Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Rozpoznawanie przedmiotów i poszukiwanie informacji o przodkach
KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: KG » 15 sie 2018, 11:49

Na stronie:
http://anno.onb.ac.at/

Awans na stopień Artillerieobermeister 1. Klasse, Michael Szczurek, GAR.8
Neues Wiener Tagblatt, 1.05.1912

Awans na Artilleriezeugsakzessist Michael Szczurek GAR. 8
Neues Wiener Tagblatt, 12.8.1914

Artilleriezeugsakzessist Michael Szczurek, GAR.8 przy Geb.Haub.Div. 8 – Goldenes Verdienstkreuz am Bande des Tapferkeitsmedaille
Fremden Blatt, 9.10.1915

Artilleriezeugsakzessist Michael Szczurek – brązowy medal Signum Laudis
Pester Lloyd, 5.2.1917

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Trotta » 17 sie 2018, 10:30

No tak, czyli należało jednak wpisać imię przed nazwisko ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Glider
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:40

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Glider » 04 wrz 2018, 18:08

!!! Nie było mnie chwilę, a tu tyle wiedzy!!! Dziękuję bardzo jeszcze raz :)

Glider
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:40

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Glider » 18 lis 2018, 18:04

Dobry wieczór :)

Mam prośbę.... w archiwach rodzinnych znalazłem zdjęcie z dedykacją. I proszę o pomoc w odczytaniu, oczywiście najbardziej zależy mi na nazwisku. Według mnie może to brzmieć następująco: Meinen lieber Akzessister(?) mit freudnlischen .......... podpis Oberst.(?) Karl .....
Mam różne pomysły na nazwisko, ale nie napiszę, gdyż nie chcę sugerować, może komuś przyjedzie coś innego na myśl.
Według informacji znalezionych w sieci, facet na zdjęciu ma rangę Kadettoffiziers-stellvertreter.
https://de.wikipedia.org/wiki/Rangabzei ... r%C3%A4fte
Być może w chwili pisania dedykacji, miał już wyższy stopień.

Z góry bardzo dziękuję :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Trotta » 19 lis 2018, 14:59

Hmm, to zdjęcie, a tu przydałby się pewnie wyraźny skan. Mam np. wątpliwość, czy skrótem stopnia (Hm?) nie będzie ostatnie słowo na dole. To było dość typowe w podpisach - umieszczanie swojego stopnia na samym końcu (np. Martiny Fzm).
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Glider
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:40

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Glider » 19 lis 2018, 17:37

Niestety nie posiadam skanera. Starałem się wykonać zdjęcia pod różnymi kątami, na jednym widać lepiej inne wyrazy niż na drugim. Ciekawa sprawa z tym podpisem....

Glider
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:40

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Glider » 26 gru 2018, 21:50

Dobry wieczór,
Szanowni Panowie,
Trafiłem na kolejnego Pradziadka w mundurze. Wiem, że Pradziadek był urzędnikiem kolejowym. Nie wiem czy to mundur takiegoż urzędnika. Z kołnierzyka wstępnie wnioskuję, że nosił stopień kaprala(?). Jednak.... czy jest możliwość, aby w ogólnodostępnych bazach nie było żadnej informacji na temat żołnierza? Nic prócz nazwiska, o nim nie wiem (Roman Sędzik). Próbowałem wyszukiwań w konfiguracji bez imienia, bez polskich znaków... Datę urodzin zdobędę po wizycie na cmentarzu. Jak zwykle dziękuję za Waszą nieocenioną pomoc :)
Ostatnio zmieniony 13 lut 2019, 22:10 przez Glider, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Ursi » 27 gru 2018, 11:16

Mundur wojskowy. Rzeczywiście kapral (Korporal).

Jeśli wyszedł z wojny cało, to w bazach go nie ma. Jak i czterech moich pradziadków...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Glider
Posty: 15
Rejestracja: 07 lip 2018, 20:40

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: Glider » 03 sie 2022, 21:24

Dobry wieczór!
Szanowni Panowie, odgrzeję nieco mój temat. W ostatni poniedziałek odwiedziłem Österreichisches Staatsarchiv osobiście, co udało mi się przy okazji rodzinnego wyjazdu. Archiwiści przygotowali dla mnie materiały, informując jednocześnie, że większość akt znajduje się w Warszawie. Dziś byłem przy Nottendorfer Gasse ponownie i czekała na mnie wielka paczka oraz niewielka teczka. W paczce znalazłem akta żołnierzy, których nazwiska zaczynały się na "SZ" (mój Pradziadek - Szczurek), a w teczce dwa dokumenty dotyczące przyznania odznaczeń - chyba. I oczywiście o wyjaśnienie i pomoc w tłumaczeniu kieruję do Was moją prośbę... Z góry dziękuję...
P.S. Wśród tych żołnierzy na "SZ" widziałem kilku, którzy 28.11.1914 zostali wysłani przez Chabówkę do Mszany Dolnej - wiemy w jakim celu.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Pradziadek FKR 6 i GAR 8

Post autor: dwójkarz » 04 sie 2022, 07:00

Glider pisze:
03 sie 2022, 21:24
Archiwiści przygotowali dla mnie materiały, informując jednocześnie, że większość akt znajduje się w Warszawie
Coś więcej można prosić? Wg mnie było to rzucone na zasadzie - Panie, daj Pan nam spokój...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości