Pomniki poległych - Rep. Czeska

Cmentarze I wojny światowej
Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Pudelek » 16 sie 2018, 14:23

Był taki temat na zamordowanym forum, więc reaktywuję. Ponieważ u Czechów (i Morawian) jestem zazwyczaj z kilkanaście razy w roku, więc siłą rzeczy pomników wielkowojennych widuję sporo. Dziś "zdobycze" z pierwszego sierpniowego weekendu:

*Kostelec na Hané (Kosteletz in der Hanna)
Obrazek

* Lešany (Leschan)
Obrazek

* Plumlov (Plumenau)
Obrazek

* Ołomuniec - cmentarz centralny. Pomnik chrześcijański oraz na kwaterze żydowskiej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I indywidualny pochówek żydowski. Zastanawiam się co to za "Javornik w Karpatach"?
Obrazek

* Sovinec (Eulenburg). Pomnik ciekawy, bo rzeźba ewidentnie jest z międzywojnia, natomiast tablica bodajże z 1948 roku i upamiętnia "wyzwolenie i oczyszczenie pogranicza", czyli wypędzenie miejscowych Niemców.
Obrazek

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Trotta » 16 sie 2018, 14:59

Pudelek pisze:
16 sie 2018, 14:23
Zastanawiam się co to za "Javornik w Karpatach"?
Nazwa w Karpatach popularna wściekle. Ale na szczęście znamy przynależność pułku do wyższych związków operacyjnych w maju 1915 r. (5.ID, w ramach Gruppe Ljubicić) i wiadomo, że ta dywizja walczyła wówczas w dolinie Łomnicy. Będzie to pasmo Jawornika na zachodnim brzegu rzeki Łomnicy, rozciągające się od miejscowości Angiełów ku północnemu zachodowi. Dzisiaj na google maps nie da się znależć takiej miejscowości; leżała mniej więcej pomiędzy m. Hryn'kiv (Гриньків) i Lazy (Лази). Nadal jednak pomiędzy tymi dwiema wsiami istnieje stacja kolejowa o nazwie Anhielowe (Ангелове), a na ukraińskich mapach Jawornik wciąż jest Jawornikiem.
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Pudelek » 21 sie 2018, 21:57

wiedziałem, że ktoś bez większego problemu to zlokalizuje :) choć, szczerze mówiąc, sądziłem, że chodzi o jakiś Jawornik na pograniczu polsko-słowackim.

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1451
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Trotta » 22 sie 2018, 08:01

Pudelek pisze:
21 sie 2018, 21:57
sądziłem, że chodzi o jakiś Jawornik na pograniczu polsko-słowackim.
Ja na początku obstawiałem Bieszczady, gdzie bił się pułk z sąsiednim numerem (94).
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Awatar użytkownika
Krieger44
Posty: 37
Rejestracja: 04 cze 2018, 08:07

Re: Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Krieger44 » 22 sie 2018, 19:55

Można prosić o zdjęcie tej tablicy z 1948 roku z Soviniec? Jeśli jest możliwość oczywiście :D

Pudelek
Posty: 205
Rejestracja: 25 maja 2018, 10:14

Re: Pomniki poległych - Rep. Czeska

Post autor: Pudelek » 19 wrz 2018, 15:42

niestety, nie ma zbliżenia :(

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości