Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 02 cze 2018, 21:29

Nawiązując do tradycji forum poprzedniego, niniejszym zakładam temat. Proponuję tu umieszczać informacje o remontach cmentarzy wojennych oraz bieżących pracach porządkowych. Każdy remont jest moim zdaniem godzien wspomnienia tutaj, co do prac porządkowych - najbardziej celowe byłoby pewnie umieszczanie informacji o pracach nadchodzących (żeby ewentualni chętni mogli wziąć udział). Choć większe akcje można upamiętnić wpisem.

Jeżeli jakaś akcja, a w szczególności jakiś remont wzbudzi zainteresowanie i potrzebę dyskusji, za celowe uważam wydzielenie go w formie osobnego tematu.

Żeby nie było czysto organizacyjnie, dwie sprawy, o których wiem. Akcja koszenia cmentarzy w gminach Sękowa i Uście Gorlickie odbyła się niedawno, w kilku miejscach jest teraz przyjemny trawnik zamiast wysokiej trawy, ale nie brałem udziału, więc głos pozostawiam uczestnikom. Po drugie, dowiedziałem się o przeprowadzonym parę miesięcy temu remoncie cmentarza nr 255 w Wietrzychowicach. Ciekaw jestem i postaram się niebawem zobaczyć na własne oczy efekt.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 04 cze 2018, 00:12

Widzę że Trotta zmienił trochę treść tematu, który założyłem na poprzednim forum. Był pierwszy, takie jego prawo.
Teraz jako "założyciel" pewnie częściej będzie tu pisywać.

225-tki po remoncie nie widziałem, mam nadzieję, że zostawiono krzyż który powoli "wchłania" rosnące obok drzewo.

Odnośnie remontów, trwa na 126-tce Florynka Okręg Gorlice.
Całość finansowana przez rząd węgierski, a wykonawcą jest ekipa znana z robót na Rotundzie i cmentarzach w Gminie Dębowiec.

Ogłoszono przetarg na wykonanie remontu (odbudowa od podstaw) cmentarza nr 44 Długie w Okręgu Nowy Żmigród.
Jesienią ubiegłego roku odkopano zarysy ogrodzenia de facto pokazujące pełne wymiary obiektu.
Termin zakończenia prac to listopad 2018.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 07:38

Najchętniej użyłbym starego tytułu, tylko... nie pamiętałem go dokładnie. Remonty i zdjęcia? Ale nie jestem pewien, jak tu będzie ze wstawianiem zdjęć, natomiast wymyślony przeze mnie tytuł wydaje się być dość pojemny. Ale jeśli wola użytkowników, mogę zmienić.

Mam nadzieję, Janie, że będziesz jednak często pisywał ;)

Florynka brzmi ciekawie, muszę zajrzeć przy jakiejś okazji. Długie też zachęcająco, chociaż mamy maj, a do listopada ma się zmieścić przetarg i wykonanie. Będzie o czym pisać :mrgreen:
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 04 cze 2018, 11:41

Jeżeli chodzi o Długie to mam obawy o drewniane modrzewiowe krzyże. To duże przekroje, a wysuszenie takich kloców w suszarni odpada. Jeżeli użyją mokrego drewna, krzyże przy odbiorze będą cacy, a potem zaczną się robić szczeliny między stopą a ramieniem i już nie będzie cacy.
Wiem coś na ten temat, ponieważ materiał na krzyże na kolejne dwa cmentarze sezonuje się od zimy, ale o tym remoncie napiszę gdy potrzebna będzie pomoc przy ich montowaniu.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 11:49

Jan Majewski pisze:
04 cze 2018, 11:41
materiał na krzyże na kolejne dwa cmentarze sezonuje się od zimy

No to teraz będę długo myślał, na jakie! :roll:
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 04 cze 2018, 13:46

W Wietrzychowicach wyremontowano ogrodzenie i pomnik główny. Ostatnio praktyka była taka, że wycinano drzewa z myślą o przyszłym remoncie. W tym przypadku jest inaczej - mur naprawiony, a drzewa zostały. Krzyżyk fenrycha wrasta bez przeszkód.
https://images84.fotosik.pl/1086/6aefb9 ... c4emed.jpg
https://images82.fotosik.pl/1088/0b5f06 ... 601med.jpg
Jak już ktoś się tam będzie wybierał, to można po drodze zajrzeć do Rudki.
https://images84.fotosik.pl/1086/916baa ... 1f3med.jpg
Florynka - renowacja trwa, ma objąć też turula.
https://images82.fotosik.pl/1088/07a74c ... 423med.jpg
Prace są też w Krynicy
https://images84.fotosik.pl/1086/a0f699 ... 9dcmed.jpg
Jan Majewski pisze:
04 cze 2018, 00:12
Ogłoszono przetarg na wykonanie remontu (odbudowa od podstaw) cmentarza nr 44 Długie w Okręgu Nowy Żmigród.
Jesienią ubiegłego roku odkopano zarysy ogrodzenia de facto pokazujące pełne wymiary obiektu.
Termin zakończenia prac to listopad 2018.
Tak, na razie odkopane sondażowo fundamenty. Przy czym to nie nowość, bo to, co najciekawsze odsłonięte było już we wrześniu 2015.
https://images84.fotosik.pl/1086/e61e29 ... 0b9med.jpg
Też mam obawy co do terminu.

Oprócz Długiego, polecam w tym roku łaskawej uwadze m.in. Ujście Jezuickie i Łowczówek.


Trotta pisze:
04 cze 2018, 11:49
No to teraz będę długo myślał, na jakie! :roll:
Chyba niedługo.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 04 cze 2018, 14:06

No jeden - chyba wiem, już jest na czym zamocować. Ale drugi...?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 04 cze 2018, 19:54

Trotta pisze:
04 cze 2018, 14:06
No jeden - chyba wiem, już jest na czym zamocować. Ale drugi...?
Niestety wszystkie podstawy do zrobienia (beton plus ceowniki), będzie bliżej realizacji, będziemy prosić o pomoc.
Na razie nie ma co drążyć tematu.

Przetarg na Łowczówek (171) wygrała firma, która remontowała cmentarze (starannie) w Gminie Pilzno, a w ubiegłym sezonie
Głowę Cukru - 185 Lichwin.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: tadeks » 09 cze 2018, 20:41

Cm.w. 341- Wichraż (lub inaczej, gdy ktoś woli). 2018.06.09: pod przeciwległym do bramki murku, na centralnym miejscu położony jest drewniany (nieszczelny) podest. Przygotowanie do czego?

Wędrus
Posty: 7
Rejestracja: 21 cze 2018, 23:33

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Wędrus » 22 cze 2018, 23:54

Witam szanowne grono forumowiczów. Cieszę się jak pewnie wielu, że podjęliście się
Panowie kontynuacji forum. Skoro jest temat o cmentarzach to postaram się zamieścić
relację z kilku akcji naszej grupy w Bieszczadach. Na początek Jasielnik(705 n.p.m) wzgórze
w gminie Komańcza. Pierwsze zdjęcie przedstawia stan z 2014 roku. Cmentarz niemalże wchłonięty przez las.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2018, 00:01 przez Wędrus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości