Order Białego Sokoła

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 10 cze 2022, 06:29

dwójkarz pisze:
10 cze 2022, 05:46
Wśród odznaczonych Wirtemberczyków kilku Polaków "widzę", bułgarskie i tureckie świecidełka niższych klas mieli. Odjazd zupełny ; )
To dane z tomu statystycznego o nie-wirtemberskich orderach i odznaczeniach dla Wirtemberczyków?

A złotych medalistów analizowałeś? Trochę roboty jest - wiele stron małą czcionką. W sieci bodaj jest wydanie książki von Mosera zawierające tę listę, chyba nawet Stani wrzucił link w tym temacie, jak dobrze pamiętam.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 10 cze 2022, 09:33

Tak, właśnie z tej Statystyki, tym bardziej żałuję, że nie mam tych dwóch tomów o księstewkach saskich, bo coś, no coś, no musi coś być.

Nie, nie zaglądałem jeszcze do tej listy.

nb. Verlag Weber od 10 dni kasę ma, potwierdził przyjęcie i paczki nie widzę nadanej... ech... może Zelosco dopiero do siebie sprowadzają?

Versandart:
DHL
Noch nicht versendet
Lieferzeit: 08.06.2022 - 10.06.2022

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 11 cze 2022, 11:34

Zelosko na urlopie... droga przez mękę by zamówić książki o tych wszystkich świecidełkach. Pan A, pan K, pan W - tu nie ma prostych rozwiązań ; )

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2022, 10:58

Jest Badenia - na szybko - ładniejszej książki nie widziałem dawno, każdy szczegół dopieszczony, papier matowy, gruby - w środku "wszystko" - przykłady Ordensschnalle drobiazgowo opisane (Brunszwik identyfikuje tylko ordery i odznaczenia własne, wielki minus tych trzech tomów o "planktonie" : ( ). Opakowanie i dostawa - teatr - kto nie widział niech żałuje ; ) - lekkie przybrudzenie bloku książki (ech... ) powstało podczas foliowania lub też powstawania książki w drukarni, przeżyje się. Cudo!

Jeszcze "tylko" czekam na Zelosco i Ernestyńskie i... zakupy kolejne w 2023.

Oby też tego rodzaju książki powstały o pozostałych niemieckich królestwach, wielkich księstwach, księstwach oraz wolnych i hanzeatyckich miastach ; )

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 13 cze 2022, 13:13

No, Badenia cholernie droga, ale super. A jak Ci się podoba medal? Chyba z tego co pamiętam powinien być numerowany, podejrzewam, że po to jest ten prostokąt na rewersie, ale ja tam numeru nie mam. Zupełnie się tym nie przejmuję, ale ciekaw jestem, jak to wygląda u Ciebie.

Piękne masz zbiory książkowe, pewnie nikt w Polsce nie ma tyle o niemieckiej falerystyce „okołopierwszowojennej”. Ja jak kupię tę drogą książkę o złotym wirtemberskim medalu, to będę już w miarę zadowolony i można powiedzieć, że zakończę pierwszy, najważniejszy etap zakupów - będę miał wszystkie książki, gdzie jest statystyka i są uzasadnienia przyznania najwyższych wojskowych orderów i odznaczeń pięciu najsilniejszych państw cesarstwa. Coś tam się jeszcze o falerystyce w przyszłości kupi, ale najważniejsze będzie za mną.
Całe szczęście „plankton” mnie tak nie jara, bo bym musiał kupować tylko o falerystyce, zaniedbując inne tematy albo po prostu godzić się z tym, że nie mam wszystkiego, co bym chciał.
U mnie jeszcze większa bieda, następne wielkie zakupy w 2024, do tego czasu wegetacja z dosłownie kilkoma zakupami.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2022, 14:49

He, he, zbiór także masz niemały, w wielu aspektach wyjątkowy, w znacznej części inny niż mój, może nie orderowa część, ale w ogólności.

Poza I WŚ (Polacy, wywiad), mnie także OII pochłania kasę (kontekst zagraniczny - Niemcy, Sowiety - od 1918 do 1947), wywiad niemiecki u nas, personalia, 1945 u nas - tu Niemcy od linii Wisły na zachód od stycznia 1945 - jest na co "wydać", bo wiele tematów szerokich, nieco się idzie też za ciosem, poza tym kupuję także czasem coś co zawsze chciałem mieć (pozycje legendarne), na które 25 - 30 lat temu nie mogłem sobie pozwolić. Teraz mam "satysfakcję", że mam - wtedy "lizałem" przez "szybkę". Do tego dochodzą "strzały nagłe", "emocjonalne" - monografia Ta 152, He 219 (trzy!), Ju 388 - mieści się to niby w 1945, ale kasa, kasa, kasa, czy też jej brak. Nie ogarniam zupełnie. Stąd przepuszczenie dwóch Statystyk, bo będą zawsze...

Medal bez numeru ; (

Polacy i kontekst orderowo - medalowy zmusza mnie (jasne...) do posiadania wszystkiego. Bo po jednym tu i ówdzie znajduję. Oldenburg, Lippe, jeden tu, drugi tam, Brunszwik - chwilowo nic (Order Henryka Lwa), ale coś gdzieś z pewnością na niższym poziomie wyjdzie. Jeśli nie u Polaka z Wielkopolski, to u poddanego Najjaśniejszego Pana - tu mamy rewię niemieckich orderów i odznaczeń nadanych oficerom armii sojuszniczej.

Do tego licz prace o falerystyce tureckiej, czarnogórskiej, serbskiej, bułgarskiej, rumuńskiej, rosyjskiej... najważniejsze pozycje mam, szur, po prostu szur. Za Włochów, Francuzów nie biorę się. Nie, nie, nie. Już nie.

Nie kupię też tej książki za 192, gdyż ponieważ za to mam trzy tomy monografii SS Wiking ; )

A ceny, cóż... Badenia jako tom - najdroższa w moim zbiorze, 249, Brunszwik, trzy tomy, 297, artyleria niemieckich wojsk lądowych do 1945, pięć tomów jako komplet, 330, w sumie już tomów dwanaście, do kompletu teraz dokupiłem jeden, 80, inne, nie wiem, Handbuchy z militaria.at, "tanie", 49 do 89 za tom, wyszły dwadzieścia dwa tomy, mam wszystkie, słownik generałów Waffen-SS, policji, straży pożarnej, pomocy technicznej etc. sześć tomów po 86 każdy. Poza Badenią i Brunszwikiem wszystkie te książki winny być w CBW, szeroki kontekst polski jest. Powinny. A jak jest - zbiór tania książka z Koszyków...

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 13 cze 2022, 16:38

Z falerystyki tureckiej mam jedną książkę, gdyby chcieć podejść poważniej, to jeszcze 3 bym musiał kupić, ale raczej odpuszczę.
Rosjan odpuszczam całkowicie - nie znam języka na tyle, by swobodnie czytać.
Bułgaria - moooże kiedyś.
Czarnogóra, Serbia, Rumunia - nie planuję.
Francja - byłbym zainteresowany, ale nie ogarniam. Nawet do tak podstawowej informacji, ile Legii Honorowych przyznano podczas I wojny światowej nie jestem w stanie dotrzeć. Wydaje się, że była nadawana dość masowo. Ale wygląda mi na to, że brak też publikacji z uzasadnieniami, więc odpuszczam.
Włochy - tak, ale tylko złoci medaliści mnie interesują, są dobre książki z uzasadnieniami, więc git. Wyjątek to pancerniacy - tutaj interesują mnie wszystkie odznaczenia (złotych medali nie mieli), jest niezła książka z uzasadnieniami dla wojsk samochodowych, choć chyba lista jest niekompletna.
Wielka Brytania - w planach mam zakup książek o odznaczonych Victoria Cross, można się też bawić w odznaczonych niższymi rzeczami, tutaj pod względem literatury jest dość komfortowo.
Stany Zjednoczone - kiedyś kupię ze 2 książki o odznaczonych Medalem Honoru, wystarczy mi tyle, niżej nie schodzę.
O Belgii coś trza kupić, ale tu sytuacja podobna jak z Francją, kolorowo nie jest, nie wiem nawet ile Orderów Leopolda przyznano, ale raczej dość masowo, może odpowiedź jest w „Spirit of the Lion” - to podstawowa rzecz i pierwszy zakup.
Austro-Węgry - dwie książki (Heldenwerk plus ta o Orderze Marii Teresy) mi wystarczą, głębiej nie wchodzę.

Co do księgozbioru pierwszowojennego (skupiam się tylko na tym), to mam dużo przede wszystkim o broni pancernej, trochę jeszcze trzeba dokupić, by mieć „wszystko” (przynajmniej to co najbardziej wartościowe), ale do ogarnięcia. Sporo mam też z lotnictwa, ale tutaj jest tego tyle, że zebranie wszystkich ciekawych rzeczy jest bardzo trudne, zwłaszcza wobec szaleńczego tempa wydawania przez Aeronaut Books. Do tego mam trochę rzeczy o innych, węższych interesujących mnie zagadnieniach.

Czekam z niecierpliwością na prezentację księgozbioru Jarka Centka - ostatnio wrzucił filmik o książkach z zakresu wojen izraelsko-arabskich, zapowiada też aż 3 filmy o literaturze pierwszowojennej :)

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 13 cze 2022, 20:34

JC chudzieńki się zrobił, mnie już lepiej, wpc 80, duży wysiłek i przy 66 kg na 182/ 184 cm wyglądam nieźle... ale do brzegu - też czekam na I WŚ, bo te książki otwierane i czytane "od tyłu" mniej kręcą.

Aeronaut - odpuszczam niemal zupełnie, pojedyncze jakieś jedynie, raczej treściwe, bo fotkowe tomy o niemieckim lotnictwie to nie to, za drogie, duuużo za drogie.

Do mnie idzie jeszcze tom o łotewskich państwowych orderach, potem może będą wojskowe, są listy. Próbuję złapać o fińskich. To wszystko pod kątem naszych dwójkarzy.

Pierwsze trafienia Polaków - srebrnych medalistów badeńskich są : ))) No i szukam Polaków, którzy mają Krzyż Żelazny 1914 nadany po 11 listopada 1918 : )))

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 277
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:14

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: Albert » 13 cze 2022, 20:56

No i to jest konkret - mamy Polaków wśród posiadaczy najwyższych pruskich i badeńskich odznaczeń. Podejrzewam, że są to fakty dotychczas zupełnie niezauważone. Saksońskiego złotego medalu nie miał chyba żaden Polak, zresztą przyznano ich wyjątkowo mało, bo tylko 150. Wirtembergii jeszcze nie analizowałeś. A jak Bawaria?

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Order Białego Sokoła

Post autor: dwójkarz » 14 cze 2022, 05:53

Jeszcze nie patrzyłem za Bawarią i Wirtembergią, z Saksonią zgoda - tu nie liczę na kogokolwiek.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości