Herb Galicji

Królestwo Galicji i Lodomerii wraz z Księstwem Oświęcimskim i Zatorskim, tudzież Wielkim Księstwem Krakowskim
oooooo

Herb Galicji

Post autor: oooooo » 07 gru 2018, 12:01

W 2017 roku byłem kilka dni w Krakowie, oczywiście po mieście latałem w swojej czapeczce, uzbrojonej w kilka kappenów no i herb Galicji (oryginał z epoki). Wleźliśmy do pubu, zwanego przez tambylców "Zwis" (Krakauerzy wiedzą, o który chodzi). Kilku dżentelmenów oglądało moją czapkę, sympatycznie pogadaliśmy. Wstyd mi było, bo nie umiałem wyjaśnić, skąd takie a nie inne elementy w tym herbie, kawka no i te trzy korony. Akurat wychodził Maestro Andrzej Sikorowski i wyjaśnił to w sposób bardzo prosty - te trzy korony to herb stomatologów... :-)
A tak serio - kto z Was objaśni co jest co w tym herbie. Będę wdzięczny, bo jak jeszcze raz tam zajrzę (a mają leżajskie w butelkach!), to będę mógł spokojnie udzielić wyjaśnień...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Herb Galicji

Post autor: Trotta » 07 gru 2018, 13:09

No, to chyba był ostatni dział bez postów. Aż wstyd troszkę brał ;)

Spotkałem się z wyjaśnieniem, że korony wzięły się z herbu arcybiskupstwa krakowskiego albo kapituły krakowskiej. Kawka natomiast - z herbu księstwa halickiego (być może wcześniej była bardziej drapieżnym ptakiem...)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Herb Galicji

Post autor: Ursi » 07 gru 2018, 13:17

Ech. Moja żona nauczyła dziecko, że to kruk... Mała zapytana „Gdzie jest kruk?” wskazuje palcem na grzbiet „Mitu Galicji”... jak ja jej teraz powiem, że to kawka?
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Herb Galicji

Post autor: Trotta » 07 gru 2018, 14:04

A tak nie lubię się w czyjeś życie rodzinne wpndllaalać ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Herb Galicji

Post autor: Incubus » 09 gru 2018, 23:48

Na ten temat była chyba dyskusja na starym forum. Tak mi coś dzwoni.

oooooo

Re: Herb Galicji

Post autor: oooooo » 25 gru 2018, 15:41

Incubusie, może i była, na STARYM, które, jak chyba zauważyłeś, już nie istnieje...

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Herb Galicji

Post autor: Incubus » 26 gru 2018, 13:29

Coś obiło mi się o uszy, jakoby starego forum już nie było :mrgreen:
Wspomniałem o tym, bo może ktoś zarchwizował ;)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości