Czy ktoś odczyta

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Czy ktoś odczyta

Post autor: Stani » 09 gru 2018, 22:06

Brak kontekstu, błąkamy się...
Dzięki językowej pomocy studenta Filipa z Mińska, udało się odczytać i ustalić geograficzne położenie miejscowości: Сапун-Гора
- https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 1%80%D0%B0

Incubus
Posty: 403
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:05

Re: Czy ktoś odczyta

Post autor: Incubus » 09 gru 2018, 23:38

Gdybyż Trotta nie był taki tajemniczy od początku, sprawa dawno byłaby wyjaśniona...

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Czy ktoś odczyta

Post autor: Trotta » 10 gru 2018, 07:43

Dzięki największe z możliwych. To musi być to - i jak się spodziewałem, użyto toponimu. Proszę o najgłębsze ukłony dla kolegi z Mińska.
Incubus pisze:
09 gru 2018, 23:38
Gdybyż Trotta nie był taki tajemniczy od początku, sprawa dawno byłaby wyjaśniona...
Tere-fere ;) Moja Góra Sapuń znajduje się w Galicji. Nazwa mogła funkcjonować przez ok. kilka miesięcy, potem co najwyżej we wspomnieniach rosyjskich kombatantów.

Interesuje mnie tylko, czy coś na tej pierwotnej, krymskiej Górze Sapuń działo się w czasie wojny krymskiej. Bo nie sądzę, by w 1915 roku Rosjanie nazwali pagórek na pogórzu karpackim od góry, wsławionej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Czy ktoś odczyta

Post autor: Stani » 10 gru 2018, 22:57

Lieber Trotta, ich hab was auf den russischen touristischen Seite von Krim gefunden - speziell über Sapun-Gora. Die erste Erwähnung von diesem Objekt ist 1854, 13.10 in Verbindung mit dem Schlacht bei Balaklava. Wie hängt es mit dem Ersten Weltkrieg zusammen, weißt du am besten Bescheid.
Mit besten Grüßen von Philip und Stani aus Berlin

http://travelask.ru/russia/sevastopol/sapun-gora

"Первое значимое упоминание Сапун-горы относится к периоду Крымской войны 1853-1855 года. 13 октября 1854 году у подножья возвышенности с его юго-западной стороны произошло знаменитое Балаклавское сражение. В этой битве принимали участие, с одной стороны объединенные силы Франции, Англии и Турции, а с другой батальоны русской армии. Превосходящие в несколько раз силы противника пытались штурмом взять высоты горы, однако были героически разбиты нашими солдатами и позорно бежали с поля боя".

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Czy ktoś odczyta

Post autor: Trotta » 11 gru 2018, 07:48

Danke :)

Szukałem związku z samym oblężeniem Sewastopola - Bałakława nie przyszła mi do głowy. Świetnie, pięknie dziękuję.

Chociaż co do lokalizacji dokładnej mam pewne wątpliwości. Drugowojenny Sapuń jest na pd wschód od Sewastopola. Na mapie z wojny krymskiej
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... l_1855.png
widzę "Mt Sapone" na wschod od miasta, czyli na polu bitwy pod Inkermanem.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości