INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Cmentarze I wojny światowej
kpt. Wagner
Posty: 52
Rejestracja: 01 cze 2018, 19:05

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: kpt. Wagner » 02 cze 2018, 16:13

...
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 00:14 przez kpt. Wagner, łącznie zmieniany 1 raz.

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: KG » 02 cze 2018, 16:45

Inskrypcja ta jest również w „polskim Brochu”, czyli tłumaczeniu Westgalizische Heldengräber na język polski autorstwa p. Henryka Sznytki i w opracowaniu Jerzego Drogomira.
„Zachowajcie cnoty, które nędza wojny
Tak płomiennie obudziła. Wy, żyjący –
I my ofiary wojny, błogosławimy ją.”

Jak łatwo zauważyć, wymowa jest nieco inna, niemniej błogosławieństwo odnosi się do wojny.
Dodać trzeba, że p. Henryk Sznytka był Warmiakiem wychowanym w dwóch kulturach i germanistą wykształconym na Uniwersytecie Poznańskim.
Tablica na cmentarzu w Leszczynie jest kopią wykonaną podczas remontu w latach dziewięćdziesiątych (był też remont murów w roku 2017).

Do tamtego czasu zachowany był tylko fragment oryginału:
BEWAHRT DIE T
D
SO LEUCHTEND
I
UND WIR, DES
Może ktoś wie, co się z nim stało?

Ponieważ wątek ten zaczął się od linku do innego forum, pozwolę sobie dorzucić dwa linki do forum poświęconego Beskidowi Niskiemu, gdzie dyskusja toczyła się niejako równolegle.
Krótszy
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=7929
i dłuższy
http://beskid-niski.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=7932
Dla jasności – na forum Beskidu Niskiego mam nick KG, podobnie jak miałem na starym forum Austro-Węgier. Nowe forum dopuszcza nick nie krótszy niż trzyliterowy. I z tego powodu kropki.

kpt. Wagner
Posty: 52
Rejestracja: 01 cze 2018, 19:05

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: kpt. Wagner » 02 cze 2018, 19:21

...
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 00:14 przez kpt. Wagner, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: Trotta » 02 cze 2018, 21:11

Jako germanista możesz mieć przechlapane - jak prawnik albo anglista będzie chciał przełożyć coś naprawdę skomplikowanego, spodziewaj się aktywnego molestowania :D
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: Jan Majewski » 02 cze 2018, 21:18

Myślę, że najważniejszy jest tutaj tekst zamieszczony w niemieckojęzycznej treści książki Rudolfa Brocha i Hansa Hauptmana.
Wszak autor większości inskrypcji jest współautorem książki, a ta ukazała się w 1918 roku.
Żadnego autorskiego dzieła (w tym przypadku inskrypcji) nie należy poprawiać po autorze, można co najwyżej dyskutować "co autor miał na myśli". :D

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: Trotta » 02 cze 2018, 21:22

Hauptmann też człowiek, nawet jeśli jest Hauptmannem Hauptmannem. Może się pomylił? Może sto lat temu nie było to błędne? Może błędu nie ma? Nie jestem pewien, czy kol. Wagnerowi (zresztą Hauptmannowi) chodziło o uzasadnienie poprawności oryginału Hauptmanna, czy uzasadnienie poprawności przekładu H. Sznytki.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

kpt. Wagner
Posty: 52
Rejestracja: 01 cze 2018, 19:05

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: kpt. Wagner » 02 cze 2018, 22:14

...
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 00:14 przez kpt. Wagner, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: Trotta » 02 cze 2018, 22:23

No dobra, a jakieś konstruktywne i inne propozycje przekładu?

Błogosławmy go... kogo? Wojnę? Czyli sens byłby jak w przekładzie Sznytki. Czy może chodzi o niewymienionego NIEGO?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

kpt. Wagner
Posty: 52
Rejestracja: 01 cze 2018, 19:05

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: kpt. Wagner » 02 cze 2018, 22:36

...
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 00:15 przez kpt. Wagner, łącznie zmieniany 1 raz.

tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Re: INSKRYPCJE na pomnikach Zachodniogalicyjskich cmentarzy z I w.św.

Post autor: tadeks » 09 cze 2018, 19:44

Witajcie. Od czegoś na nowo/starym forum trzeba zacząć. Rejestracja dokonana, pierwszy post piszę.
Trotta pisze:
01 cze 2018, 22:44
Jak dla mnie najtrudniejszą do przełożenia, ale nawet do zrozumienia jest inskrypcja z cmentarza nr 310 w Leszczynie
Tak składa się, przez ostatnie 4 dni odwiedziłem ok. 20 cm.w. a dziś robiłem też przymiarki do wspomnianego 310 w Leszczynie, na którym dotychczasz nie byłem. Nie trafiłem i inskrupcji nie przeczytałem! Słupka brak. Druga to porażka "cmentarna" w moim życiu. Pierwszą przeżyłem na "50" próbując trafić z góry. Dziś mając kilka namiarów na "310" wpakowałem się w trawy i chaszcze do piersi. Zniosło mnie na komunalny. Żadne ścieżki nie wydeptane. Pokancerowany na rękach, zmożony upałem, z perspektywą dalszej wędrówki i powrotem do bazy w Rozdzielu, odpuściłem. Siódma dekada w życiorysie dała znać. Ale, jak pod Wysotą, gdzie po pierwszym niepowodzeniu na "50" i wchodziłem kilkakrotnie, to na "310" powrócę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości