Kolory w Landsturmie

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Kolory w Landsturmie

Post autor: Trotta » 29 lis 2018, 09:00

Od wieków męczy mnie zagadnienie kolorów wyłogów, używanych w Landsturmie. Czy były jakieś ogólne regulacje, zasady?

Wiadomo, że część oddziałów nosiła stare sorty mundurowe i zapewne kolory były wówczas "jak się trafi". Niemniej niedawno trafiłem na zdjęcie landszturmmistrzów ;) z Bukowiny, z samego początku wojny - ewidentnie w sortach hechtgrau, a zatem mundury były nowe. Jakieś wyłogi zapewne posiadały.

Pod koniec wojny wprowadzono kolory na oznaczenie rodzajów sił zbrojnych, kk Landsturm dostał kolor czerwony, ku Landsturm - różowy. Ale co było wcześniej? Brak wyłogów, wyłogi w kolorze Landwehry czy jeszcze inaczej?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 866
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Kolory w Landsturmie

Post autor: Ursi » 29 lis 2018, 12:49

Dobre pytanie...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Kolory w Landsturmie

Post autor: Trotta » 29 lis 2018, 14:34

Kiedyś mnie to tak nie męczyło... Może wypada wybrać się do KA i poszukać mundurów landszturmowych, na ich podstawie coś wnioskować...
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
krakał
Posty: 263
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:35

Re: Kolory w Landsturmie

Post autor: krakał » 29 lis 2018, 20:43

A ja mam zdjęcie landszturmistów z 6/1 fortecznego oddziału roboczego, z TK. Z września 1914. Mundury starego wzoru jak złoto, ciemne kurtki, jaśniejsze spodnie i czapki, spodnie spięte spinaczami... Mam też inny oddział roboczy landszturmu na zdjęciu z grudnia - żołnierze w ciemnych płaszczach stergo wzoru, kadra obnosi nowiuteńkie kurtki i spodnie hechtgrau (są bez płaszczy).

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1453
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Kolory w Landsturmie

Post autor: Trotta » 30 lis 2018, 06:52

krakał pisze:
29 lis 2018, 20:43
A ja mam zdjęcie landszturmistów z 6/1 fortecznego oddziału roboczego, z TK. Z września 1914. Mundury starego wzoru jak złoto, ciemne kurtki, jaśniejsze spodnie i czapki, spodnie spięte spinaczami... Mam też inny oddział roboczy landszturmu na zdjęciu z grudnia - żołnierze w ciemnych płaszczach stergo wzoru, kadra obnosi nowiuteńkie kurtki i spodnie hechtgrau (są bez płaszczy).
No tak, ale stare mundury pewnie nosili bez jakichś przeróbek, po prostu co się złapało, to było. Sęk w tym, co nosili ci landszturmiści, którzy wyfasowali nowe mundury.
Taki na przykład sierżant sztabowy Kania z pułku cieszyńskiego (31.LsIR):
http://www.bildarchivaustria.at/Pages/I ... D=15384164
kolor ma na pewno. Tylko jaki?
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości