Wiedeń w rankingu

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Wiedeń w rankingu

Post autor: oeffag » 27 sie 2018, 01:19

No i docenili nam Stolicę - to cytat z prasy:
"Stało się – australijskie Melbourne straciło pierwsze miejsce w rankingu Global Liveability Index przygotowywanym corocznie przez Economist Intelligence Unit. To Wiedeń – na 140 miejsc branych pod uwagę – dzierży teraz tytuł najlepszego miasta do życia. W pierwszej dziesiątce (poza wspomnianymi) znalazły się kolejno: Osaka (Japonia), Calgary (Kanada), Sidney (Australia), Vancouver (Kanada), Tokio (Japonia), Toronto (Kanada), Kopenhaga (Dania) i Adelaide (Australia). Ostatnie, 140. miejsce zajął Damaszek. "
Więcej można znaleźć pod tym adresem:
www.polityka.pl/galerie/1760240,10,wied ... czego.read
A tak nawiasem mówiąc o tym, że Wiedeń jest "najlepszym miastem do życia" pewnie jest nam wszystkim wiadomo od dawna bez żadnych rankingów, ankiet itp.

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: Heines » 27 sie 2018, 06:11

Zapomniano tu wspomnieć o takim drobiazgu jak pieniądze … A, z tego co wiem, Wiedeń do najtańszych miast raczej nie należy.

Tak że powinni to nazwać "Najlepsze miasto do życia dla ludzi z zasobnymi portfelami".

Dżentelmeni podobno nie mówią o pieniądzach. No ale ja nie jestem dżentelmenem.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: oeffag » 27 sie 2018, 15:34

Kolega Heines napisał:
"Zapomniano tu wspomnieć o takim drobiazgu jak pieniądze … A, z tego co wiem, Wiedeń do najtańszych miast raczej nie należy.

Tak że powinni to nazwać "Najlepsze miasto do życia dla ludzi z zasobnymi portfelami"."
To wcale nie jest takie pewne i jednoznaczne; zależy do jakiego poziomu zarobków czy dochodów porównuje się wiedeńskie ceny.
Jeżeli do poziomu zarobków austriackich to Wiedeń jest miastem o przeciętnej drożyźnie.
Jeżeli do poziomu zarobków polskich, to w pewnych dziedzinach MOŻE być miastem drogim ale w pewnych nawet tanim.
Na przykład ja i żona kupujemy w Wiedniu ciuchy w sieciówkach "H&M" czy "C&A" bo w warszawskich sklepach tych sieci ceny są
przeciętnie 30% wyższe niż we Wiedniu (za ten sam towar). Podobnie jest z kosmetykami czy srodkami czystości (w tym przypadku nawet
ceny niemieckie są niższe niż w Polsce).
Relatywnie niedroga jest komunikacja wiedeńska (co zresztą przyznają w rankingu) no i o niebo lepsza i skuteczniejsza niż warszawska.
Generalnie; im zasobniejszy portfel tym żyje się lepiej i przyjemniej - bez różnicy czy to Wiedeń czy Warszawa.

Stani
Posty: 387
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: Stani » 27 sie 2018, 22:57

- bez różnicy czy to Wiedeń czy Warszawa.
Mi przypadł Berlin,
i jestem rad od czterdziestu lat.

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: oeffag » 28 sie 2018, 20:37

Ach, Berlin, też dobrze. Gratuluję!

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: krakał » 29 sie 2018, 07:17

... a dobrego wienera dają... w Proszowicach. Restauracja "Muzealna" w rynku. Polecam. To zresztą nie jedyna cekańska rzecz, którą można napotkać w Proszowicach - jest też jeden fajny, materialny zabytek... architektury. Obronnej

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: Ursi » 29 sie 2018, 12:12

W Berlinie też się klawo żyje, pan Staszek mi pokazał.

O wielu aspektach codziennego życia we Widniu może nie wiem, ale z perspektywy osoby, która wpada na parę dni powiem tak: komunikacja miejska jest kapitalna. Częste, czyste, ciche i punktualne autobusy i tramwaje, a metro to klasa sama w sobie. Na przykład w Stambule jest to wszystko plus promy. Ale lata to jak chce i drogie jak cholera.

Nie dziwi mnie pierwsze miejsce w rankingu; bardzo Wiedniowi i wiedeńczykom gratuluję.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: krakał » 29 sie 2018, 12:31

Ursi pisze:
29 sie 2018, 12:12
komunikacja miejska jest kapitalna. Częste, czyste, ciche i punktualne autobusy i tramwaje, a metro to klasa sama w sobie.
Dodaj do tego doskonale działającą kolej, służącą w Wiedniu jako część komunikacji miejskiej - pociągi do poziomu Regio Express włącznie zatrzymują się na każdej stacji. Jeżdżą punktualnie, według OeBB można sobie zegarek regulować, a tabor jest bardzo czysty i doskonale utrzymany. Fakt, polskie koleje zrobiły przez ostatnie lata bardzo duży postęp, jeśli chodzi o tabor, ale wciąż mają jeszcze co nieco do nadgonienia. A jeśli chodzi o punktualność... Tak się składa, że jako człek pracujący w Warszawie sporo teraz jeżdżę koleją, co prawda tylko na trasie Warszawa Kraków. Powiem tak - w języku ludzi cywilizowanych nie ma słów, którymi można by określić punktualność pociągów relacji Warszawa Centralna - Kraków Główny, osobliwie w piątek ku wieczorowi...

oeffag
Posty: 498
Rejestracja: 31 maja 2018, 21:22
Lokalizacja: Ziemie Zabrane. Chwilowo Wwa

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: oeffag » 29 sie 2018, 19:16

Zacytuję Kolegę krakała:
"..... w języku ludzi cywilizowanych nie ma słów, którymi można by określić" .....jakość warszawskiej komunikacji miejskiej.

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Wiedeń w rankingu

Post autor: krakał » 30 sie 2018, 07:50

Ja tam na swojej trasie dojazdowej do pracy/z pracy w zasadzie nie narzekałem, choć owszem raz w zimie czekałem ponad godzinę. W końcu przerzuciłem się na rower...

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości