Aparat mobilizacyjny

Stoss
Posty: 1
Rejestracja: 06 cze 2018, 18:31

Aparat mobilizacyjny

Post autor: Stoss » 06 cze 2018, 18:53

Szanowni Forumowicze

Zanim przejdę do meritum, uprzedzam że dopiero dołączyłem do tego zacnego grona, wiec z góry przepraszam za wszelkie ewentualne uchybienia. W razie potrzeby będe poprawiał jakieś swoje pomyłki.

Zwracam się do Was z pytaniem - czy znacie jakieś publikacje (książki, artykuły, prace) opisujące działanie i organizację aparatu mobilizacyjnego armii niemieckiej (konkretnie interesuje mnie pruska jej część) tuż przed I wojną światową i w jej trakcie? Najbardziej zależy mi na polskojęzycznych publikacjach, ale angielsko- i niemieckojęzyczne też się przydadzą. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Aparat mobilizacyjny

Post autor: DAR » 06 cze 2018, 23:44

Jeśli ktoś wie to ani chyba Red Baron :) Tylko się musi pojawić.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Aparat mobilizacyjny

Post autor: Trotta » 07 cze 2018, 07:30

Coś mi dzwoni, że w międzywojniu mógł o tym pisać Gustaw Łowczowski....
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
Posty: 80
Rejestracja: 27 maja 2018, 00:42

Re: Aparat mobilizacyjny

Post autor: Krzysztof Ju » 13 cze 2018, 00:07

Warto rzucić okiem na tom Der Weltkrieg 1914 bis 1918 poświęcony niemieckiej kolei*: Das deutsche Feldeisenbahnwesen. Die Eisenbahnen zu Kriegsbeginn z 1928 r.

http://digi.landesbibliothek.at/viewer/ ... 1860064/1/

Po lewej stronie opcje przeglądania źródła, w tym "Full text", jeśli ciężko z czytaniem pisma neogotyckiego.

* Jeśli dobrze zrozumiałem, we wprowadzeniu do ww. tomu jest wzmianka, że w ograniczonym stopniu uwzględniono też kolei austro-węgierską.

Awatar użytkownika
rempage
Posty: 40
Rejestracja: 20 lut 2019, 18:22

Re: Aparat mobilizacyjny

Post autor: rempage » 19 kwie 2019, 08:55

Ja mam pytanie w związku z tematem ale w okresie XVIIIw. Jak dokonywano rekrutacji Królestwie Prus? Czy lokalny garnizon pruski rekrutował z okolic?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości