Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 09 gru 2018, 19:13

Ursi pisze:
08 gru 2018, 11:42
Jakim szkłem robiłeś ostatnie foto? Muszę wreszcie sobie coś takiego sprawić...
Nikon AF DX 10,5 mm f/2,8 Fisheye
Generalnie kupiłem go właśnie do takich celów i sprawdza się znakomicie. Kąt widzenia w poziomie wynosi 180 stopni. Jedyne na co trzeba uważać to żeby na zdjęciu nie było widać własnych butów :D
KG pisze:
09 gru 2018, 12:16
Krzyż nie będzie wymieniany, o czym pisałem już kilka postów wyżej, bo nie ma sensu wydawać pieniędzy na element niezgodny z projektem.
No tak, to oczywiste. Bardziej chodziło mi odbudowę pomnika centralnego jako całości, a nie krzyża jako takiego. Swoją drogą chętnie bym przeczytał ten artykuł w Znakach Pamięci gdzie jest projekt tego cmentarza. Mam wszystkie pozostałe wydania ale tego pierwszego niestety nie :roll: Może ktoś poratuje...
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Pazuzu
Posty: 46
Rejestracja: 01 cze 2018, 12:18

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Pazuzu » 09 gru 2018, 22:55

Na forum już więcej zostało powiedziane na temat Lipnej niż jest w artykule. Nic nie straciłeś nie czytając.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1452
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Trotta » 10 gru 2018, 09:06

KG pisze:
09 gru 2018, 12:16
To taki poboczny wątek powyżej - czy dwóch żołnierzy niemieckich pochowanych w Szczucinie było w w Korpusie Woyrscha.
A, widzisz, wizualnie było daleko (zdjęcia oddzielały), czasu też ociupinka minęła i nie skojarzyłem.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Jan Majewski
Posty: 143
Rejestracja: 28 maja 2018, 23:11

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Jan Majewski » 05 lut 2019, 09:27

Prace na cmentarzu Długie nr 44 (Okręg I Nowy Żmigród) powoli dobiegają końca.
Wykonawcom pozostało do zamontowania kilkadziesiąt sztuk gontu w prawym narożniku cmentarza.
Prace ciesielskie (ogrodzenie, brama wejściowa, krzyże ) zostały wykonane perfekcyjnie.
Obramowania grobów powinny być zabetonowane (tak jak np. na Rotundzie nr 51).
Porażką jest kolor tabliczek nagrobnych. Prace związane z remontem cmentarza robił ten sam wykonawca, który rewitalizował cmentarz nr 67 Ropica Górna. Tam kolor tabliczek jest OK., a w Długiem ….
Projektanci i konserwatorzy powinni się zastanowić jak w przyszłości ten problem rozwiązać na etapie wykonywania dokumentacji, nie jest chyba problemem dołączenie do niej wzornika z kolorem.
Teraz zapewne odbiór powykonawczy zostanie dokonany bez zastrzeżeń i tabliczki zostaną „zalegalizowane”.

Zdjęcie nr 1 zrobione 6-go grudnia już po zamontowaniu tabliczek, reszta 22-go stycznia.
Był to pierwszy słoneczny dzień w tym rejonie od dwóch miesięcy. Byłem w tym czasie kilka razy na tym cmentarzu, w Gorlicach słonecznie, a na miejscu pochmurno lub zadyma (raz drogi były tak zawiane, że nawet 4x4 nie pomogło).

https://images92.fotosik.pl/118/0a9eb0ae005c1c97.jpg

https://images92.fotosik.pl/118/28fe6ad2c3a9a55d.jpg

https://images89.fotosik.pl/118/cb2ec2d602040d44.jpg

https://images90.fotosik.pl/117/b708a7cb1ed4152e.jpg

https://images92.fotosik.pl/118/dac939e94f26242f.jpg

KG
Posty: 758
Rejestracja: 19 maja 2018, 16:16

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: KG » 06 lut 2019, 16:58

No to się doczekałeś pogody. Piękne zdjęcia.

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Dlugi » 04 mar 2019, 10:36

Witam

Ostatnio na FB pokazały się zdjęcia z drona cmentarza w Długiem. Trafiłem w dyskusji na zarzut, jakoby remont cmentarza zatarł ślad obrysu cerkwiska. Na lidarze wyglądało ono tak:
Obrazek
A poniżej zdjęcie z drona:
Obrazek
Byłem w sobotę sprawdzić i rzeczywiście - część ziemi z remontu cmentarza jest rozplantowana nad cmentarzem i ślad zarysu cerkwiska od strony cmentarza wojennego zanikł. Trochę szkoda, bo też i po co dawać innym argumenty?
Poniżej parę ze zdjęć cmentarza, remont robi wrażenie, pięknie teraz wygląda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy okazji pytanie - obiło mi się o uszy, że został wyremontowany i poświęcony cmentarz z WW na stokach Tworylczyka/Kiczery Dworskiej nad Tworylnem. Macie coś więcej informacji o tym cmentarzu/uroczystości? Łatwo jest trafić do cmentarza? Pytam, bo kiedyś go już szukałem, choć wtedy pewnie jeszcze nie było jego śladu w terenie...

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 04 mar 2019, 23:18

Ładnie to wygląda :) Choć spodziewałem się metra śniegu, a tu widzę, że prawie nic.
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Dlugi » 05 mar 2019, 06:23

Twoje oczekiwania były zupełnie odmienne od moich - myślałem, że śniegu już nie będzie, a wpakowałem się w taki w lesie, że skorupa się zarywała i wpadało się po kolano :-)

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 439
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: DAR » 05 mar 2019, 23:32

Na początku marca w górskich okolicach śnieg może wystąpić ;)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

Dlugi
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2018, 06:28

Re: Remonty i prace na cmentarzach wojennych

Post autor: Dlugi » 11 mar 2019, 09:56

W sobotę sprawdziłem stan pokrywy śnieżnej w innych rejonach górskich ;) Przy okazji wędrówki wzdłuż Sanu i odwiedzin 3 wsi (a raczej ich terenów, bo ze wsi mało co zostało) zahaczyłem też o cmentarz na stokach Kiczery Dworskiej/Tworylczyka. Powodzenia w poszukiwaniu jego życzę tym, którzy korzystają z compassowskiej mapy, choć na Ruthenusie od paru już lat był oznaczony prawidłowo. Poszukiwałem go bezskutecznie w 2013r, ostatnio dowiedziałem się, że został urządzony i trzeba było się wybrać ponownie. Okazało się, że poprzednim razem byłem bardzo blisko niego - na drugim zdjęciu widać wycięty na korze krzyz oznaczający cmentarz, jednak jest on wycięty po drugiej stronie buka i nie jest widoczny z drogi prowadzącej powyżej.
Cmentarz był poswięcony w zeszłym roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości