Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 20 lis 2018, 07:12

KG pisze:
19 lis 2018, 17:25
Być może śladem działania Flotylli Wiślanej, przewożącej już w sierpniu i wrześniu 1914 roku rannych z frontu, są groby dwóch zidentyfikowanych (z trzech pochowanych w Szczucinie) żołnierzy niemieckich 38. pułku landwehry (śląski korpus Woyrscha ?), którzy według polskiej kopii spisu pochowanych (ANK Kraków) rozstali się z życiem 17.09.1914, co potwierdzają daty wydania pruskich list strat, zawierających ich nazwiska (Karl Treske z Zantoch/Santok, lista z 6.10.1914 i Josef Gelle z Habelschwerdt / Bystrzyca Kłodzka, lista z 10.10.1914). Na tabliczkach nagrobnych nie ma dat ich śmierci.
Trzeba by iść tropem 21.Landwehr-Infanterie-Brigade, do której ten pułk należał. Nie znalazłem ani brygady, ani pułku w pierwotnym OdeB Korpusu Landwehry, ale być może dołączyła do niego nieco później.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 20 lis 2018, 07:22

Trotta pisze:
20 lis 2018, 07:12
Nie znalazłem ani brygady, ani pułku w pierwotnym OdeB Korpusu Landwehry, ale być może dołączyła do niego nieco później.
Stąd ten mój znak zapytania. W skład korpusu w ramach 4. dywizji Landwehry wchodziła 21. Ersatz-Infanterie-Brigade, ale w niej też nie widzę 38. pułku.
Brygada została rozwiązana 15.09.1914, dowodził nią generał Friedrich von Busse (+ 8.09.1914), w tym czasie 4. Dywizja stoczyła walki pod Wolą Pawłowską i Józefowem nad Wisłą (5.-7. 09.1914) i pod Tarnawką (7.-9. 09.1914).

Ale jak nie z korpusu Woyrscha, to skąd ?

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 20 lis 2018, 09:03

KG pisze:
20 lis 2018, 07:22
W skład korpusu w ramach 4. dywizji Landwehry wchodziła 21. Ersatz-Infanterie-Brigade, ale w niej też nie widzę 38. pułku.
Ale to chyba była zupełnie inna jednostka niż 21.LdwInfBrigade. Ktoś "od Niemców" musi nam pomóc ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 20 lis 2018, 09:44

Tak by było najlepiej.
Znajdowane w internecie informacje o 4. dywizji Landwehry z Grupy Woyrscha nie do końca zgadzają się z mapami (szkic 15) i tekstem (s. 295-296) OeUlK (czy były walki pod Pawłowską Wolą i Józefowem nad Wisłą, czy tylko przeprawa?).
Gen. Lt. Friedrich von Busse zginął 8.09.1914 w walkach pod Tarnawką niedaleko Kraśnika (poprawiłem literówkę w moim poście powyżej) i dowodził 21. Ersatz-Infanterie-Brigade.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 08 gru 2018, 01:04

Garść zdjęć z dwóch remontowanych cmentarzy (nie takich najnowszych bo z przed kilku tygodni). Na początek Lipna. Nowe krzyże prezentują się niezmiernie elegancko. Zgrzyta tylko stary krzyż główny który też domaga się wymiany w najbliższej przyszłości...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i Długie. Pod koniec sierpnia wyglądało to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast w połowie listopada było już tak. Pewien postęp prac widać ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Awatar użytkownika
Ursi
Posty: 865
Rejestracja: 18 maja 2018, 16:57
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Ursi » 08 gru 2018, 11:42

Jakim szkłem robiłeś ostatnie foto? Muszę wreszcie sobie coś takiego sprawić...
Sicher jest sicher, powiedział Mannlicher i zrobił szperklapę.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: dwójkarz » 08 gru 2018, 14:44

38 pułk piechoty Obrony Krajowej 21 Brygada Obrony Krajowej podległość wyżej zmienna (bez wskazania) 4 sierpnia 1914 - 17 lutego 1915
Handbuch, VI/ 2, s. 319

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 09 gru 2018, 12:08

1. Do jakiego tematu przenieść ? :D

2. Nic się nie zgadza. 21.IBrig to część galicyjskiej 11.ITD. 38.LIR nie powstał, a miał zaistnieć gdzieś koło Pragi. Refleksem tych planów było powstanie 38.LsIR, który istniał do pierwszych miesięcy 1915.

3. Chyba że chodzi o Landwehrę niemiecką, wtedy może coś pasuje.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 09 gru 2018, 12:16

To taki poboczny wątek powyżej - czy dwóch żołnierzy niemieckich pochowanych w Szczucinie było w w Korpusie Woyrscha.
Trotta pisze:
20 lis 2018, 09:03
Ale to chyba była zupełnie inna jednostka niż 21.LdwInfBrigade. Ktoś "od Niemców" musi nam pomóc ;)
Do wcześniejszego postu DAR:
DAR pisze:
08 gru 2018, 01:04
Na początek Lipna. Nowe krzyże prezentują się niezmiernie elegancko. Zgrzyta tylko stary krzyż główny który też domaga się wymiany w najbliższej przyszłości...
Krzyż nie będzie wymieniany, o czym pisałem już kilka postów wyżej, bo nie ma sensu wydawać pieniędzy na element niezgodny z projektem.
Nie został wycięty w tym roku z przynajmniej dwóch powodów.
Pierwszy to brak czasu. Jest to praca wolontariuszy wspomagana przez Austriacki Czarny Krzyż i przez gminę, a niektóre koszty są też pokrywane prywatnie. Ludzie są z daleka, np. niektórzy z Gdańska, Poznania, Warszawy, więc ekipa skupiła się na tym, co zostało zaplanowane na ten rok, czyli na ustawieniu krzyży z tabliczkami.
Po drugie – wątpliwości, co dalej z cokołem. Zburzyć go nie można, dopóki nie będzie gdzie wstawić tablicy. Ustawienie kostki też kontrowersyjne, bo proporcje takie sobie, a powstanie nowy pomnik niezgodny z projektem architekta i wkrótce będzie traktowany jako pomnik właściwy. Nie raz i nie dwa przy usuwaniu różnych naleciałości były zastrzeżenia typu „bo przecież tak to wyglądało, gdy byłem/byłam tam po raz pierwszy”.

A plany na kolejny rok już się konkretyzują.

dwójkarz
Posty: 1044
Rejestracja: 27 maja 2018, 10:37

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: dwójkarz » 09 gru 2018, 13:24

Zdecydujcie o jaką armię chodzi: podałem dane dotyczące armii niemieckiej, bo tak zrozumiałem wątek. Może źle.
21 LB miała tak wiele przydziałów w ramach podanych powyżej, że w tym tomie Handbucha poświęconym pułkom rezerwowym i Obrony Krajowej (także pospolitego ruszenia) nie rozwinięto tego zagadnienia. Odrębne tomy Handbucha poświęcone będą Korpusom, Dywizjom i Brygadom.
W każdym razie związek 38 LIR z 21 LB w tym czasie jest trwały.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości