu" edytorskiego poraża i wgniata w podłogę. Nie mogę zrozumieć, że jeśli ktoś decyduje się na zabawę w wydawcę, zwłaszcza rzeczy tak unikatowych (za co mu wielka cześć i chwała), żałuje tych paru groszy dla fachowca, który przygotowałby publikację na normalnym poziomie, choćby tak, żeby zęby nie bolały. Myślę, że bezcelowym jest wyliczanie wszystkich błędów, bo to oznaczałoby prostowanie każdego odredakcyjnego uzupełnienia tekstu, przypisu, nie mówiąc o komentowaniu groteskowych (w formie) uzupełnień na końcu pamiętnika. Być może, p. Janusz Bator poczuje się urażony, ale moja opinia nie może być inna; krytykuję dzieło, nie autora. Powinien natomiast czuć się dumny z tego, że rękopis zakupił i sfinansował wydanie, to Jego niepodważalna zasługa.

Wstęp, przypisy i opracowanie: Janusz Bator
Wydawca: ZUP MONTEL-BR s.c. Przemyśl
Przemyśl 2014

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości