Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Jabłonna

Cmentarze I wojny światowej
Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Jabłonna

Post autor: Slavio » 20 sty 2024, 06:38

Ukazała książka poświęcona cmentarzom wojennym z I wojny światowej na terenie gminy Jabłonna. Wydana przez Gminę Jabłonna.
Będąc wczoraj w Lubelskiej siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków , miałem okazję zamienić parę słów z autorką publikacji.
Książka będzie dostępna na spotkaniach autorskich w Jabłonnej oraz w Lublinie. Terminy spotkań zostaną opublikowane na stronach społecznościowych UG Jabłonna, oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

Dowiedziałem się też ,że jest osoba która zajmuje się hobbystycznie cmentarzami w województwie. Ma trochę zebranego materiału o cmentarzach, problemem jest jednak w ich publikacja. Ma ta osoba być na spotkaniu autorskim Pani Gałeckiej.
Ja będę na pewno.

Niżej parę słów i zdjęć o książce. Zaczerpnięte z tych że stron. Bo nie każdy kocha się z dziełem Zuckerberga. Ale na coś ten twór czasami się przydaje.
Zdjęć samych cmentarzy nie mogę opublikować , bo są za duże. A nie wiem jak je "pomniejszyć " do pożądanego rozmiaru.


"Nowa książka: Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Jabłonna
Wczoraj otrzymaliśmy autorskie egzemplarze książki o cmentarzach wojennych z I wojny światowej, położonych w gminie Jabłonna w powiecie lubelskim. Publikacja, wydana przez Urząd Gminy Jabłonna, została opracowana przez naszą koleżankę Marzenę Gałecką (społecznie). Gmina Jabłonna opiekuje się cmentarzami wojennymi, położonymi w miejscowościach Tuszów, Piotrków Pierwszy, Piotrków Drugi i w Lesie Piotrkowskim. Liczba pochowanych tam żołnierzy przekracza 2 tysiące. Cztery, spośród pięciu cmentarzy, wpisano w latach 90. XX w. do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
W przedmowie do tej publikacji wspomniano o tym, że cmentarze z I wojny światowej są świadectwem wydarzeń, które spowodowały ogrom zniszczeń i śmierć około 10 mln żołnierzy różnych narodowości, w tym Polaków, walczących w armiach skonfliktowanych państw, oraz że tradycja grzebania poległych w miejscach bitew i sypania kopców nad zbiorowymi mogiłami sięga starożytności, ale dopiero w latach Wielkiej Wojny po raz pierwszy dołożono wielu starań, by ograniczyć anonimowość pochowanych i upamiętnić ich nazwiska na znakach nagrobnych.
Publikacja składa się z trzech części. We wstępie wspomniano skomplikowany proces przekształcenia się dawnej Gminy Piotrków w Gminę Jabłonna, co wiązało się z korektami granic i włączeniem w jej obszar terenu, na którym położony jest cmentarz wojenny w miejscowości Tuszów.
W pierwszej części publikacji opisane są zwięźle działania wojenne na Lubelszczyźnie w 1914 i 1915 roku. Bardziej szczegółowo przedstawiono jednak przemieszczanie się w 1915 roku jednego z pułków piechoty przez południową część gminy Jabłonna (dawniej gminy Piotrków) – w okolicach wsi Chmiel. Jest to mało znany epizod działań wojennych, który pozostawił trwały ślad w postaci licznych pochówków żołnierskich, w późniejszym czasie przenoszonych do miejsc wyznaczonych na cmentarze wojenne.
W niewielkim podrozdziale przypomniano podział Lubelszczyzny na strefy okupacyjne po opuszczeniu granic Królestwa Polskiego przez Rosjan, proces reorganizacji podziałów administracyjnych przez władze austriackie i moment utworzenia województwa lubelskiego po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Ta część kończy się opisem strat i zniszczeń wojennych w zabudowie wsi i folwarków gminy Jabłonna oraz wzmianką o stratach materialnych parafii rzymskokatolickiej w Czerniejowie. W drugiej części omówiona jest, na tle uwarunkowań instytucjonalnych i w odniesieniu do obszaru gminy Jabłonna, historia poszukiwania i ewidencjonowania grobów żołnierskich oraz zakładania cmentarzy wojennych, a także realia identyfikacji poległych.
Opisane są także działania, podejmowane po I i II wojnie światowej, których celem była ochrona cmentarzy wojennych przed niszczeniem i zapomnieniem. Ostatnią częścią publikacji jest katalog cmentarzy, zawierający ich opisy, historię i fotografie. Uwzględnia on także mogiłę wojenną z 1914 roku w Chmielu Drugim. Materiał ilustracyjny jest bogaty – składa się z map, dokumentów archiwalnych i fotografii, w tym fotografii archiwalnych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Autorem większości współczesnych zdjęć jest Pan Paweł Butryński, ale autorka dziękuje także za udostępnienie fotografii Panu Piotrowi Maciukowi, Panu Jarosławowi Klaja i Panu Marcinowi Pastuszakowi – Zastępcy Wójta Gminy Jabłonna.
Ważne słowa skierowała do czytelników książki Pani Magdalena Sałek-Lewczyk – Wójt Gminy Jabłonna pisząc, że omawiane w publikacji cmentarze wojenne, w okresie ponad 100 lat swego istnienia, „wpisały się w dziedzictwo historyczne gminy, a będąc świadectwem tragicznych wydarzeń, skłaniają do myślenia o tym, jak budować spokojną i bezpieczną przyszłość mieszkańców gminy i regionu”.
Warto podkreślić, że książka jest wydana z ogromną starannością, w czym udział ma wydawnictwo tej publikacji."
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2024, 06:48 przez Slavio, łącznie zmieniany 1 raz.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Jabłonna

Post autor: Slavio » 20 sty 2024, 06:39

Spis treści.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

Awatar użytkownika
Slavio
Posty: 188
Rejestracja: 03 cze 2018, 17:57
Lokalizacja: Lublin

Re: Cmentarze wojenne z I wojny światowej w gminie Jabłonna

Post autor: Slavio » 20 sty 2024, 06:40

Totenkapsla.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Bella qerant alii, tu felix Austria nube

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości