Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 13 wrz 2018, 23:38

Wygląda na to, że dobra mapa jest nieodzowna. Na mojej mapie wydawnictwa Compass wszystkie cmentarze były precyzyjnie pozaznaczane. Niestety obejmuje ona tylko niewielki kawałek Słowacji właśnie do Zborova. Sprawdzałem inne arkusze tego wydawnictwa ale nie ma nic więcej w tym miejscu. A na Słowackich mapach nie ma zaznaczonych cmentarzy?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: Dlugi » 14 wrz 2018, 08:09

Trotta pisze:
13 wrz 2018, 12:49
Tak i ja robię. Ale jak mam trochę dłuższą trasę, to trudno wpisywać każdą miejscowość po drodze, zwłaszcza że jak widać - trzeba byłoby też brać pod uwagę te nieistniejące.
Na jeden dzień wyjazdu jestem w stanie się przygotować wcześniej, ale są też cmentarze nie położone we wsiach tak jak np. Kaštielik ;)
DAR pisze:
13 wrz 2018, 23:38
Wygląda na to, że dobra mapa jest nieodzowna. Na mojej mapie wydawnictwa Compass wszystkie cmentarze były precyzyjnie pozaznaczane. Niestety obejmuje ona tylko niewielki kawałek Słowacji właśnie do Zborova. Sprawdzałem inne arkusze tego wydawnictwa ale nie ma nic więcej w tym miejscu. A na Słowackich mapach nie ma zaznaczonych cmentarzy?
Compass jest dobry w naszym rejonie i rejonach łapiących się na obrzeżach mapy. Jednak gdy z jego pomocą chciałem odwiedzić cmentarze na Ukrainie to się srodze zawiodłem - ma pozaznaczane cmentarze, które kiedyś istniały, lecz zostały już zastąpione pochówkami cywilnymi, o czym dowiedziałem się już później.
Na Słowację proponuję jeszcze opracowania KVH Beskydy, które udostępniają na swojej stronie.
W zimie wykupiłem całą wschodnią Słowację wydawnictwa VKU Harmanec. Nie są to mapy, których można używać do poszukiwania cmentarzy z WW, wiele im jeszcze brakuje do Compass-u BN czy Bieszczadów i to się już nie poprawi. Następców nie znam...

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: tadeks » 14 wrz 2018, 22:23

Dlugi pisze:
12 wrz 2018, 07:59
...wie ktoś, gdzie jest cmentarz z WW w byłej wsi Ostružnica? Nie udało mi się go odnaleźć...
Trotta podał namiary, a tam m.in. czytamy:
Cmentarz wojenny w Ostružnicy znajduje się nad wsią w drodze do Zval w Pod Jalovim.

Znalazłem info o pewnym opracowaniu :
Cmentarze I wojny światowej na Słowacji, powiaty Snina i Stropkov (jedynie w języku słowackim):
"Mementá prvej svetovej vojny (Diel II) – cintoríny v okresoch Snina a
Stropkov" M. Buraľ, M. Drobňák, M. Korba, R. Turik.

Tam w drugim tomie jest opis cmentarza w Ostružnicy.
Nie wiem, czy będą przydatne, ale podaję namiary na pdf tej pozycji:
http://www.kvhbeskydy.sk/wp-content/upl ... NTA_02.pdf

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 14 wrz 2018, 22:32

Dlugi pisze:
14 wrz 2018, 08:09
Nie są to mapy, których można używać do poszukiwania cmentarzy z WW, wiele im jeszcze brakuje do Compass-u BN czy Bieszczadów
To znaczy nie ma na tych mapach cmentarzy z WW czy są źle pozaznaczane?
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
ergie
Posty: 51
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: ergie » 28 mar 2019, 19:08

chyba nie było... fotki cmentarzy z Galicji, Moraw i Śląska... fotki z epoki
https://szukajwarchiwach.pl/29/275/0/-/ ... 3#tabSkany
Lepiej milcząc uchodzić za idiotę, niż odzywając się rozwiać wątpliwości.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 11 gru 2019, 23:45

Program odwiedzin wszystkich cmentarzy został co prawda zakończony ale wycieczki z aparatem jak już weszły w krew to szybko się nie skończą ;) Poniżej kilka najciekawszych fotek z wypraw z tego i poprzedniego roku. Ponawiamy konkurs pt. "Gdzie zostało zrobione to zdjęcie?" :?: ;) Kilka cmentarzy się powtarza, a kilka jest oczywistą oczywistością więc trudno nie będzie. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
ljank
Posty: 77
Rejestracja: 04 cze 2018, 13:01

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: ljank » 12 gru 2019, 06:29

Piękne zdjęcia :D

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: DAR » 13 gru 2019, 00:01

Dzięki :)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

domin.tarnow
Posty: 37
Rejestracja: 24 maja 2018, 22:48

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: domin.tarnow » 15 gru 2020, 18:39

Kupiłem na allegro pocztówkę z podpisem "Cmentarz wojenny Sufczyn - Łopoń" ale zdjęcie nie pasuje do żadnego cmentarza w okolicy. Domyślam się, że był w planie, ale go nie zrealizowali. Są o tym jakieś dokumenty?
Obrazek

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Strona ze zdjęciami cmentarzy z Wielkiej Wojny

Post autor: KG » 15 gru 2020, 21:27

Miał powstać, ale z budowy zrezygnowano. Podobnie jak w innych przypadkach w tym i w pozostałych okręgach. W okręgu VIII cmentarzy miało być 78 (Sufczyn-Łopoń to w planach nr 75), np. także w Zdrochcu, Sikorzycach, a w Wólce aż 6. Przynajmniej część żołnierzy pochowanych w rejonie Sufczyna i Łoponia (a pewno wszystkich) przeniesiono do Biadolin.
Zachowały się ślady przymiarek architekta do projektu. Co ciekawe, nie mają nic wspólnego z jego projektem przedstawionym na kartce pocztowej. Robert Motka planował 1 krzyż duży żeliwny „Gustav Ludwig” typu austro-węgierskiego, 10 małych „Ludwigów” typu austro-węgierskiego i 1 typu niemieckiego. Projekt bramki został wykorzystany w Mikołajowicach (Sierachowicach) nr 216.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości