Order Wojskowy Marii Teresy

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 15 wrz 2018, 00:57

Szanowni Koledzy, dziękując Wam raz jeszcze za reaktywację forum zakładam , a może odtwarzam prowadzone przeze mnie tematy odznaczeniowe. Zacznę od Orderu Marii Teresy najwyższego orderu Cesarstwa Austrii i Królestwa Węgier. Postarałem się o stare notatki więc teksty będą zbliżone w formie do opublikowanych i skasowanych przez ********* z Olsztyna (zdaje się). Proszę Was o wyrozumiałość że teksty te będę umieszczał powoli, jak mi na to czas pozwoli. Jestem w razie potrzeby do dyspozycji na forum czy na priv jeśli chodzi o moją opinię na temat odznaczenia, wstążki, pudełka jego ceny, punc, wymiarów etc. etc.
Powiem Wam tylko nowinę, że odnalazłem kolejny oryginalny egzemplarz OW MT. Znajduje się w zasobach muzealnych ojców Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Niestety nie jest udostępniany w ekspozycjach. Posiadam jego zdjęcia. Postaram się o ich wklejenie.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: krakał » 15 wrz 2018, 11:06

Witaj na nowym forum :)

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: Trotta » 15 wrz 2018, 11:16

Witaj w domu :D
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 15 paź 2018, 15:27

Dziękuję za powitanie ale leniwca mam i nic nie piszę. Ale z radością Was wszyskich witam! :D

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: dwójkarz » 15 paź 2018, 18:27

Po kim jest?

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: oeffag » 15 paź 2018, 20:53

Kolego G.Banfield, leniwiec leniwcem ale równo miesiąc temu obiecywałeś, że wstawisz na forum fotografie częstochowskiego orderu.
No to ja się zapytowywuję gdzie one są?
Podpisuję się pod dzisiejszym pytaniem dwójkarza.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 20 sty 2019, 16:33

Nie próbuję się nawet tłumaczyć ze swojego lenistwa. Order jest w zasobach Arsenału zakonu oo. Paulinów od lat 20 tych. Nie sposób ustalić kro był właścicielem czy ofiarodawcą. Sądzę jednak że był to gen. Emil Prochaska (180 promocja 17.08.1917 OWMT). Zmarł on w 1925 roku w powiecie tarnopolskim i pochowany z honorami wojskowymi w Częstochowie. Jest to jakiś związek przyczynowo skutkowy, tak mi się wydaje. To moja własna teza może zbyt ryzykowna. Proszę powiedzcie mi jak wkleić te zdjęcia.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 20 sty 2019, 18:40

[attachment=1]IMG_6004.JPG[/attachment
Zdjęcia otrzymałem dzięki uprzejmości Dyrektora fundacji Pro Patria.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2019, 18:46 przez G. Banfield, łącznie zmieniany 1 raz.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 20 sty 2019, 18:44

IMG_6006.JPG
IMG_6007.JPG
Order wygląda na wykonanie z okresu działalności Kapituły OWMT po 1922 roku. Wstążka na pewno powojenna. Bardzo ładna i cenna pamiątka falerystyczna. Czeka na dokładne opisanie. Może kiedyś będę mógł to zrobić.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

G. Banfield
Posty: 28
Rejestracja: 25 cze 2018, 20:42

Re: Order Wojskowy Marii Teresy

Post autor: G. Banfield » 20 sty 2019, 18:55

Krzyże tego typu znane są na rynku kolekcjonerskim jako wtórnik lub zamienniki. Zgodnie z zasadą zwrotu orderu. Po śmierci odznaczonego orderem kapituła upominała się o zwrot odznaki orderu. W zamian rodzina otrzymywała prawo zamówienia wtórnika/repliki. Biorąc pod uwagę czasy powojenne uzasadnionym wydaje się zamówienie skromnej wersji w srebrze (lub w białym metalu). Po zamknięciu nadań i zakończeniu działalności Kapituły OWMT o zwrot upominało się Austriackie Ministerstwo Finansów. Wydawano wówczas stosowne zaświadczenie, że odznakę orderu zwrócono po śmierci odznaczonego.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości