Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Cmentarze I wojny światowej
tadeks
Posty: 93
Rejestracja: 09 cze 2018, 19:12

Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: tadeks » 04 mar 2024, 17:27

Na forum o cmentarzach z I w.św. w rejonach jak w tytule wątku jest niewiele.
Znaleźć można informacje, wzmianki o pojedynczych cmentarzach. Brak jednak wątku obejmującego całościowo ten rejon.
Z tego powodu założyłem ten wątek.
Od pewnego czasu przeglądam i czytam ciekawą i obszerną stronę z przejrzystym podziałem topograficznym, z mapami, zestawami, opisami, informacjami.
To nie tylko cmentarze, ale również pojedyncze mogiły, krzyże... Są też mapki z pól walk.
Wszystko wzbogacone setkami zdjęć.
Wrzucam namiary na mapkę obejmującą ten rejon z zaznaczonymi znajdującymi się tam obiektami oraz na ową stronę.
Przyjemnej lektury.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 575484&z=8
https://upadli.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Trotta
Posty: 1463
Rejestracja: 18 maja 2018, 15:19
Lokalizacja: Lublin/dawniej Kraków

Re: Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: Trotta » 04 mar 2024, 20:25

Dzięki za link i gratulacje, podziękowania dla sklsk, naszego forumowego towarzysza - za cały wysiłek i pracę. Trzymam kciuki za kontynuację! Jest jeszcze dużo do zrobienia, ale takich inicjatyw nigdy dość. Urzeka mnie sam tytuł, zaczerpnięty z "Die (Helden) vom (2. Tiroler Kaiserjäger) Regiment".
https://gedichte.xbib.de/M%FCller%2C+An ... giment.htm

Małe czepialstwo-szczególarstwo - w niektórych opisach zdarza się datowanie wg juliańskiego kalendarza, powtarzane za opracowaniami drukowanymi, np. w przypadku Poturzyna (14 sierpnia można wykluczyć jako datę poważniejszego starcia w tym rejonie, natomiast już 27 sierpnia i następne dni pasują doskonale). Rosyjskie pułki piechoty w dywizjach rezerwowych nie miały w nazwie przymiotnika "rezerwowy"... Prawdę mówiąc, nie jestem pewien, czy i dywizje miały to w oficjalnych nazwach, a sam psiakość nieraz tak pisałem ;)
Є в Києві злота брама, На тій брамі синьо-жовта фана!

Lutek65
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2019, 11:25

Re: Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: Lutek65 » 07 mar 2024, 22:52

Dzięki za wzmiankę i linki. Chcę zauważyć "nieśmiało", że koło Gdeszyna też znajduje spory cmentarz z okresu W. wojny. Jego wygląd to ogrodzona powierzchnia i usypany wzgórek z wysokim krzyżem.

Awatar użytkownika
DAR
Posty: 442
Rejestracja: 02 cze 2018, 23:05
Kontakt:

Re: Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: DAR » 11 mar 2024, 22:06

tadeks pisze:
04 mar 2024, 17:27
Od pewnego czasu przeglądam i czytam ciekawą i obszerną stronę z przejrzystym podziałem topograficznym, z mapami, zestawami, opisami, informacjami.
Człowieku, nie pokazuj mi takich rzeczy! Mapa z zaznaczonymi cmentarzami? Toć ja mam już co robić przez najbliższe pięć lat ;)
"Dobre od złego jeden krok dzieli - mówi przysłowie
Więc chyba i złe od dobrego?"

Aleksander Sołżenicyn Archipelag Gułag

johan1968
Posty: 267
Rejestracja: 03 cze 2018, 18:07
Lokalizacja: Kraków/Krzeszowice

Re: Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: johan1968 » 13 mar 2024, 14:56

DAR pisze:
11 mar 2024, 22:06
Człowieku, nie pokazuj mi takich rzeczy! Mapa z zaznaczonymi cmentarzami? Toć ja mam już co robić przez najbliższe pięć lat ;)
A poczuj się trochę - „w naszych butach”, a - poczuj 😉 !
(serdeczności i pozdrowienia dla naszego fotoTwórcy, FotoMistrza ❤️ !)

sklsk
Posty: 46
Rejestracja: 25 maja 2018, 07:59

Re: Cmentarze z WW na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Zamojszczyźnie i w okolicach

Post autor: sklsk » 14 mar 2024, 19:04

Przepraszam za tą twórczość, w dużej mierze jest ona tylko dla mnie, tak jak np naniesione cmentarze (tak wiem brakuje ich tam bardzo dużo jeszcze), zwłaszcza te południowe są naniesione jako wskazówka dla mnie gdzie mam ich szukać ;), Części jeszcze nie naniosłem, sytuacja rodzinna niestety wyłączyła mnie na ponad rok z chodzenia po krzakach.
Serdecznie dziękuję za wskazówki a :czepialstwo" jest bardzo bardzo wskazane zwłaszcza od wysokiej szarży ;) (daty w Pukarzowie nie zmieniałem bo to cytat, ale chyba w nawiasie mogłem to skorygować).
W tym roku chciałbym troszkę poprawić wpisy, zwłaszcza lokalizację zgrać z GPS a nie tylko tak na oko

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości