PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Lenk » 30 kwie 2023, 17:48

PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Obrazek

Awatar użytkownika
Lenk
Posty: 225
Rejestracja: 08 maja 2020, 09:45
Lokalizacja: Galicja

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Lenk » 03 maja 2023, 09:23

Sękowa. Niesamowita Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami

https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci-z ... foto-.html

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 870
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Ursi » 03 maja 2023, 10:01

"Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko."
Dziękuję bardzo.
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

szamil
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2019, 03:47

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: szamil » 03 maja 2023, 11:52

Wydarzenie bardzo udane.

Stani
Posty: 395
Rejestracja: 13 lip 2018, 22:02

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Stani » 03 maja 2023, 13:24

Czy rekonstrukcja o zabijaniu nie jest wbrew przykazaniu
?

Heines
Posty: 179
Rejestracja: 13 lip 2018, 17:45

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Heines » 03 maja 2023, 13:43

Stani pisze:
03 maja 2023, 13:24
Czy rekonstrukcja o zabijaniu nie jest wbrew przykazaniu
?
Tak zwani chrześcijanie nigdy nie przejmowali się tym przykazaniem. Żydzi(patrz Stary Testament) też.
W Wielkiej Wojnie wśród przywódców państw biorących w niej udział był jeden przyszły święty i jeden błogosławiony.

Awatar użytkownika
kiedar
Posty: 55
Rejestracja: 31 sie 2020, 20:18
Kontakt:

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: kiedar » 03 maja 2023, 20:17

No mnie tylko jedno przeraża, jak często w przestrzeni publicznej używa się słów niezgodnie z ich znaczeniem.
Rekonstrukcja coś rekonstruuje czyli odtwarza.
No nie chciałbym zobaczyć odtwarzania 2 maja 1915 roku zwłaszcza w Gorlicach. To zwykłe widowisko plenerowe i tyle, jednym się podoba innym nie - to już sprawa drugorzędna, choć jeśli ktoś na podstawie takich "rekonstrukcji" wyrabia sobie zdanie o tym jak to wyglądało ponad 100 lat emu, to jakby brać "4 pancernych" za serial historyczny.

Awatar użytkownika
piters
Posty: 69
Rejestracja: 04 cze 2018, 10:36

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: piters » 04 maja 2023, 06:52

A mnie się wydaje, że to się nazywa "rekonstrukcją" wyłącznie z tego powodu, że nie ma lepszego słowa.
Osobiście traktuję to bardziej jako czynność, odtwarzanie sylwetek żołnierzy i innych osób. Z tym czasem bywa różnie, ale są ekipy, które czynią to z najwyższym znawstwem i dbałością o szczegóły. Samą "rekonstrukcję" w sensie widowiska traktować należy jako rodzaj spektaklu, gdzie teatrem jest najczęściej plener. Przy czym, trochę mniejszą niż w teatrze rolę przywiązuje się do samej gry aktorów, a większą do takich rzeczy jak scenariusz czy scenografia. Z tymi elementami bywa bardzo różnie, zależy to od budżetu i pomysłowości. W kwestii scenariusza najbardziej irytujące są przypadki, kiedy nagina się historię żeby się publiczność cieszyła (muszą wygrać "nasi"), natomiast scenografia pola bitwy jest przeważnie zbyt "sterylna" i niedoinwestowana. Poniekąd zrozumiałe, jeśli coś trzeba spalić. Nie mówię, że się wiele rekonstrukcji w życiu naoglądałem, bo nie (teraz też niestety nie). Ale wyjątkiem, a zarazem ideałem pozostaje dla mnie scenografia pod Tomaszowem Lubelskim (1939), gdzie raz na pierwszy rzut oka nabrałem się, że zbudowany na potrzeby rekonstrukcji dworek to prawdziwa, czyjaś chałupa. Różne ograniczenia w zakresie działania broni są zupełnie zrozumiałe, wszak chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Wiem też - i to już z własnego doświadczenia - że zbyt skomplikowany, ale zgodny z historią scenariusz może nie zadziałać jak należy, bo nie ma czasu na próby. A pamięć i tak najbardziej ryją nieoczywiste, niekoniecznie spektakularne fragmenty - rozwałka przy pacyfikacji, zbieranie i dołowanie poległych itp. Wtedy, kiedy u publiczności kończy się atmosfera pikniku i zaczyna refleksja.
Jeśli tak się do tego podejdzie, wiedząc że od początku do końca jest to rodzaj widowiska opartego na motywach historycznych, to naprawdę nie ma problemu.

Nirven
Posty: 75
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:21

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Nirven » 04 maja 2023, 11:57

piters pisze:
04 maja 2023, 06:52
A mnie się wydaje, że to się nazywa "rekonstrukcją" wyłącznie z tego powodu, że nie ma lepszego słowa.
Lepszym słowem na to byłaby "inscenizacja", bo ta - w przeciwieństwie do rekonstrukcji - zakłada w samej nazwie że inscenizujemy, pokazujemy, przedstawiamy, prezentujemy. Rekonstruować można natomiast w skali niemalże* 1:1 postacie żołnierzy, czasami bardzo konkretnych, np. żołnierzy z konkretnego zdjęcia, wykonanego w danym miejscu i czasie. Tu odtworzenie jest możliwe. Piszę: "niemalże", bo pewnych aspektów z oczywistych względów odtworzyć się nie da (rekonstruktorzy nigdy nie będą ludźmi naprawdę styranymi tygodniami w okopach, nie będą mieli wszy, nie będą mieli 1,65 wzrostu itd...).

Tymczasem kwestia semantyki napotyka na niezruszony fakt, że w tak zwanym środowisku rekonstrukyjnym przyjęło się wszystko co się wokół tego hobby dzieje nazywać rekonstrukcją.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: PIKNIK HISTORYCZNY I OBCHODY 108. ROCZNICY BITWY POD GORLICAMI 2 MAJA 2023 r.

Post autor: Trotta » 04 maja 2023, 14:52

Nirven pisze:
04 maja 2023, 11:57
Lepszym słowem na to byłaby "inscenizacja"
Mam znajomego, będącego rekonstrukcjofobem i rekonstruktorosceptykiem - on by Cię wyściskał za te słowa, pewnie zresztą wyściskałby każdego rekonstruktora, który sam siebie nazwałby inscenizatorem! :D

Ja jakoś tak czuję się rozdarty. Rekonstrukcja faktycznie nie pasuje do końca. Ale inscenizacja brzmi niestety tak jakoś przedszkolnie, zbyt niepoważnie...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości